Oranje-soldaat? Zaalvoetballers zorgen voor doelpuntenfestijn Massa is terug op racebaan Nieuws Barend en Van Dorp Schweertman verliest zijn tweede wedstrijd Tweede plaats voor Kelsey den Exter Volleybalsters hebben nog één zege nodig Jndernemer Nieuwjaarswedstrijd woensdag 30 september 2009 Lees er alles over op www.deOndernemer.nl Karei Lotsy was in 1923 mede-ini tiatiefnemer van de wedstrijd tus sen de Koninklijke HFC en de oud-internationals. Het duel wordt nog steeds elk jaar op nieuwsjaars- dag gespeeld op het HFC-veld in Haarlem. Tussen 1917 en 1919 is Lotsy voor zitter van HFC en in de jaren twin tig brengt hij als trainer de club weer terug naar het hoogste ni veau. Medio jaren twintig begint hij zich bezig te houden met het Nederlands elftal. Ook in de andere sporten is Lotsy veelgezien. Hij is zelf een aardige tennisser en als umpire schopt hij het tot de Davis Cup. In de au tosport ligt ook zijn hart. Hij rijdt de Rally van Monte Carlo en de sterrit Riga-Barcelona {3400 kilo meter). Bij de Olympische Spelen in 1924 en 1928 is Lotsy nauw betrokken bij het Nederlands voetbalelftal. De Olympische Spelen van 1936 (Berlijn), 1948 (Londen) en 1952 (Helsinki) maakt hij mee als chef de mission. Tot 1979 had Karei Lotsy een vlekkeloze repu tatie. Maar in dat jaar publiceerden Frits Ba rend en Henk van Dorp in Vrij Nederland een artikel waarin Lotsy werd beschuldigd van anti semitisme. Het balletje ging vervolgens rollen. 'Lotsy vindt die Seyss-lnquart (Rijkscommissaris in Nederland) in zekere zin wel een toffe kerel' Matty Verkamman in Oranje Toen en Nu, deel 5 ODENSE Squasher Piëdro Schweertman is er niet aan te pas gekomen tijdens zijn tweede partij op het wereld kampioenschap voor landenteams. De 26-jarige Koudekerkenaar ver loor gisteren in Odense met 3-0 (11-011-613-11) van de Australiër Ca meron Pilly. Mede daardoor ver loor Nederland het tweede groeps- duel met 2-1. In de poule van drie landen eindigde Oranje als tweede, achter Australië en voor Wales. Vandaag mag Nederland daardoor aantreden in de achtste finales. AKEN Dressuuramazone Kelsey den Ex- ter heeft tijdens de All Nations Cup van het Arabisch Volbloed stamboek in Aken de zilveren me daille gewonnen. De amazone uit Vogelwaarde stuurde in de voor ronde Aviv Fhakira naar respectie velijk 71 en 62 procent. Daarmee plaatste de Zeeuws-Vlaamse zich bij de vijftien combinaties voor de finale Kür op muziek. In de eind strijd danste de merrie met haar achttienjarige amazone met 63 pro cent naar de tweede plaats. LODZ De Nederlandse*"volleybalsters heb ben hun ongeslagen status ook in de tweede ronde van het Europees kampioenschap in Polen voortge zet. Bulgarije werd gisteren in de Atlas Arena in Lodz met 3-0 (25-19 25-20 25-18) verslagen. Nederland speelde niet vlekkeloos, zoals in de eerste drie wedstrijden, maar had voldoende niveau om ook over het lager geklasseerde Bulgarije heen te gaan. Vanavond plaatst Oranje zich bij winst op België voor de hal ve finales. door Aector Dooms TERNEUZEN - Er vielen veel doel punten in de eerste klasse van het zaalvoetbal regio Zeeuws-Vlaande- ren. Voor het hoge gemiddelde van ruim tien doelpunten (68 in zes duels) per wedstrijd was met -name Tencezaman verantwoorde lijk. De ploeg uit Hulst klopte met 16-3 Reham Vastgoed. Kampioen Internetplan/Tempo Team won moeizaam met 6-5 van Max Korting/Pro Sport. Tencezaman-Reham 16-3 (10-2): Coen Goossen opende voor Re- ham de score, maar daarna nam Tencezaman het duel stevig in han den. „Het liep als een trein. Bijna elke aanval was raak", zei de win nende coach Peter Bouman na af loop. De Hulstenaren drukten nog voor de rust het overwicht uit in tien doelpunten. De teamprestatie van Tencezaman werd glans geven door zeven scorende spelers. Doelpuntenmakers Tencezaman: Col lin van Goethem 3, Robin Mac Taggart 3, Evert Verwer, Angelo Verbraeken, Koen de Bliek allen 2, Norbert Baart 1, Reham e.d. Reham Vastgoed: Emiel Elzinga 2, Coen Goossen 1. Vinfo. Tech.nl-D'Ouwe Brug/ Van Opdorp 3-8 (2-3): De thuis ploeg was verre van compleet. D'Ouwe Brug zette na rust de wed strijd naar zijn hand. Daarvoor hield Vinfo de schade beperkt. Ei- mocin Yilmaz maakte bij Vinfo een goed debuut door alle drie de doelpunten voor zijn rekening te nemen. Hij had in Martij n Marce- lis zijn evenknie, die ook drie keer scoorde voor de Sasse ploeg. Doelpuntenmakers. Vinfo. Techn.nl: Eimocin Yilmaz 3. D'Ouwe Brug/Van Opdorp: Martijn Marcelis 3, Stefan Burbach 2, Ricky Roep, Niels Matthijsse, Joris Neijt, We