binnenland 17 Vrij spel voor legionellabacterie Allerlaagste prijsgarantie bij Stip! stipfeizen.nl NIEUWBOUW Woningen worden vaak zo ontworpen, dat waterleidingen op de verkeerde plaats komen te liggen. Als leidingen door warme ruimtes lopen, kan legionella zich ontwikkelen. Verspreiding bacterie woensdag 30 september 2009 Anders dan vaak wordt ge dacht vormen moderne, su- pergeïsoleerde woningen een makkelijke prooi voor le gionella. „De gevaarlijke bac terie kan zich daar snel ver menigvuldigen." door Frouke Tamsma Bij een controle in een nieuwbouwflat in Rotter dam wist waterleidingin specteur Leo Bikker even niet wat hij zag. Bij de bouw was een grote fout gemaakt. De leiding van de stadsverwarming kwam pal naast de koudwaterleiding het pand binnen, waardoor de laatste veel te warm werd. „Uit de koude kraan kwam water van dik boven de 30 graden Celsius. En het was vergeven van legionella." Tien jaar na de legionellaramp op de Westfriese Flora, die aan 32 mensen het leven kostte, wordt de gevaarlijke bacterie nog steeds op grote schaal in de waterleidingen van zorginstellingen, sauna's en woningen aangetroffen. Het RIVM rapporteerde vorig jaar 341 gevallen van veteranenziekte, de gevaarlijke door de legionella bacterie veroorzaakte longziekte. Patiënten belanden vaak met een zware longontsteking in het zie kenhuis, naar schatting tien pro cent van de besmette personen overlijdt. Deskundigen gaan ervan uit dat het werkelijke aantal ziektegeval len veel hoger ligt. Uit onderzoek van het RIVM blijkt dat bijna de helft van alle legionella-uitbraken in woonhuizen plaatsvindt. An ders dan vaak wordt gedacht vor men juist moderne huizen een makkelijke prooi voor legionella. Sinds het gewijzigde Bouwbesluit van 1995 zijn bouwers verplicht milieubewust te bouwen, stelt Francesco Franchimon, die vorig jaar aan de TU Eindhoven promo veerde op 'Gezonde gebouwinstal laties voor de 21e eeuw'. „Maar juist energiezuinige toepassingen als vloerverwarming en stadsver warming vormen een risico. In de praktijk komen leidingen al snel te dicht bij elkaar te liggen, waardoor de temperatuur van de koudwater leiding te hoog wordt. De bacterie legionella kan zich dan snel verme nigvuldigen." Waterleidinginspec teur en adviseur van de Stichting Veteranenziekte Leo Bikker stuit hier bij controles regelmatig op. „Of de nieuwe keuken wordt ver keerd geïnstalleerd", ziet hij. „Dan wordt de koelkast rustig precies vóór de koudwaterleiding ge plaatst. Terwijl een koelkast aan de achterkant continu warmte af geeft." Nieuwe huizen zijn extra gevoelig voor legionella omdat ze supergeï- soleerd zijn, zegt ook Eric van der Blom van Uneto-VNl, de onderne mersorganisatie voor de installatie branche. „De bacterie kwam vroe ger veel minder voor omdat bewo ners hun kachel alleen 's winters stookten en meestal alleen in de woonkamer. De koudwaterleidin- gen in huis konden daardoor nog écht koud worden. Legionella had geen kans. Maar nu willen we het hele jaar door een aangename tem peratuur in ons huis." De VROM-inspectie controleert al leen op zogenoemde hoog risi co-installaties, zoals in ziekenhui zen en verpleeghuizen. Op plaat sen waar kwetsbare mensen ver blijven is het risico op een legionel- la-uitbraak met ernstige gevolgen nu eenmaal het grootst, is de ge dachte. Franchimon en hoogleraar Gezondheidstechniek Annelies van Bronswijk vinden dat de over heid moet overwegen lokaal chloor aan het leidingwater toe te voegen. Te beginnen in ouderen woningen en in huizen waar stads- en vloerverwarming een extra risico vormt. „In drinkwater met monochloramine, dat er bij de keukenkraan weer kan worden uitgehaald, is de kans op legionella- besmetting kleiner. In andere lan den gebeurt dit al enkele decennia. De hoeveelheid chloor die wordt toegevoegd ligt aanzienlijk onder de gezondheidskundige grenswaar de en waarschijnlijk hoeft het wa ter maar periodiek gechloreerd te worden." Bij het ontwerpen van huizen worden fouten gemaakt. Als gebouwen grote raampartijen en een plat dak krijgen, loopt de temperatuur binnen al snel fors op. Waterleidinginspecteur Bikker komt noodwoningen tegen waar de koudwaterleiding vlak onder het platte dak loopt. „Ouderen wo nen vaak jaren in zulke tijdelijke onderkomens." 37 graden is de temperatuur waarbij de le- gbacterie het best gedijt Legionella in nieuwbouwhuis door ontwerp- en installatiefouten ff) Koudwaterleiding onder dak Tweede badkamer niet in gebruik (Ti Afgesloten aansluiting Koudwaterleiding achter koelkast VulpuntCV (jT) Koudwaterleiding naast stadsverwarming Koudwaterleiding kruist vloerverwarming Buitenkraan De legionella-bacterie veroorzaakt de veteranenziekte. Door het opnemen van de bacterie door mond of neus nestelt deze zich in de longen. De verspreiding van de bacterie ge beurt door kleine waterdruppels. Risicogroepen zijn mensen met een verminderde weerstand, oude ren en stevige rokers. De legionellabacterie gedijt het best in stilstaand water met een temperatuur tussen 25 en 55 gra den, waarbij 37 graden de meest optimale temperatuur is. mmmmmmmsmm a t'm -tmsss sbb 88 tte stipreizen.ni/oenen Zies boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7