zeeland 123 torenwachters Kees en Wil zwaar Nieuw hoofdstuk voor oude vertrouwde toren PERSONEELSTEKORT IN DE ZORG? Nederland Zingt Dichtbij start tournee in Zierikzee Lessen Italiaans, Engels en Spaans van de reepe woensdag 30 september 2009 WV-Schouwen-Duiveland wil een kantoor vestigen in de Dikke 'Ik vind het gewoon heerlijk om contact te hebben met mensen. Dat Toren. Daarbij is geen plaats voor torenwachters. verrijkt je leven' Kees pilaar, torenwachter door Piet Kleemans e plannen zijn ambitieus: een VW-kantoor op de be gane grond en een con certzaaltje op de eerste verdieping. De Sint Lievens Monstertoren staat aan de vooravond van een nieuw hoofdstuk. Op welke termijn de plannen ge realiseerd kunnen worden is vol gens voorzitter van de VW-Schou- wen-Duiveland Peter Grinwis nu nog onduidelijk. „We zijn in ge sprek met de rijksgebouwendienst. Het is afwachten wat er uit die ge sprekken komt." Voor wat betreft de plannen voor een bescheiden concertzaal op de eerste verdieping van de Dikke To- ren moet allereerst gekeken wor den of dit technisch haalbaar is. Aan de tekeningen voor een VW-kantoor op de begane grond wordt nog gewerkt. Grinwis: „Ik ga er niet van uit dat we volgend jaar al over een VW-kantoor in de Dikke Toren kunnen beschikken. Dat zal wel wat meer tijd kosten." Grinwis haast zich te zeggen dat het wel de bedoeling is dat de Dikke Toren tij dens het zomerseizoen volgend jaar weer open is voor bezoekers. „Dat is absoluut onze intentie, maar in welke vorm dat precies gaat gebeuren, daar moeten we nog naar kijken." Grinwis zegt zich de teleurstelling en woede van het echtpaar Pilaar wel te kunnen voorstellen. „Voor zover ik het in kan schatten is het ook een lastig verhaal." Een bekend baken op Schouwen-Duiveland; de Sint Lievens Monstertoren. foto Dirk-Jan Gjeltema Wegener NieuwsMedia. Nummer 1 voor werkzoekenden! Oók in de Zorg E Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt (055) 538 80 00. ZIERIKZEE - Verschillende muzikan ten en zangers van binnen en bui ten de regio verlenen morgen avond vanaf 20.00 uur hun mede werking aan een uitvoering van Nederland Zingt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Nederland Zingt is een tv- en ra dioprogramma van de EO, maar kent ook een tournee met de naam Nederland Zingt Dichtbij. Zierikzee is de eerste locatie van de 'rondreis'. Onder meer het Christelijk Gemengd Eilanden koor, zanggroep Greatfïil, zangeres Hesther Oor, fluitiste Aleida Stou ten, trompettist Ab Brouwer, pia nist Gert Jan Scherff en organist Bert Kruis leveren een bijdrage. Verder worden bezoekers uitgeno digd mee te zingen. De presentatie van de avond is in handen van do minee Arie van der Veer en He- leen van Dijk. Toegang is gratis. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuni versiteit geeft dit najaar zes talen cursussen op Schouwen-Duive land. Op maandag 5 oktober be gint om 19.30 uur een kennisma kingsles Engels voor beginners en gevorderden bij het ROC aan het Jannewekken in Zierikzee. Donder dag 8 oktober kunnen geïnteres seerden in een beginnerscursus Spaans daar om 19.30 uur terecht. In Burgh-Haamstede kan Spaans en Italiaans gestudeerd worden. Belangstellenden zijn op woens dag 7 oktober welkom in het dorpshuis, om 10.00 uur (Italiaans) en 11.15 uur (Spaans). Basisschool De Kirreweie in Haam stede is diezelfde dag de locatie van een proefles Spaans voor kin deren van 10 tot 13 jaar (13.30 uur). SCHOENMODE I Trouwe torenwachters waren het, Kees en Wil Pilaar. Achtentwintig jaar lang waren zij gast heer en gastvrouw voor bezoekers van de Sint Lie vens Monstertoren in Zierikzee. Per 1 oktober is het over en uit. De WV-Schouwen-Duiveland