sley Winne allen 1. Benny Sport-Amstelhoekje/ SAO PAULO - Formule i-coureur Fe lipe Massa heeft ruim twee maan den na zijn zware crash bij de Grand Prix van Hongarije weer zijn eerste meters gemaakt op een circuit. De Braziliaan van Ferrari reed zes rondjes in een kart op een racebaan in zijn woonplaats Sao Paulo. Massa kreeg op 25 juli tij dens de kwalificatierace op de Hungaroring een metalen veer te gen zijn helm. De coureur, die vo rig jaar nipt de wereldtitel miste, liep zwaar hoofdletsel op en onder ging voor zijn herstel onder meer plastische chirurgie. Film- en foto-opnamen waren ver boden bij de rentree van Massa op asfalt. De Braziliaan was na afloop van de korte training tevreden en zei nergens last van te hebben. De 28-jarige coureur hoopt nog altijd dit seizoen in de bolide van Ferra ri te stappen voor de laatste races, maar de Italiaanse renstal is daar vooralsnog geen voorstander van. Giancarlo Fisichella acteert mo menteel als vervanger van Massa. Adm. Bakker 3-8 (1-4): De Bel gisch getinte ploeg had het moei lijk tegen Amstelhoekje, dat bij de rust al voldoende afstand nam. Toen de Axelaars naar een 7-1 voor sprong uitliepen was het duel hele maal gespeeld. Doelpuntenmakers Benny Sport: Car lo van de Velde 2, Stijn Bonne 1. Amstelhoekje/Adm. Bakker: Mario Plasschaert, Bart Cornelissen, Niek de Meijer allen 2, Michael Freijzer 1, Bart Rijckaert 1 Cargill-Wentzler Pauwels 4-7 (2-6): Wentzler Pauwels profiteer de van de dekkingsfouten bij de onervaren tegenstander. De basis voor de winst werd in de eerste helft gelegd. Martijn van Passel viel bij de ploeg uit Vogelwaarde op met vier treffers. Doelpuntenmakers Cargill: Egbert Ber- nabela 2, Kai Holtus, Nicky Schelfout beiden 1. Wentzler Pauwels: Martijn van Passel 4, Harold de Rijk 2, Peter Vael 1. Max Korting Pro Sport-Internet- plan/Tempo Team 5-6 (3-3): Een evenwichtige partij. Max Korting kon een 5-3-voorsprong niet vast houden. Veli Eryürük maakte in de slotfase het verschil en boog de achterstand om in een 6-5 zege voor Internetplan, dat daardoor met de schrik vrijkwam. Doelpuntenmakers Max Korting Pro Sport: Jeroen Vervaet 3, Michel Nieu- welink, Jurgen Verbraeken. Internetplan/Tempo Team: Veli Eryürük 4, Timo de Bruin, Mo Kilic. Sporthal Vliegende Vaart-De Tukker 1-4 (0-1): Van enig krachts verschil was in dit duel geen spra ke, maar het verschil zat 'm in de afwerking. Bovendien stond doel man Danny de Vrieze van De Tuk ker meerdere Terneuzense doel punten in de weg. Doelpuntenmakers. Vliegende Vaart: Tim de Braai 1 De Tukker: Gert-Jan Vael (2), Jordy Seghers en Jurgen Naeye beiden 1. Oranje-doelman Piet Kraak schudt de hand van Karei Lotsy (tweede van rechts) bij diens afscheid van de voetbalbond in 1953. Toen had de bestuur der nog een smetteloze reputatie. foto ANP dat hij collaboreerde met de Duit sers. Van Kolfschooten destilleert uit zijn bronnen echter dat Lotsy louter de boodschapper was, dat hij de job alleen maar had aan vaard in het belang van de Neder landse sport, om een breed front tegen de NSB te vormen. En zo interpreteren de twee er lus tig op lus. Voormalig topscheids- rechter Leo Hom noemde Lotsy in een interview met Verkamman ooit een antisemiet. „Lotsy heeft zich karakterloos opgesteld toen het de joodse scheidsrechters al snel werd verboden wedstrijden te fluiten." Volgens Van Kolf schooten was Lotsy toen helemaal niet in functie bij de bond en was de maatregel bedoeld ter bescher ming van de joden. Verkamman zet er vraagtekens bij dat Lotsy plaats had genomen in een spottcommissie met een SS'er en een NSB'er. Van Kolfschooten betoogt dat hem dat bijkans door de strot werd geduwd, nadat hij uit NSB-hoek als 'jodenvriend' was neergezet en zelfs verhoord was door de Sicherheitsdienst. In een brief aan een SS'er pronkt Lotsy met zijn Deutschfreundlich- keit door onder meer een onder scheiding aan te halen die hij (de chef de mission) kreeg van Hitier na de Spelen van 1936 in Berlijn. Bedenkelijk, vindt Verkamman. Begrijpelijk, vindt Van Kolf schooten, want Lotsy probeert in het landsbelang zijn positie als sportadviseur te redden. Vijftig jaar na zijn dood houdt Lotsy nog altijd de gemoederen be zig. Het is de vraag of het ultieme bewijs ooit boven tafel komt. Ver kamman en Van Kolfschooten me nen dat dat al is gebeurd. Zo lang zelfs zij het echter niet eens zijn, zal er geen eenduidig antwoord zijn. Karei Lotsy, de Dordtse ma giër, was hij moffenvriend of Oran je-soldaat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73