School met e en zelfs een Zeeuwse Cios-opleiding razend populair 15 ROC Zeeland Studeren in het zuiden Een schoolkapsalon, een eigen restau rant, stages bij een auto-fabriek of zie kenhuis in België. Het ROC Wester- schelde brengt leren bij voorkeur in de praktijk, zelfs in Vlaanderen. door David Duijnmayer Het ROC Westerschelde, dat het mbo-on- derwijs voor Zeeuws-Vlaanderen verzorgt, heeft vestigingen in Terneuzen, Hulst en Oostburg. Met ruim drieduizend leerlin gen is het een relatief klein ROC, waar 99% uit de directe omgeving komt. „Dat komt door onze ligging", zegt hoofd com municatie Ad van Hoek. „We hebben hier vrijwel geen studenten van buitenaf Ook niet uit België. Maar het aardige van dit ge bied is dat we wel veel kunnen samenwer ken met Belgische bedrijven. In het be roepsonderwijs zijn stages een zeer belang rijk onderdeel van het onderwijsprogram ma, en hier kunnen studenten makkelijk naar het buitenland. Ze lopen bijvoorbeeld stage bij Volvo in Gent of bij de Gentse zie kenhuizen." Een voordeel van de kleinschaligheid is dat er meer aandacht is voor individuele begeleiding van de studenten. Het is daar om niet vreemd dat juist in Zeeuws-Vlaan- deren voor het eerst een THOP-klas werd opgericht, speciaal bedoeld voor studenten die zich willen bezinnen op hun oorspron kelijke keuze. THOP, Traject Heroriënteringsprogramma, is in het schooljaar 2008/2009 opgezet voor studenten die nog niet precies weten wat ze willen, of studenten die halverwege hun eerste jaar erachter komen dat ze toch niet de juiste keuze hebben gemaakt. „We zijn niet meer de enige die dit bieden, maar we waren wel de eerste", zegt Van Hoek. Het heroriënteringsprogramma le verde in het eerste jaar namelijk zulke goe de resultaten op - 30 van de 34 stroomden door naar een vervolgopleiding - dat ook ROC Zeeland nu een THOP-klas heeft. Ook onderscheidt het Zeeuws-Vlaamse ROC zich volgens Van Hoek door de ma nier waarop bedrijfsleven en onderwijs met elkaar samenwerken. In een regio waar grote fabrieken als DOW, Yara en Cargill belangrijke werkgevers zijn, ver baast het niet dat het ROC verhoudingsge wijs veel studenten Procestechniek heeft. Voor hen is eind 2008 een proeffabriek ge opend, waarin zij kunnen werken alsof ze in een echte chemische fabriek aan de slag zijn. „De bedrijven in de regio hebben hier allemaal op hun eigen manier aan meege holpen", zegt Van Hoek. „De een door een financiële bijdrage, een ander door men sen vrij te maken om de proeffabriek in te richten." Vergelijkbaar zijn het restaurant L'Avenir, waar gekookt en bediend wordt door studenten, en kapsalon Finesse, waar kappers in spe de fijne 'knipjes' leren. „De rol van sport in de maatschappij verandert, en het Cios in Zeeland ver andert mee", zegt sectordirecteur Carin Biesterbosch. door David Duijnmayer Met ruim achtduizend studenten en vesti gingen in Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee en Tholen is ROC Zeeland verre weg de grootste mbo-instelling in Zeeland. De instelling biedt opleidingen voor alle belangrijke sectoren. ROC Zeeland herbergt ook een van de vijf Cios-opleidingen in Nederland. Met zo'n dertienhonderd leerlingen heeft de sport- opleiding een flink aandeel in het studen tenaantal van het ROC Zeeland. Een deel daarvan volgt lessen in Breda en een hand jevol buitensporters zelfs in Groningen. De opleiding heeft zich onlangs in een nieuw pand mogen vestigen, pal naast Sportpunt Zeeland in Goes. „Een prachtig gebouw", vindt Cios-directeur Carin Bies terbosch. „Het is een soort clubgebouw, en dat past ook wel bij de sfeer binnen de op leiding. Een student heeft wel eens gezegd: 'als Cios een club zou zijn, zou ik er lid van worden'. De opleiding is een van de weinige die massaal niet-Zeeuwen naar ROC Zeeland lokt. „Cios is een sterke merknaam, en er zijn er natuurlijk niet zo veel in Neder land", zegt Biesterbosch. „73 procent van onze studenten komt van buiten Zeeland. Veel komen uit Brabant en Zuid-Holland, maar voor sommige richtingen komen ze vanuit het hele land, zoals buitensport en mbo+, een tweejarige Cios-opleiding voor havo-leerlingen. Ook de dansopleiding, waar Cios Goes in augustus 2008 mee begon, is zo'n bijzonde re opleiding die veel niet-Zeeuwen trekt. „We zijn dit jaar met de tweede lichting van start gegaan. Dat zijn vierentwintig stu denten, van wie er maar twee uit Zeeland komen. De selectie is streng. We houden het bewust klein", zegt Biesterbosch. De opleiding leidt niet zo zeer op tot uitvoe rend danser, maar tot docent. Dat geldt voor alle Cios-richtingen: je wordt er niet opgeleid tot sporter, maar tot professional die andere mensen kan la ten sporten. „De misvatting is nog wel eens dat studenten hier alleen maar ko men om zelf te sporten. In het eerste jaar doen we dat ook nog veel, maar in de loop van de opleiding vindt er een verschuiving plaats. Leerlingen komen steeds meer voor een groep te staan. Het is allang niet meer een opleiding waarmee je alleen bij sport clubs terecht kunt. Er wordt ook gesport met gehandicapten, in gevangenissen, door ouderen. De rol van sport in de maat schappij verandert, en het Cios verandert mee." u?C Westerschelde Mbo met breed pakket aan opleidingen in de sectoren economie, techniek, zorg-welzijn-onderwiis Gevestigd in Terneuzen, Hulst en Oostburg. Ad van Hoek:: „Indivduele begeleiding is onze kracht' foto Peter Nicolai Mbo met breed pakket aan opleidingen Cios, economie, horeca-toerisme/voeding, iet en elektro, maritiem, techniek, welzijn, zorg. Vestigingen in Goes, Vlissingen, Tholen, Middelburg, Zierikzee. Carin Biesterbosch: „We houden het klein door strenge selectie" foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37