NHTV: verbintenissen in hele wereld 13 NHTV fp Marc Lammers (40), Haarsteeg functie Oud-bondscoach dameshockey, creatief ondernemer. opleiding CIOS Arnhem Studeren in het zuiden Kies wat je leuk vindt „Mijn droom was altijd de sportacademie. Daarvoor moest ik havo hebben, maar dat Tukte niet, naar later bleek door mijn dyslexie. Ik kreeg het gevoel dat ik dom was. Ik ben toen naar het CIOS gegaan, en daar haalde ik ineens wel goe de cijfers. Ik ontdekte dat ik echt wel wat kon. Ik leerde er leiding geven, het trainen van mensen en management. Ik ontdekte dat ik er goed op mijn plek was. Daarna heb ik al lerlei andere cursussen gevolgd. Jongeren moeten kiezen wat ze leuk vinden, en niet wat hun vader denkt dat goed voor ze is „Mijn advies aan jongeren? Ga na wat je vroeger altijd had willen worden, of vraag aan mensen die je goed kennen waar je goed in bent. Probeer nog beter te worden in wat je goed kunt." Studenten aan de NHTV, de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Vrijetijd, komen uit de hele wereld. Ze worden klaargestoomd voor een internationale Carla Flores (25) uit Honduras studeert sinds begin september aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Vrijetijd, de NHTV, in Breda. Ze heeft een jaar om haar master te halen. Daarna hoopt ze in de westerse wereld te blijven hangen voor wat levenservaring. „1 love it!", zegt ze als we haar vragen hoe het bevalt in Breda, dat niet alleen in kilo meters mijlenver ligt-van haar woonplaats Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras. „Ik hou van het intellectuele en academi sche klimaat op deze opleiding. En: alles is hier zo georganiseer. Heel anders dan ik ge wend ben!" Ruim tien procent van de 6500 studenten van de NHTV, komt uit het buitenland. Uitmeer dan 50 landen om precies te zijn Van India tot Duitsland of Mexico, ze ko men overal vandaan. Koen Schilders is oofd International Office van de NHTV. Zijn bureau begeleidt studenten die in Ne derland komen, en begeleidt uitwisselings studenten die naar partnerinstellingen in het buitenland gaan om daar te studeren of een master te halen. „We hebben banden met zestig, zeventig universiteiten. Waar? Overal, Azië, Ameri ka, Australië, Afrika..." De NHTV wil in 2012 minstens 15 procent buitenlandse studenten binnen de Bredase muren hebben, zegt Schilders. Daartoe staat de instelling niet alleen op onderwijs beurzen in Nederland, maar ook op beur zen in Turkije, China, Indonesië, Letland of Griekenland. „Onze filosofie is om stu denten voor te bereiden op een internatio nale carrière. Als je met verschillende natio naliteiten in een klas zit kun je leren van elkaar en ontwikkel je een andere blik op de wereld." Wat merkt Schilders van de verschillen? „Vooral Aziatische studenten zijn minder gewend hun mond open te doen dan wij." Duitse studenten, die de NHTV ook veel heeft, zijn opvallend ambitieus en precies. Soms, zijn er gewoon heel praktische za ken. Het aanbod in de kantine dat moet worden aangepast." Voor docenten is het heel stimulerend om met mensen uit andere delen van de we reld te werken, merkt Schilders. 'Het levert nieuwe ideeen op. Je komt niet meer weg met voorbeelden die alleen op Nederland van toepassing zijn. De uitwisseling geldt trouwens niet alleen voor studenten. Er loopt hier een groeiende groep buitenland se docenten rond, onder meer uit Amerika en Italië. Ook dat is een goede zaak." Schilders reist regelmatig naar het buiten land om banden aan te halen met een on derwijsinstelling of universiteit, of om een eerste verkenning te doen. Zijn laatste reis ging naar Bejing en Shang hai in China, maar niet zo lang daarvoor was hij in India waar de NHTV sinds kort ook een partnerinstelling heeft in Bangalo re. „Bangalore is het ICT-centrum van India. Onze eerste uitwisselingsstudenten zijn er nu net naar toe. Het niveau is daar echt heel hoog. Je hebt weieens het idee, dat je ergens heen gaat waar ze wat van jou kun nen leren. Als je er dan bent, blijk je soms heel wat van hen te kunnen leren. Dat vind ik mooi!" Hoe kwam Carla uit Honduras eigenlijk uit bij de NHTV? „Ik was op zoek naar een masteropleiding die aan al mijn wensen voldeed. In Honduras, had ik mij tijdens mijn bachelor in eco-toerisme gespeciali seerd, ik heb daarvoor onder meer zes maanden geleefd op de eilandenarchipel Cayos Cochinos. Toen ik daarna bij mijn speurtocht naar een master de NHTV op internet vond was ik meteen verkocht. Jul lie Nederlanders zijn ook zo milieube wust." De westerse studie-omgeving is voor Carla een inspiratie, zegt ze. „Ik wil echt alles op snuiven van de efficiency die jullie hier hebben. En dan deze leeromgeving. Ik zit in de international klas met 21 studenten en 15 verschillende nationaliteiten. Is dat niet geweldig? Vietnam, Brazilië, Indone sië, Italië, je vindt het hier overal." De stad Breda, bevalt haar ook wel als stu diestad. „Ik heb al eerder door Europa ge reisd, maar er nooit eerder gewoond. Bre da voelde meteen als thuis. Ik voel me erg welkom als student in deze stad. Het HBO-introfestival voor studenten, aan het begin van het studiejaar, was écht fantas tisch. Wat ik ook zo bijzonder vind: ik kan hier gewoon veilig door de stad fietsen. Dat is in Honduras niet zo gewoon." Nog een paar maanden, dan gaat Carla al weer het vliegtuig in. „Bij deze masteroplei ding hoort een buitenlandse stage van drie maanden in Azië. Drie maanden in drie in stellingen die heel verschillend zijn zodat je erna in elke soort omgeving kunt wer ken. In februari vertrek ik." Het idee dat Carla krijgt, op de NHTV, is zo'n beetje dat de wereld van haar is, zegt ze. „Ik heb mijn kleine miniwereld verla ten. Door deze studie realiseer ik mij, dat ik niet alleen een Hondurees ben maar een wereldburger. Mijn werkplek? Dat is de wereld!" Open Dagen NHTV: zaterdag 7 november 2009 en 13 maart. Open avond NHTV dinsdag 2 februari, Academie voor Urban De velopment, Logistics and Mobility. Carla Flores uit Honduras: 'NHTV? I love it'. foto Dolph Cantrijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35