Oranje-soldaat? Roemeense Ahramovitsj brengt Cluj naar de top Schweertman en Oranje verliezen de ndernemer Nieuwjaarswedstrijd Agnieta Francke blijft in ploeg Marianne Vos Volleybalsters hebben nog één zege nodig Nederland heeft rivaal minder voor het WK Barend en Van Dorp Actueel Regionaal Nieuws PZC woensdag 30 september 2009 Karei Lotsy was in 1923 mede-ini tiatiefnemer van de wedstrijd tus sen de Koninklijke HFC en de oud-internationals. Het duel wordt nog steeds elk jaar op nieuwsjaars- dag gespeeld op het HFC-veld in Haarlem. Tussen 1917 en 1919 is Lotsy voor zitter van HFC en in de jaren twin tig brengt hij als trainer de club weer terug naar het hoogste ni veau. Medio jaren twintig begint hij zich bezig te houden met het Nederlands elftal. Ook in de andere sporten is Lotsy veelgezien. Hij is zelf een aardige tennisser en als umpire schopt hij het tot de Davis Cup. In de au tosport ligt ook zijn hart. Hij rijdt de Rally van Monte Carlo en de sterrit Riga-Barcelona (3400 kilo meter). Bij de Olympische Spelen in 1924 en 1928 is Lotsy nauw betrokken bij het Nederlands voetbalelftal. De Olympische Spelen van 1936 (Berlijn), 1948 (Londen) en 1952 (Helsinki) maakt hij mee als chef de mission. door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - De toeschouwersaan tallen bij thuiswedstrijden schom melden zo rond de tweehonderd. De accommodatie leek nergens naar. CFR Cluj, morgen tegenstan der van PSV in de Europa League, speelde zijn wedstrijden anoniem op het derde niveau van Roeme nië en niets wees op een betere toekomst. Totdat Arpad Paszkany zich in 2001 meldde. Begonnen als handelaar in van-al- les-en-nog-wat was hij uitgegroeid tot de plaatselijke tycoon, steenrijk en machtig, met een uitgebreid netwerk in het Roemeense zaken leven en de nationale en regionale politiek. Paszkany had eerder ge probeerd om de andere profclub in Cluj op te kopen, maar de on derhandelingen met Universitatea liepen spaak, waarna hij zijn geld zonder pardon naar de andere kant van zijn geliefde geboortestad bracht. Inmiddels wordt Paszkany 'de Roe meense Abramovitsj' genoemd. Wie naar CFR Cluj kijkt, weet waarom. „Ik ben bereid om een kwart van mijn vermogen te inves teren om zo het sterkste team uit de Roemeense historie op te bou wen", zei de eigenaar van het be drijf Ecomax, toen hij in de winter van 2002 een meerderheidsbelang afdwong in de club. Met 'bouwen' doelde Paszkany trouwens niet zo zeer op het behoedzaam opleiden van jeugdspelers. Zijn adagium is simpel: kopen, kopen en - mocht het nodig zijn - nog eens kopen. Bij CFR wisten ze niet wat ze mee maakten. Het Dr. Constantin Ra- dulescu Stadion, gebouwd in 1973, werd uitgebreid en drastisch gemo derniseerd. Ondertussen rukte de ploeg in no time op van de derde divisie naar het hoogste niveau. In het seizoen 2007/2008 pakte de ploeg zelfs de eerste landstitel. door Roeland van Vliet ODENSE - Squasher Piëdro Sch weertman is er niet aan te pas ge komen tijdens zijn tweede partij op het wereldkampioenschap voor landenteams. De 26-jarige Koude kerkenaar verloor gisteren in Odense met 3-0 (11-0 ri-6 13-11) van de Australiër Cameron Pilly. Mede daardoor verloor Nederland het tweede groepsduel met 2-1. Kopman Laurens )an Anjema boekte een 3-1-overwinning op Da vid Palmer en René Mijs leed een 3-2-nederlaag tegen Aaron Frank- comb. In de poule van drie landen eindig de Oranje als tweede, achter Au stralië en voor Wales. Dat land werd zondag met 2-1 verslagen door het team van bondscoach Lu cas Buit, mede door een zege van Schweertman. Nederland, dat in Denemarken als dertiende ge plaatst is, kwalificeerde zich met die tweede plek voor de achtste fi nales. Die zijn vandaag. Daarmee werd de hegemonie van de clubs uit de hoofdstad Boeka rest - Rapid, Steaua en Dinamo - voor het eerst in zeventien jaar doorbroken. De wrevel en jaloezie die dat tot gevolg had, uitten zich in ferme be schuldigingen aan het adres van Paszkany, die scheidsrechters, te genstanders en bestuurders zou omkopen. De corruptieschandalen - geen vreemd fenomeen in het Roemeense profvoetbal - werden breed uitgemeten in de pers, maar leidden nooit tot veroordelingen of straffen. Cluj had het in 2005 al verrassend goed gedaan in de Intertoto, waar in het de finale verloor van Racing Lens, maar de entree in de Cham pions League maakte de club plots klaps bekend in heel Europa. De ploeg eindigde uiteindelijk als vier de en laatste in de poule, maar de start was overweldigend met een zege bij AS