Oranje-soldaat? 35 Schakers van Zierikzee verliezen in eerste ronde Delta Sport boordevol vertrouwen ndernemer Nieuwjaarswedstrijd Agnieta Francke blijft Volleybalsters hebben Nederland heeft rivaal in ploeg Marianne Vos nog één zege nodig minder voor het WK Barend en Van Dorp PZC woensdag 30 september 2009 Karei Lotsy was in 1923 mede-ini tiatiefnemer van de wedstrijd tus sen de Koninklijke HFC en de oud-internationals. Het duel wordt nog steeds elk jaar op nieuwsjaars- dag gespeeld op het HFC-veld in Haarlem. Tussen 1917 en 1919 is Lotsy voor zitter van HFC en in de jaren twin tig brengt hij ajs trainer de club weer terug naar het hóógste ni veau. Medio jaren twintig begint hij zich bezig te houden met het Nederlands elftal. Ook in de andere sporten is Lotsy veelgezien. Hij is zelf een aardige tennisser en als umpire schopt hij het tot de Davis Cup. In de au tosport ligt ook zijn hart. Hij rijdt de Rally van Monte Carlo en de sterrit Riga-Barcelona (3400 kilo meter). Bij de Olympische Spelen in 1924 en 1928 is Lotsy nauw betrokken bij het Nederlands voetbalelftal. De Olympische Spelen van 1936 (Berlijn), 1948 (Londen) en 1952 (Helsinki) maakt hij mee als chef de mission. ZIERIKZEE - Het eerste schaakteam van Zierikzee debuteert dit sei zoen in de Hoofdklasse. Het vier de team van Het Witte Paard uit Sas van Gent was de tegenstander in de eerste ronde en bleek een maatje te groot: 1-5. Alleen Hans Aangeenbrug en Mar tin Krijger slaagden erin remise te spelen. De anderen hadden wel kansjes, maar wisten die niet te be nutten. Zierikzee 2 speelde thuis tegen Vlissingen. In de beginfase leek het erop dat een gelijkspel haal baar was, de stand 1,5-1,5 bleef lang op het scorebord. In de eindfa se moesten de drie spelers op de topborden alsnog het hoofd bui gen: 1,5-4,5. Piet de Vreede behaal de de winstpartij, Pang Yuen speel de remise. In de huishoudelijke competitie won Bas van de Graaf met wit van Sjaak Spiegels. De zwartspeler hak te op de vijandelijke pionnenstel- ling in door een paard tegen twee pionnen te offeren. Uiteindelijk kon Van de Graaf stand houden en won het voordelige eindspel. Peter de Vrieze overzag dat hij zijn dame verloor. Tegenstander Henk Bremer was er als de kippen bij om het kansje uit te buiten. De Vrieze kwam nog sterk terug, maar mocht eigenlijk blij zijn dat Bremer genoegen nam met remi se. Paul Greefhorst en André Tille- ma speelden een wilde partij. In de open stelling was veel mogelijk, en het mag een wonder heten dat dit scherpe gevecht in remise ein digde. Marco Vieveen speelde een twijfelachtige Spaanse variant. Vie veen had later nog remise kunnen bereiken, maar had het niet in de gaten toen hij de toren van Krijger kon slaan. STICHTING RENESSE OPENBARE VERGADERING BESTUUR Datum, tijdstip en plaats: Maandagavond 5 oktober 2009 om 20.00 uur in het kantoor aan de Jan van Renesseweg 25 te Renesse. AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken/mededelingen 4. Begroting 2010 5. Voorkomende Zaken 6. Rondvraag 7. Sluiting R. Erenst, voorzitter De stukken liggen voor de vergadering ter inzage. Internet: www.stichtingrenessen 1 SCHIEDAM - Als het aan Guust Sluijs ligt mag de competitie met een van start gaan. De linkshandi ge handballer van Delta Sport zit dankzij de succesvolle voorberei ding lekker in z'n vel. En hij heeft er zin; zeker na de geslaagde drie kamp in Schiedam. „Het loopt alle maal voorspoedig", vond Sluijs. „We zijn met nieuwe dingen bezig zoals wisseltjes en positiewisselin gen. De groep weet elkaar aanval lend goed te vinden." De Zierikzeese rechterhoekspeler is niet de enige met vertrouwen. De Schouwse equipe bezorgde zijn trainer Rob de Vos immers de leukste avond van de oefencampag ne. De reden was de verbluffende am biance tegen gastheer DWS. Deze regioklasser moest met de billen bloot: 19-27. Een