De Zeeuws-Vlaamse 21 zeeland Sluis' PvdA-raadslid vindt Meldkamer begint volgend jaar met inzet van eerste hulp via sms-alert Complottheorie PZC woensdag ZEEUWS-VLAMINGEN PROTESTEREN IN MIDDELBURG Karla Peijs krijgt vrijdag een petitie met de oproep de relatie met Zeeuws-Vlaanderen te verbeteren. Protesttocht woensdag 30 september 2009 door Ernst jan Rozendaal Over de verdieping van de Westerschelde dui ken steeds meer complotheorieën op. Jaren geleden werd ik als verslag gever in Den Haag al aangeklampt door een Kamerlid dat bij hoog en laag beweerde dat de bagger van de Hedwigepolder aan de Vla mingen was verkocht, voor de bouw van hun Deurganckdok. Sindsdien zijn de speculaties al leen maar sensationeler gewor den. Afgelopen week presenteer den twee Brusselse advocaten ge heimgehouden documenten die zouden bewijzen dat een clubje Haagse ambtenaren de ontpolde- ring met alle middelen probeert door te drukken. Nauwelijks was dat weersproken of RTL Nieuws openbaarde geheime notulen van het kabinet waaruit blijkt dat pre mier Balkenende alles uit de kast moet halen om zijn ministers te overtuigen dat hij niet aan het hoofd staat van een Zeeuws com plot tégen ontpoldering. Het zaakje stinkt, zoveel is wel duidelijk. Door logisch nadenken en wat speurwerk heb ik het geheim we ten te ontrafelen. De ware reden dat het kabinet in april ineens af zag van ontpoldering, is de kandi datuur voor het WK voetbal in 2018. België en Nederland willen precies op de grens, in de Hedwi- ge- en Prosperpolder, het stadion bouwen waar de finale wordt ge speeld. De advocaten blijken het bidbook te hebben opgediept waar in staat dat het gras ter plekke 'goed' is ('veel beter dan in de Are na', staat er zelfs met pen bij). Het stuk is dan ook niet aan de EU ge richt maar aan de UEFA. Alles had nog wel geheim moeten blijven. Met hun boze reactie spe len de Belgen (die niet toevallig net een Nederlandse bondscoach, hebben aangesteld) dat spel goed, maar in Nederland wordt er een potje van gemaakt Bij mij viel het kwartje toen Johan Cruijff af haakte als WK-ambassadeur. Hij heeft niet het gevoel dat 'iedereen er de schouders onder zet'. Het is natuurlijk geen toeval dat hij dat nu bekendmaakt Zoals hij zelf ooit zei: „Je gaat het pas zien als je het doorhebt" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank van Cooten COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem* een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening s De PZC gaai zorgvuldig om riet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Oplettende Middelbur gers zien vrijdag rond 11.30 uur een Zeeuws-Vlaamse pro testboot afmeren aan de Loskade in Middelburg. De passagiers, onder aanvoering van het ZeeuwsVlaamsProtest (ZVP), uiten hun gevoelens van onbehagen en onvrede over de in hun ogen afstandelijke, starre en vaak dominante houding van 'Mid delburg'. Dat gevoel van onbehagen is niet nieuw. Reeds in 1958 hield de be kende Sluiskilse actievoerder Ho- noré Colsen een protestmars naar Den Haag om te pleiten voor vrije veren. „Zijn actie is echter mislukt. Wij hopen meer succes te boe ken", zegt Ineke Mulder van het ZVP. Zeeuws-Vlaanderen en de 'over kant' zijn nooit echt vrienden voor het leven geweest. Een beken de uitspraak van oud-burgemees- ter Carel Ockeloen van Terneuzen uit de jaren tachtig spreekt boekde len. „Een begrafenis in Zeeuws- Vlaanderen is gezelliger dan een Zo'n 150 boze Zeeuws-Vlamingen varen vrijdag met de Lady Madelei ne naar Middelburg. Zij protesteren op het Abdijplein tegen de 'afstandelijke, starre en vaak dominante houding' van Pro vinciale Staten in de richting van Zeeuws-Vlaanderen. Het ZeeuwsVlaamsProtest (ZVP) biedt commissaris van de koningin Karla Peijs een petitie aan. •"Provinciale Staten worden opgeroe pen zich het protest en de gevoe lens van onvrede aan te trekken en er alles aan te doen om de slechte relatie met Zeeuws-Vlaanderen te verbeteren. bruiloft in Middelburg." Het ver huizen van allerlei voorzieningen uit Zeeuws-Vlaanderen, zoals de Kamer van Koophandel, het kan tongerecht en straks wellicht het waterschap naar de 'overkant' deed en doet de verstandhouding ook geen goed. En de Westerscheldetunnel heeft Zeeuws-Vlaanderen tot op de dag van vandaag niet de voorspoed ge bracht die door 'Middelburg' was voorspeld. Zeeuws-Vlaanderen voelt zich niet serieus genomen en voelt zich achtergesteld, is de bood schap van het ZeeuwsVlaams Protest. „Dat is geen vals senti ment of