'Informeel leren en Avans Hogeschool Hbo met breed aanbod van rechten, onderwijs, techniek, weizijn, gezondheidszorg, ICT, economie, kunst en vormgeving. Vestigingen in Breda, Tilburg en Den Bosch. Studeren in het zuiden Nora Kasrioui (30), Breda functies Bestuurder PvdA, columniste Opzij, projectleider 'Topvrouwen in de FNV', opleiding SPH (Sociaal Pedagogische Hulpverle ning), lerarenopleiding Maatschappijleer, nu Bestuurskunde, Erasmus Universiteit Rot terdam. Doorzetten! „Ik koos voor sociaal-pedagogische hulpverlening omdat ik mensen met persoonlijke problemen wilde helpen. Daarna ben ik maatschappijleer gaan studeren en heb ik les gege ven op een vmbo, havo en vwo. Ik vind dat je jongeren op weg kunt helpen door ze op hun rechten en plichten te wij zen. Door de politiek maakte ik kennis met de publieke sec tor. Zo ben ik bestuurskunde gaan studeren. Dat bevalt me enorm. Ik weet nu hoe de publieke sector werkt en daar heb ik veel aan bij de PvdA." „Mijn advies aan jongeren? Doorzetten! Ik zat op een slecht functionerende Islamitische school en mijn ouders waren niet bij machte om in te grijpen. Zo kwam ik op het ihno. Daarna ben ik doorgestroomd naar mbo en hbo. Nu zit ik op de universiteit en misschien ga ik ooit promoveren." Xplora is een eigentijdse leeromgeving van Avans Hogeschool die goed aan slaat bij de studenten. Uit binnen- en buitenland komen delegaties kijken hoe het eruit ziet. door Emmanuel Naaijkens Ouders die tijdens open dagen met hun zoon of dochter een bezoek brengen aan de Bredase vestiging van Avans Hoge school, kijken hun ogen uit als ze de hal van het gebouw binnenkomen. De inrich ting lijkt helemaal niet op die van een school zoals zij die uit hun jeugd kennen. Wat de ouders zien is Xplora, de moderne leeromgeving van Avans, waar studenten in groepjes werken aan een opdracht, of waar individuele studenten zich achter hun pc verdiepen in hun opleiding. 'Leren onze kinderen daar wel iets?', is een vraag die nog wel eens door ouders gesteld wordt. „Het is inderdaad iets voor de generatie van nu, wij vinden het erg prettig om in Xplora te werken. De sfeer is heel infor meel", zeggen Boris Mourik (24) en Rogier Trimpe (24), respectievelijk student Socia le Studies en International Business and Management Studies. „Je hebt hier alles binnen handbereik. Computers, boeken, en als je vragen hebt is er altijd iemand om je vooruit te helpen." En ach, tussen de be drijven door gaat het gesprek ook wel eens over uitgaan, het voetballen of de laatste nieuwtjes. „Maar dat is helemaal niet hin derlijk, op een gegeven moment zegt er al tijd wel iemand in de groep dat we aan de slag moeten", vertellen Mourik en Trimpe. Ook het geroezemoes van anderen ervaren ze niet als storend. Xplora omschrijven als een mediatheek doet dit fenomeen tekort. „Dan denk je aan een moderne bibliotheek, maar Xplora is meer. Je zult hier bijvoorbeeld nergens het bordje STILTE zien hangen. Studenten kunnen hier zelfs koffie drinken of een bo terham eten. Nee, geen warme hap. Dat er af en toe bij iemand koffie over het toet senbord gaat, dat nemen we op de koop toe", zegt Rien Brouwers, directeur van het Leer- en Innovatie Centrum. Xplora komt voort uit de behoefte om het beroepsonderwijs te vernieuwen, zodat enerzijds de manier van leren beter aan sluit bij de jongeren van nu, en anderzijds de studenten al tijdens hun studie ervaring opdoen met een manier van werken die het hedendaagse bedrijfsleven kenmerkt. Over dat laatste zegt Brouwers. „Als werk nemer wordt er van je verwacht dat je goed in teamverband kunt werken, dat je samen met je collega's een bepaalde op dracht uitvoert. Dat leren studenten bij Avans dus in Xplora." Bij het uitwerken van de plannen voor Xplora was al gauw duidelijk dat zoiets niet in een traditioneel gebouw met klaslo kalen was te realiseren. Dus ging een archi tect aan de slag om een hele nieuwe ruim te te ontwerpen, waar de faciliteiten van de bibliotheek, werkplekken en iet-voorzie ningen zouden samenkomen. En waar on dersteuning wordt gegeven door vakdocen ten en door specialisten in informatiever werking. Xplora is een doorslaand succes, zegt Brou wers. Uit binnen- en buitenland komen de legaties om met eigen ogen te aanschou wen hoe een eigentijdse leeromgeving in het hoger beroepsonderwijs eruit ziet. Maar belangrijker is hoe studenten erover denken. „We houden regelmatig enquêtes en daaruit blijkt dat studenten zeer tevre den zijn met Xplora. De enige echte klacht is dat er te weinig werkplekken zijn. Maar dat komt vooral omdat we als Avans heel erg gegroeid zijn. Zo'n voorziening kun je niet zomaar uitbreiden, dus we proberen studenten te stimuleren om buiten de piek tijden naar Xplora te gaan", zegt Brouwers. Op de locaties in Breda zijn ongeveer 1200 werkplekken, in Tilburg 200 en in Den Bosch 800. In Breda gaan om acht uur de deuren open en dan druppelen de eerste studenten al binnen. Om tien uur 's avonds gaat het licht uit. Dat Xplora in een behoefte voorziet, blijkt volgens Brouwers ook uit het feit dat zelfs in de vakantiepe riodes veel studenten in groepjes aan hun opdracht werken. „Vroeger was in die pe riodes de hogeschool uitgestorven." Wel zou Mourik graag zien dat er wat stille werkplekken komen. „Soms wil je je even goed kunnen concentreren". Avans bekijkt of aan die wens tegemoet gekomen kan worden. Maar steken de studenten er ook wat van op, is de vraag van ouders. „Daar hebben we nog geen harde onderzoeksgegevens over, dat kun je pas over een langere ter mijn vaststellen. We zien wel dat er een grotere betrokkenheid is, studenten blij ken meer gemotiveerd. En overigens vol gen de studenten ook nog gewoon colle ges bij hun vakdocent", licht Brouwers toe. Studenten nemen Xplora serieus, zegt Brouwers, en Mourik en Trimpe beamen dat. Brouwers geeft een voorbeeld. „Binnen Xplora hebben we ook een internetcafé en daar staan echte spelcomputers, maar daar is nauwelijks belangstelling voor. Studen ten beseffen dat ze hier zijn om te stude ren. Maar dat wil niet zeggen dat iemand niet tussendoor even een spelletje patience speelt op zijn computer." Student Rogier Trimpe van Avans: „Op een gegeven moment zegt altijd wel iemand in de groep dat we aan de slag moeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 26