Roma en een o-o-ge- lijkspel tegen Chelsea. De successen van CFR (wat staat voor Caile Ferate Romane, de Roe meense Spoorwegen) hebben de stad in het noordwesten van het land trots gemaakt. Cluj ontwik kelt zich de laatste jaren sterk en is met 330.000 inwoners de grootste stad van Transsylvanië, de streek die internationaal vooral bekend werd door Bram Stokers boek Dra- cula. In het verlengde daarvan: als de trainer van Cluj slecht presteert, ruikt de dictatoriale Arpad Paszka ny als snel bloed. Coach is nu een Portugees, Antonio Conceiqao, of tewel Toni. De vraag is hoe lang de voormalige back van Sporting Bra- ga en FC Porto op zijn post mag blijven. Zijn voorgangers moesten alweer snel het veld ruimen. Pasz kany toont doorgaans weinig ge duld en accepteert geen excuses in zijn furieuze veroveringstocht door Europa. MIDDELBURG LODZ MEXICO-STAD Agnieta Francke uit Koudekerke rijdt ook volgend wielerseizoen in de ploeg van Marianne Vos, de Bra bantse die zaterdag op het WK op de weg voor de derde keer op rij zil ver won. De huidige sponsor DSB haakt af, maar voor de bank is een vervanger gevonden. Wie dat is, wordt binnenkort bekendgemaakt. Vos neemt meerdere ploeggenoten mee naar de nieuwe formatie. De 28-jarige Loes Gunnewijk en de 23-jarige Loes Markerink komen het team versterken. De Nederlandse volleybalsters heb ben hun ongeslagen status ook in de tweede ronde van het Europees kampioenschap in Polen voortge zet. Bulgarije werd gisteren in de Atlas Arena in Lodz met 3-0 (25-19 25-20 25-18) verslagen. Nederland speelde niet vlekkeloos, zoals in de eerste drie wedstrijden, maar had voldoende niveau om ook over het lager geklasseerde Bulgarije heen te gaan. Vanavond plaatst Oranje zich bij winst op België voor de hal ve finales. Mexico heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal van 2018 en 2022. Daarmee verliezen Nederland en België een concurrent. Mexico vindt het door de economische malaise onverant woord om te investeren in infra structuur. Nederland en België heb ben nu nog te maken met Rusland, Zuid-Korea (alleen 2022), Indone sië, Engeland, Australië, Qatar (al leen 2022), de Verenigde Staten en Spanje/Portugal. Tot 1979 had Karei Lotsy een vlekkeloze repu tatie. Maar in dat jaar publiceerden Frits Ba rend en Henk van Dorp in Vrij Nederland een artikel waarin Lotsy werd beschuldigd van anti semitisme. Het balletje ging vervolgens rollen. 'Lotsy vindt die Seyss-lnquart (Rijkscommissaris in Nederland) in zekere zin wel een toffe kerel' Matty Verkamman in Oranje Toen en Nu, deel 5 Oranje-doelman Piet Kraak schudt de hand van Karei Lotsy (tweede van rechts) bij diens afscheid van de voetbalbond in 1953. Toen had de bestuur der nog een smetteloze reputatie. foto ANP dat hij collaboreerde met de Duit sers. Van Kolfschooten destilleert uit zijn bronnen echter dat Lotsy louter de boodschapper was, dat hij de job alleen maar had aan vaard in het belang van de Neder landse sport, om een breed front tegen de NSB te vormen. En zo interpreteren de twee er lus tig op lus. Voormalig topscheids- rechter Leo Hom noemde Lotsy in een interview met Verkamman ooit een antisemiet. „Lotsy heeft zich karakterloos opgesteld toen het de joodse scheidsrechters al snel werd verboden wedstrijden te fluiten." Volgens Van Kolf schooten was Lotsy toen helemaal niet in functie bij de bond en was de maatregel bedoeld ter bescher ming van de joden. Verkamman zet er vraagtekens bij dat Lotsy plaats had genomen in e'en sportcommissie met een SS'er en een NSB'er. Van Kolfschooten betoogt dat hem dat bijkans door de strot werd geduwd, nadat hij uit NSB-hoek als 'jodenvriend' was neergezet en zelfs verhoord was door de Sicherheitsdienst. In een brief aan een SS'er pronkt Lotsy met zijn Deutschfreundlich- keit door onder meer een onder scheiding aan te halen die hij (de chef de mission) kreeg van Hitier na de Spelen van 1936 in Berlijn. Bedenkelijk, vindt Verkamman. Begrijpelijk, vindt Van Kolf schooten, want Lotsy probeert in het landsbelang zijn positie als sportadviseur te redden. Vijftig jaar na zijn dood houdt Lotsy nog altijd de gemoederen be zig. Het is de vraag of het ultieme bewijs ooit boven tafel komt. Ver kamman en Van Kolfschooten me nen dat dat al is gebeurd. Zo lang zelfs zij het echter niet eens zijn, zal er geen eenduidig antwoord zijn. Karei Lotsy, de Dordtse ma giër, was hij moffenvriend of Oran je-soldaat? Lees er alles over op www.deOndernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55