Studeren in hal zuiden 6 De Bijbel in de ene hand, een goede be roepshouding in de andere. Dat is ken merkend voor studenten die afkomstig zijn van het Hoornbeeck College in Goes. Het gebouw is alweer te klein. door David Duijnmayer Evert Timmerman, locatiemanager van het Hoombeeck College in Goes, is stellig: „Waardenvrij onderwijs geven kan niet." Zijn school biedt onderwijs voor studen ten met een reformatorische achtergrond, en dat is ook meteen het belangrijkste on derscheidende element van de school. De school trekt studenten uit heel Zeeland die zich aangetrokken voelen door de re formatorische identiteit van de school. Vrij wel altijd zijn dat leerlingen van de ver schillende vestigingen van het Calvijn Col lege, dat in Goes, Tholen, Krabbendijke en Middelburg zit. De leerlingen vinden het prettig dat ze hier onder gelijkgestemden zijn, denkt Timmerman. „Dat heeft iets vei ligs." Studenten die niet-gelovig zijn, of die een ander geloof belijden dan de gereformeer de en hervormde kerken of gemeenten, zit ten in principe niet op het Hoombeeck College. De school voert daartoe een toela tingsbeleid, waarbij gekeken wordt of de student én diens ouders de identiteit van de school onderschrijven. Dat wil zeggen, ze moeten belijdend kerkelijk lid zijn. „Dat is zeker niet om studenten hun vrije keus voor een school te ontnemen", legt Timmerman uit. „Maar een student moet zich hier wel thuis voelen. De studenten krijgen bijvoorbeeld tot de allerlaatste les- dag Godsdienstles. Elke dag beginnen en eindigen we met het lezen van een Bijbel gedeelte volgens een vastgelegd Bijbelroos- ter." „Dat wil allemaal niet zeggen dat we ons hier afsluiten van de buitenwereld. Veel be drijven en instellingen hebben heel graag stagiaires van het Hoombeeck, omdat het goede werknemers zijn, met een goede be roepshouding. En als het om een stageplek in bijvoorbeeld de zorg gaat, dan zijn ze heus wel bereid op zondag te werken. Maar de reformatorische identiteit is wel duidelijk in het lesprogramma ingebed. Zo wordt er bijvoorbeeld aandacht besteed aan wat het betekent om christen te zijn op je werkplek." Toen de school net begonnen was, ging het qua aanmeldingen met vallen en op staan. Men keek de kat uit de boom, denkt Timmerman. „Maar de laatste jaren mo gen we ons verheugen in een grote toe stroom. Het schoolgebouw dat zeven jaar geleden nieuw werd gebouwd, is nu al weer te krap. Er zijn concrete plannen om dit pand te verlaten en elders nieuw te bouwen." Competentiegericht leren' is de nieuwe toverformule in het middelbare be roepsonderwijs (mbo). Het EduDelta College heeft er binnen de 'groene sec tor' al acht jaar ervaring mee. door David Duijnmayer De nieuwe formule betekent niet alleen vakkennis opdoen, maar ook competen ties: vaardigheden die beroepsoverstijgend zijn, zoals klantvriendelijkheid of samen werken met collega's. „Het is een nieuwe kreet, maar wij doen het al acht jaar", zegt Piet Voet trots. Voet is coördinator van het projectonderwijs aan het EduDelta College in Goes. De school begon toen, nog onder de naam Groen College, met Projectonder wijs in Maatschappelijke Context (PIMC). „Het is een door ons ontwikkeld concept, uniek in Nederland", zegt Voet. „De eerste twee jaar krijgen de studenten vrij traditio neel onderwij's. Daarna komen ze in het projectonderwijs terecht. Daarin werken we met stichtingen die de studenten zelf besturen. Dat betekent dat ze alles zelf doen, van acquisitie tot financiën, van pr tot management. De bedoeling is dat de studenten zo projecten uitvoeren en al doende een vak leren." Het EduDelta College is een kleine school met een 'groen' karakter. Er studeren toe komstige land- en tuinbouwers, hoveniers, bloembinders en dierverzorgers. Ze ko men uit heel Zeeland, maar ook van de Zuid-Hollandse eilanden en West-Bra bant. „Er heerst een gemoedelijke sfeer, een beetje ons kent ons", zegt Voet. „Voor al bij de akkerbouwers zie je dat veel stu denten ook een agrarische achtergrond hebben, die nemen uiteindelijk vaak het bedrijf van de ouders over." Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat de stichtingen het Zeeuwse bedrijfsleven voor de voeten gaan lopen, zegt Voet. „Er wordt wel symbolisch aan verdiend. Het geld dat dit oplevert wordt gebruikt voor aankopen voor de stichting. Ook dat bepa len de studenten zelf: docenten hebben daar wel een stem in, maar die telt niet zwaarder dan de stem van een student. Al wordt in de praktijk goed naar de mening van de coaches geluisterd", relativeert Voet. Er worden goede afspraken gemaakt met de branche. „Concurrentie was in het be gin, vooral voor de bloembinders en de ho veniers, wel een issue", zegt Voet. „Dat los sen we op door de stichtingen de planning van een project te laten doen en een hove niersbedrijf de uitvoering, of net anders om." De stichtingen zijn volgens Voet inmid dels uitgegroeid tot bekende spelers in de verschillende vakgebieden. „In de regio kent men de stichtingen wel, en men weet ze ook te vinden voor projecten." Hoombeeck College Mbo met breed aanbod aan opleidingen in de sectoren economie, zorg en welzijn, bevestigd in Goes. .Leerlingen zijn op het Hoombeeck College onder gelijkgestemden, dat heeft iets veiligs.' Piet Voet is trots op het 'competentiegericht leren'. foto's boven en links Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36