wil haar kantoor vestigen in de stenen kolos. En daarbij is niet langer plaats voor torenwachter Kees en Wil. Het afscheid valt hen zwaar. Kees: „Het is altijd mijn lust en mijn leven geweest. En nu is het ineens over. Pilaar koestert warme herinnerin gen aan zijn bedoeninkje in de to ren. „Toen ik het ging pachten was het heel kaal, beneden in de toren. Het eerste wat ik gedaan heb was de ruimte een beetje gezellig aan kleden." Aldus kwam er een kassagebouw tje waar Kees kaarten verkocht voor beklimming van de toren, werd er een zitje met stoelen en ta fel gecreëerd en een bescheiden souvenirwinkeltje ingericht. Voor koffie, thee en frisdrank werd even eens gezorgd. En een ijsje in de zo mer. Pilaar: „Maar het kwam vaak genoeg voor dat mensen hun bo terhammetje aan een van de tafel tjes opaten. Geen probleem." Later kwam er nog een beschei den boekenmarkt bij en werden de kale stenen wanden van de to renruimte verlevendigd met onder meer de reproductie van een oude gravure waarop de ontstaansge schiedenis van de Dikke Toren uit de doeken wordt gedaan. Het was in 1454 de bedoeling om de meest imposante toren van Ne derland te bouwen, maar de toren zoals die er nu staat is feitelijk niet meer dan de eerste verdieping. Door allerlei omstandigheden - waarbij geldgebrek één van de be langrijkste factoren was - is men echter nooit verder gekomen en bleef het bij een nog steeds respec tabele hoogte van 58 meter. Het aantal bezoekers per jaar schat Kees Pilaar op ongeveer 25.000. „Maar dan heb ik het alleen over de mensen die binnenkomen. Niet iedereen die binnenkomt gaat ook naar boven." Hoeveel mensen wel de 278 treden bedwon gen en beloond werden met een prachtig uitzicht over Zierikzee weet Pilaar niet te vertellen. Wel weet hij dat er een aantal vas te gasten onder de torenbeklim- mers is. „Ik heb bijvoorbeeld een school uit Maastricht meerdere ke ren in de toren gehad. De tweede keer dat ze kwamen hadden ze voor ons een Limburgse vlaai mee genomen." Natuurlijk waren er behalve de drukke dagen ook dagen waarop de belangstelling voor de stenen wachter flink achterbleef. Wil Pi laar: „Deze zomer was voor ons in de toren geen beste zomer. Je kunt gewoon merken dat mensen meer op de kleintjes letten. En dan is zelfs de twee euro per persoon om de toren te mogen beklimmen soms al te veel." Het gastheerschap voor de toren is voor Kees en Wil Pilaar altijd een wat uit de hand gelopen hobby ge weest. Kees Pilaar: „Nee, het was niet onze broodwinning. Je moet bedenken dat je maar zo'n vier maanden per jaar open kunt zijn en dat levert gewoon niet genoeg op om van te kunnen leven. Bo vendien moesten we een hele boel dingen, zoals de administratie, zelf doen. Pilaar voegt er in één adem aan toe dat hij het werk in de toren altijd met heel veel ple zier gedaan heeft. „Wat er zo leuk aan is? Ik vind het gewoon heer lijk om contact te hebben met mensen. Dat verrijkt je leven." Dat het echtpaar Pilaar noodge dwongen afscheid moet nemen van de positie van torenwachter stemt tot weemoed. Wil Pilaar: „Ik weet nog dat de VW-directeur belde om te zeggen dat hij bij ons op de koffie zou ko men om iets te bespreken. Ik nog om bolussen voor bij de koffie! Kregen we te horen dat we eruit moesten omdat hier een VW-kan toor moet komen." Een mededeling die hard aan kwam bij het echtpaar. Nog steeds wellen woede en teleurstelling op als ze er over praten, maar beiden beseffen dat ze weinig anders kun nen dan zich erbij neerleggen. Kees Pilaar: „Ik hoop wel dat de WV er echt iets moois van maakt." 'Ik hoop wel dat de WV er écht iets moois van maakt' Kees Pilaar, torenwachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77