De bussen met hangoren zijn te lang Fietsjaar komt In etappes Brandende auto's gaven moed zeeïaiii29 TOLTARIEF Bussen van twaalf meter betalen door spiegels te veel tol Kamer eist uitleg Westerschelde maak kennis met de Bijbel Bunkers beter in beeld De Slag om de Schelde woensdag 30 september 2009 door René Schrier GOES - Hoe kan het dat een bus van twaalf meter lengte bij een passage van de tolhuisjes van de Westerscheldetunnel het tarief moet betalen voor voertuigen die langer zijn dan twaalf meter? Dat vraagt Kim Langeraert van de Taxi Centrale Renesse zich af In 2008 moest zijn bedrijf zeshon derd keer te veel betalen. De Taxi Centrale Renesse weet nog niet of ze die kosten terugkrijgt. Dat is de directie van de NV Westerschelde tunnel momenteel aan het bekij ken. De problemen hebben te maken met de zogenaamde hangoren van de bussen. Dat zijn spiegels die voor de bussen uitsteken. Daar door worden bussen die twaalf meter lang zijn toch als langer gere gistreerd. En dat levert hogere kos ten voor de busmaatschappeijen op. Uitgaande van de huidige tarie ven betaalt de busmaatschappij dan geen 13,40 euro, maar 18,50 eu ro bij het gebruik van de T-tag. Kim Langeraert heeft er over aan de bel getrokken bij de exploitant van de tunnel en alle passages die in 2008 foutief in rekening waren gebracht doorgemaild. Dat waren er zeshonderd in totaal. Ook andere vervoersbedrijven met twaalf meter-bussen kennen het probleem. Maar ze hebben alle maal een regeling met de tunnel getroffen dat ze maandelijks de te veel betaalde passages doorgeven en terugbetaald krijgen. Het is even werk, zegt een woordvoerster van Zeebra Tours, maar het levert verder geen problemen op. Van de kant van de Westerschelde tunnel bevestigt een woordvoer der dat de foutieve registratie ach teraf wordt gecorrigeerd. Dan moe ten de bedrijven wel binnen een maand een briefje met het aantal verkeerd geregistreerde passages doorgeven. Op het verzoek van de Taxi Centrale Renesse om de ver keerd berekende passages van 2008 terug te betalen bezint de di rectie zich nog, geeft hij aan. Overi gens geeft de Taxi Centrale Renes se inmiddels ook een maandelijks overzicht. MIDDELBURG - De provincie Zee land moet volgend jaar in zes etap pes in Nederland op de kaart wo ven gezet als fietsprovincie. Iedere etappe duurt twee maanden waar bij de leden van het college van Ge deputeerde Staten elk afzonderlijk het peloton zullen aanvoeren. Dat begint meteen al op de nieuw jaarsreceptie van de provincie, die als de proloog wordt gezien. Bezoe kers van de receptie krijgen onder meer een fietskaart van Zeeland. Andere zaken die op de agenda van het Zeeuwse fietsjaar staan zijn; de campagne Trappen Scoort, het fietsproject Belevend fietsen, fietscafés, de opening van de op- laadpunten voor elektrische fiet sen, de presentatie van een boek over fietsen door Zeeland, de cam pagne 'De scholen zijn weer be gonnen', de fietsverlichtingscam pagne en bijvoorbeeld de opening van plan Tureluur. Verder zijn er de sportieve hoogtepunten van de finish van een etappe van de Ron de van Italië in Middelburg, de pas sage van de Tour de France en de Delta Toertocht. Dat alles moet er voor zorgen dat Zeeland in de top 5 van Nederlands populairste fietslocaties komt. MIDDELBURG - De bunkers bij Koudekerke wor den beter bereikbaar gemaakt. Met een subsidie van in totaal ruim 120.000 euro hebben Gedepu teerde Staten gisteren besloten de zogenaamde bunkerroute op Walcheren te voltooiien. Tevens wordt de toegang tot twee bunkers verbeterd en moeten er informatieborden komen. Daarnaast wordt langs de route een picknickplaats aange legd. Niet alleen de provincie betaalt mee. Ook de Rabobank, de stichting bunkerbehoud en het waterschap betalen mee. Onderdeel van het plan is een fiets- en wandelpad van 525 meter nabij Koudekerke. De bunkerroute volgt een deel van de verdedigingslinie die tussen Ritthem en Groot-Valkenisse is gebouwd. foto Ruben Oreel Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug op die tijd. door Jan van Damme De euforie was eind septem ber wel voorbij. Terugtrek kende Duitse troepen wa ren voor de meeste Zeeuwen een feestelijk gezicht. Maar hoe langer hoe meer werd duidelijk dat de af tocht geen overgave betekende. In tegendeel. In West-Zeeuws-Vlaan- deren groeven de Duitsers zich in, met de kennelijke bedoeling hun huid duur te verkopen. Aan de andere kant van de Schel de was de stroom vluchtende Duit se militairen opgedroogd. Kees Bie ren - toen een boerenzoon van 18 jaar - had de Duitse legervoertui gen vanuit de Zuidkraayertpolder over de Postweg richting Goes zien rijden. Hij hield een dagboek bij. Toen had hij al het gevoel dat hij een stukje wereldgeschiedenis meemaakte. Hij bladert met ple zier in zijn dagboek naar zaterdag de 30ste september 1944. En herin nert zich en passant hoe hij enkele weken eerder vanaf de zeedijk bij Nieuwdorp het bombardement op Breskens zag: „Precies t8 seconden voor het geluid van de ontploffin gen bij mij was. Achttien gedeeld door drie, dus zes kilometer. Thuis trok ik met de passer een boog in de atlas. Precies door Breskens." Dichterbij zag hij hoe Duitse leger voertuigen op de Postweg door ge allieerde vliegtuigen werden aange vallen. Engelse jachtbommenwer pers, die al vurend over de kolon- ne heen scheerden. Bierens: „Na afloop zag je rookpluimen van in brand geschoten auto's. Voor ons zag het er heel bemoedigend uit." Nieuws over de oorlog kwam via Radio Oranje, of via uitgestrooide pamfletten, die in het Nederlands en het Duits waren gesteld - 'Nach- richten für die Truppe'. Vele jaren later heeft hij zo'n pamflet naar het Pools oorlogsmuseum in War schau gestuurd. Wie ook een verhaal heeft kan bellen naar 0118 - 434010. DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (CDA, LNV) moet voor aan staande donderdag in een brief aan de 1\veede Kamer uitleggen wat de juridische kwalificatie is van het begrip 'juiste staat van in standhouding'. Kamerlid Kees van der Staaij (SGP) vroeg gisteren om de brief Afgelopen dagen is onduidelijk heid ontstaan over hoe een aantal juridische begrippen moet worden uitgelegd. De voor- en tegenstanders van ont- poldering interpreteren rapporten verschillend. gratis een schriftelijke cursus zonder verplichting geen bezoek aan huis u wordt niet telefonisch benaderd U wordt een eenvoudige schriftelijke cursus aangeboden om in uw eigen tempo gedeelten uit Gods Woord te bestuderen. Er is keuze uit een cursus Oude testament en over de Heidelbergse Catechismus. Aanvragen zijn welkom op onderstaand postbusnummer of via de email: bijbelcursus@kpnplanet.nl Graag uw naam en adresgegevens vermelden. SBC Postbus 431 4330 AK Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49