Calimero-gevoel, maar kei harde realiteit", zegt Guus Lange- raert van het ZVP. Hij somt tal van voorbeelden op van ontwikkelingen waar Zeeuws-Vlaanderen niet om vraagt. Ontpoldering, nieuwe na tuurgebieden, tweeduizend nieu we recreatiewoningen aan de Zeeuws-Vlaamse kust en een door de provincie gesubsidieerde Zeeuwse Milieu Federatie die plan nen voor de verbetering van de in frastructuur dwars zit. „Zo wacht ons gebied al tientallen jaren op de noodzakelijke verbete ring van de N61. En de provincie laat de Zeeuwen meebetalen aan de aanleg van de tunnel bij Sluis kil door het blijven heffen van tol voor de Westerscheldetunnel, de 1 enige mogelijkheid om per auto in de eigen provincie te reizen." De Seniorenraad Hulst constateert dat de meeste bijeenkomsten op maatschappelijk terrein van Klaver blad Zeeland in Goes of in Middel burg zijn. Een greep uit de uitnodi gingen. Op 16 september de 'lobby meer woningen voor ouderen' in Goes, op 23 september 'inbreng in een verkiezingsprogram, hoe doet u dat?' in Middelburg en op 30 sep tember de informatiebijeenkomst 'Wet tegemoetkoming Chronisch zieken en Gehandicapten' in Goes. „Het is hard voor de Zeeuws-Vla mingen te moeten signaleren dat zij hun maatschappelijk functione ren binnen de provincie vanwege centrale bijeenkomsten alleen via tol mogen uitoefenen. Zeeuws-Vla mingen mogen pas maatschappe lijk geëngageerde Zeeuw zijn als zij daarvoor een tol betalen", stelt secretaris Frans Courtin in een pit tige brief aan commissaris van de koningin Karla Peijs. Kortom, 'Middelburg' moet meer oog hebben voor de Zeeuws- Vlaamse belangen. Of zoals Frans Tollenaar uit Sluiskil het zegt: „Ik voel in de houding van ambtena ren en politici uit Middelburg doorlopend een zekere minach ting voor alles dat* het etiket Zeeuws-Vlaanderen draagt. De ar rogante manier waarop Middel burg met Zeeuws-Vlaanderen en de belangen van Zeeuws-Vlamin gen omspringen stoort me mate loos." Peijs krijgt vrijdag op het Ab dijplein een petitie met de oproep er alles aan te doen de verstoorde relatie te herstellen. De provincie reageert daarom nu nog niet op de Zeeuws-Vlaamsë actie. „De Zeeuws-Vlaamse leeuw brult vrij dag pas", aldus een woordvoerster. De verbondenheid met het agrarische landschap zit in de poriën van Zeeuws- Vlamingen, weet het Sluise PvdA- raadslid René Beijersbergen. Maar zijn streekgenoten vergeten dat het 'huidige grootschalige agra rische landschap' ook in Zeeuws Vlaanderen pas een halve eeuw oud is. Het ZeeuwsVlaamsProtest kwam van de grond door ongenoegen over het verrijzen van nieuwe na tuur, dijken en versterkingen in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap. Voor de Ecologische Hoofd- door Marcel Modde MIDDELBURG - De centrale meldka mer van de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) voert in de loop van volgend jaar een sms-alert systeem in. Deze alarmering maakt het mo gelijk mensen met een reanimatie- diploma in te schakelen voor eer ste hulp in hun buurt. Op verschillende plaatsen in het land wordt al gewerkt met deze extra alarmeringsmethode via de mobiele telefoon van vrijwilligers. Volgens chef meldkamer Jan Rotte kan zo'n noodoproep bijdragen aan een snellere hulpverlening, in afwachting van de komst van de professionals. „Het mag nooit in de plaats komen van", benadrukt Rotte. „Onze eerste prioriteit blijft het zo snel mogelijk ter plekke krij gen van een ambulance." De VRZ en de ambulancedienst werken al langer aan de invoering van de sms-alert. Het probleem is volgens Rotte dat er meerdere orga nisaties zijn die de sms-dienst aan bieden. „We zijn nog aan het na gaan met wie we het beste in zee kunnen gaan. Aan de andere kant heeft ook iedere politieauto tegen woordig een AED (automatisch hartschokapparaat, red) aan boord, dus wellicht kunnen we daar ook meer mee doen." De inJ zet van een brandweerwagen voor eerste hulp, zoals in sommige lan den gebruikelijk is, ligt in Zeeland minder voor de hand. De meeste korpsen werken hier nog met vrij willigers. Aangezien driekwart van de oproepen die bij de meldkamer binnen komen van medische aard zijn, zouden de brandweermensen waarschijnlijk vaker worden weg geroepen dan hun werkgever lief is, schetst Rotte de praktijk. Vanaf 2011 voert de traumahelikop ter vanuit Rotterdam ook nacht vluchten uit op Zeeland. Minister Ab Klink van Volksgezondheid maakte eerder bekend dat hij hier voor extra geld beschikbaar stelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2