op 2028 II Bijna dodelijk voor de kandidatuur van Nederland is de toewijzing van de Spelen van 2024 aan een Europese stad WiffH leden bepalen vrijdag in ad in de zomer van 2016 :len mag organiseren, e blik alvast op 2028 /an de nu gaande strijd vier steden. 5 |U€S Rogge stemt niet Luchtvervuiling minpunt voor Tokio Vrees voor aanslagen in Madrid woensdag 30 september 2009 ■- '■'A'.'i Ivo Opstelten, de recent benoemde voorzitter van het Olympisch Plan 2028, benadrukt dat Nederland een in haalslag moet maken in de internatio- 1 nale sportlobby. Nederland telt weinig sportbestuurders op zware posities bij d"e internationale bonden. We spreken een woordje mee bij de bobsleebond en de korfbalbond, verder bekleden Nederlanders minder belang rijke posities. - Dat tekort is gesignaleerd. NOC*NSF-bestuurslid André Bolhuis - bekijkt, in het kader van het Olympisch Plan 2028 hoe Nederland zijn positie in het internationale sportbestuur kan ver beteren. Verder is veel hoop gevestigd op prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Zij moeten de strijd aan met wereldleiders. Tony Blair vloog vier jaar geleden met zijn vrouw Cherie naar :- het IOC-Congres in Singapore en won op die manier de Spelen voor Londen. Barack Obama doet vrijdag hetzelfde voor Chicago. Wat Nederland niet in de hand heeft is de toewijzing van de Olympische Spelen in 2016, 2020 en 2024. Hoewel er geen geschreven regels ir bestaan, doen IOC-leden wel aan rota tie of geopolitiek. Met andere woorden: 1- de Spelen moeten rouleren over de con tinenten. Bijna dodelijk voor de kandi datuur van Nederland is de toewijzing van de Spelen van 2024 aan een Europe se stad. Hoe goed het Nederlandse plan ook is. eerste ronde stemmen daardoor 98 le den. Er zijn maximaal drie stemrondes. Steeds valt de stad met de minste stem men af, totdat een stad een meerder- n heid heeft verkregen. De beslissing g- wordt vrijdagavond om 18.30 uur be kend gemaakt door voorzitter Rogge. De Olympische Spelen moeten worden gehouden in een straal van acht kilometer aan de baai van Tokio. Een oud en vervallen havengebied wordt nieuw leven ingebla zen met de bouw van een Olympisch Dorp. De appartementen aan de kustlijn komen na de Spelen op de markt en moeten een trendy uitgaansgebied worden. Het Olympisch Stadion, met 100.000 zitplaatsen, wordt op een pier gebouwd. Het compacte plan en de vergaande overheidsgaranties zijn goed ontvangen door de evaluatiecommissie van het IOC. Tokio heeft van de vier kandidaatsteden bovendien de meeste erva ring met grote sportevenementen zoals het WK voetbal in 2002, WK atletiek in 1991 en de Olympische Spelen van 1964. Een nadeel is dat de Olympische Spelen net in Azië zijn geweest (Pe king 2008) en dat de Japanse bevolking zich wat traag en schoorvoetend achter het plan heeft geschaard. Een lOC-enquête in februari gaf aan dat slechts 55 procent van de inwoners van Tokio het initiatief om de Spelen te organiseren steunde. Dat percen tage ligt volgens de organisatoren een halfjaar later aanzienlijk hoger. De luchtverontreiniging, vooral in de warme zomermaanden, en de verkeersdrukte zijn minpunten van Tokio. De organisatie compenseert dat negatieve geluid met het concept van de groene Spelen, waarbij gedacht moet worden aan hergebruik van afval, laag brandstofgebruik in het openbaar vervoer en zon- ne-energie. De nieuwe Japanse minister-president Yukio Hatoyama gaat dat in Kopenhagen uitleggen. Waarom doet Madrid eigenlijk mee? De Olympische Spelen van 2012 zijn in Europa (Londen), de Winter spelen van 2014 ook (Sotsji, Rusland), dus is het haast ondenkbaar dat de Olympische Spelen in 2016 weer op het Europese continent worden gehouden. Madrid, vier jaar geleden ook al kandidaat voor 2012, doet mee omdat de stad eigenwijs is en ook omdat ze een heel goed olympisch plan hebben. Koning Juan Carlos, koningin Sofia en de hoogbejaarde oud-IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch (89) gaan er de komen de dagen in Kopenhagen nog alles aan doen om Madrid onder de aandacht van de IOC-leden te brengen. Want dat Madrid klaar is voor de Olympische Spelen, dat is wel dui delijk. Madrid is de best voorbereide stad van de vier. De opzet van de Madrileense Spelen is efficiënt en compact. De meest sportfaciliteiten (70 procent) staan er al en de stad beschikt over een modern transportsysteem. Er gaat geen week voorbij of er is wel een groot internationaal sportevenement (wereldbeker, EK, WK) gaande in de Spaanse hoofdstad. De steun van de Spaanse bevolking is overweldigend, het succes van de atleten ongekend. Spanje is Europees kampioen voetbal en basketbal, Barcelona won in mei de Champions League, de tennis sers hebben de Davis Cup en wielrenner Alberto Contador won deze zomer de Tour de France. Spanje heeft echter een dubieuze reputatie op het gebied van dopingbestrijding en er is altijd een sluimerende dreiging van terrorisme van met name de Baskische afscheidingsbe weging ETA. En juist op het Iberisch schiereiland heeft de wereldwij de economische recessie hard toegeslagen. Maar, ook om die reden, verdient Madrid volgens Samaranch juist nu 'een olympische triomf. Madrid, Spanje 5 km Inwoners 3 miljoen Budget $2,67 miljard Locaties 33; 23 bestaand, 8 nieuw, 2 tijdelijk Spelen Zomerspelen 1992 in Spanje Barcelona Madrid Olympisch Stadion infographic: Graphic News Inwoners 13 miljoen Budget $2,86 miljard Locaties 34; 17 bestaand, 10 nieuw, 7 tijdelijk Spelen Tokio 1964 in japan Sapporo1972 Nagano 1998 MV Olympisch Stadion

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11