stunt tegen hoofd klasser Ventura zat er vervolgens net niet in: 27-24. „De ploeg straalt rust uit", vindt coach Rob de Vos. „Het spel is gevarieerd en we spe len met lef" MIDDELBURG LODZ MEXICO-STAD Agnieta Francke uit Koudekerke rijdt ook volgend wielerseizoen in de ploeg van Marianne Vos, de Bra bantse die zaterdag op het WK op de weg voor de derde keer op rij zil ver won. De huidige sponsor DSB haakt af, maar voor de bank is een vervanger gevonden. Wie dat is, wordt binnenkort bekendgemaakt. Vos neemt meerdere ploeggenoten mee naar de nieuwe formatie. De 28-jarige Loes Gunnewijk en de 23-jarige Loes Markerink komen het team versterken. De Nederlandse volleybalsters heb ben hun ongeslagen status ook in de tweede ronde van het Europees kampioenschap in Polen voortge zet. Bulgarije werd gisteren in de Atlas Arena in Lodz met 3-0 (25-19 25-20 25-18) verslagen. Nederland speelde niet vlekkeloos, zoals in de eerste drie wedstrijden, maar had voldoende niveau om ook over het lager geklasseerde Bulgarije heen te gaan. Vanavond plaatst Oranje zich bij winst op België voor de hal ve finales. Mexico heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal van 2018 en 2022. Daarmee verliezen Nederland en België een concurrent. Mexico vindt het door de economische malaise onverant woord om te investeren in infra structuur. Nederland en België heb ben nu nog te maken met Rusland, Zuid-ICorea (alleen 2022), Indone sië, Engeland, Australië, Qatar (al leen 2022), de Verenigde Staten en Spanje/Portugal. Oranje-doelman Piet Kraak schudt de hand van Karei Lotsy (tweede van rechts) bij diens afscheid van de voetbalbond in 1953. Toen had de bestuur der nog een smetteloze reputatie. foto ANP dat hij collaboreerde met de Duit sers. Van Kolfschooten destilleert uit zijn bronnen echter dat Lotsy louter de boodschapper was, dat hij de job alleen maar had aan vaard in het belang van de Neder landse sport, om een breed front tegen de NSB te vormen. En zo interpreteren de twee er lus tig op lus. Voormalig topscheids- rechter Leo Horn noemde Lotsy in een interview met Verkamman ooit een antisemiet. „Lotsy heeft zich karakterloos opgesteld toen het de joodse scheidsrechters al snel werd verboden wedstrijden te fluiten." Volgens Van Kolf schooten was Lotsy toen helemaal niet in functie bij de bond en was de maatregel bedoeld ter bescher ming van de joden. Verkamman zet er vraagtekens bij dat Lotsy plaats had genomen in een sportcommissie met een SS'er en een NSB'er. Van Kolfschooten betoogt dat hem dat bijkans door de strot werd geduwd, nadat hij uit NSB-hoek als 'jodenvriend' was neergezet en zelfs verhoord was door de Sicherheitsdienst. In een brief aan een SS'er pronkt Lotsy met zijn Deutschfreundlich- keit door onder meer een onder scheiding aan te halen die hij (de chef de mission) kreeg van Hitier na de Spelen van 1936 in Berlijn. Bedenkelijk, vindt Verkamman. Begrijpelijk, vindt Van Kolf schooten, want Lotsy probeert in het landsbelang zijn positie als sportadviseur te redden. Vijftig jaar na zijn dood houdt Lotsy nog altijd de gemoederen be zig. Het is de vraag of het ultieme bewijs ooit boven tafel komt. Ver kamman en Van Kolfschooten me nen dat dat al is gebeurd. Zo lang zelfs zij het echter niet eens zijn, zal er geen eenduidig antwoord zijn. Karei Lótsy, de Dordtse ma giër, was hij moffenvriend of Oran je-soldaat? Tot 1979 had Karei Lotsy een vlekkeloze repu tatie. Maar in dat jaar publiceerden Frits Ba rend en Henk van Dorp in Vrij Nederland een artikel waarin Lotsy werd beschuldigd van anti semitisme. Het balletje ging vervolgens rollen. 'Lotsy vindt die Seyss-lnquart (Rijkscommissaris in Nederland) in zekere zin wel een toffe kerel' Matty Verkamman in Oranje Toen en Nu, deel 5 Lees er alles over op www.deOndememer.11l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85