Nederland IO olympische spelen Stemgerechtigde IOC-1 Kopenhagen welke sta de Olympische Spel Nederland richt de en probeert te leren v; tussen de Obama's lobbyen voor Chicago Zonnige plaatjes uit Rio de Janeiro IOC-voorzitter Jacqu woensdag 30 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Chicago is favoriet, alleen al omdat de Amerikaanse presi dent Barack Obama maandag heeft laten weten vrijdag aanwezig te zijn bij het IOC Congres in Kopenhagen. First lady Michelle Obama is haar man vooruit gereisd om de dagen voorafgaand aan de stemming zoveel mogelijk IOC-leden te bewerken. Wat dat betreft is het weer campagnetijd voor de Oba ma's. Chicago is verder vertegenwoordigd door talkshowster Oprah Win frey en een reeks atleten onder wie het turnechtpaar Nadia Comane- ci en Bart Conner en atlete Jackie Joyner-Kersee. De Olympische Spelen van Chicago worden zoveel mogelijk in de vijf stadsparken langs de oever van Lake Michigan gehouden met de skyline van de stad als achtergrond. De meeste olympische wedstrijd locaties liggen op minder dan vijftien minuten rijden van het Olym pisch Dorp. Het Olympisch Stadion wordt op loopafstand van het huis - niet dat in Washington, DC - van de Obama's gebouwd. Chicago beschouwen zij als hun thuis. Als de Amerikaanse stad de Olympische Spelen krijgt toegewezen, zullen veel sponsors actief worden. De tv-rechten, in handen van NBC, zullen ook veel meer waard worden als de Spelen in de Verenig de Staten worden gehouden. Voor het IOC valt dus in Chicago het meest te verdienen. Chicago heeft ook een ander aspect mee: de Zo merspelen werden voor het laatst in 1996 in de Verenigde Staten ge houden (Atlanta). Vier jaar geleden was New York, kandidaat voor 2012, een van de verliezers met Parijs en Madrid. Een relatief klein probleem is het protest van een groep sceptici, die de Olympische Spelen maar verspilling van belastinggeld vinden. Op het moment suprème zullen zij echter worden overstemd door de persoonlijkheid en de kracht van Barack Obama. Rio de Janeiro stelde zich eerder al kandidaat voor de Spe len van 2004 en 2012, maar haalde het toen niet tot de fi naleronde. De Braziliaanse stad is nu de eerste serieuze kandidaat van het Zuid-Amerikaanse continent ooit, al probeerde Buenos Aires ook al eens de Spelen van 2004 naar Argen tinië te halen. De boodschap van president Lula da Silva valt goed bij de olympi sche beweging die een mondiaal karakter nastreeft. Bij een presentatie in juni aan het IOC hield hij zijn gehoor een wereldkaart voor met gemarkeerde plaatsen waar Olympische Spelen zijn gehouden. Zuid-Amerika en Afrika zijn daarop blinde vlekken. Rio de Janeiro zou dus volgens Lula alleen al om geopolitieke rede nen aan de beurt zijn. Daarnaast profileert de stad zich als de meest charmante kandidaat met zonnige plaatjes van de Copacabana en de wonderschone omge ving. De Panamerikaanse Spelen waren in 2007 al een aardige vingeroefe ning voor Rio. En voetballer Pelé, IOC's sportman van de vorige eeuw, zal in Kopenhagen veel handen schudden. Brazilië organiseert in 2014 ook het WK voetbal. Het kan een voor deel zijn omdat het land klaar is voor een groot evenement, qua infrastructuur en organisatie. Aan de andere kant kan het WK voetbal veel aandacht wegnemen van de Olympische Spelen en kunnen twee mega-evenementen in een tijdspanne van twee jaar te veel gevraagd zijn. Een zwak punt is het vraagstuk van de veiligheid. Iets te veel nadruk op de criminaliteit kan Rio de kop kosten, maar dat geldt ook voor Chicago. door Gijs van Oosten Nederland wil in 2028 de Olympische Spelen organiseren. Dat is een zeer ambitieus plan, maar in elk geval is er nog tijd genoeg. Het Olympisch Plan 2028, op initiatief van NOC*NSF, steekt realistisch in elkaar. Nederland wil voor 2016 diverse secto ren in de samenleving op olympisch ni veau brengen, voordat er ook maar aan het organiseren van de Spelen mag wor den gedacht. Er moet een groot draag vlak onder de eigen bevolking zijn. Be halve draagvlak, moet er ook een goed plan zijn. Het spreekt voor zich dat de infrastructuur en de ruimtelijke orde ning op hoog niveau moeten zijn. De Spelen moeten ook compact zijn, liefst binnen een straal van tien kilome ter. Het heeft geen zin om het wielren nen in Drenthe te organiseren, het zwemmen in Eindhoven, het roeien in Amsterdam en het hockey in Rotter dam. Er moet een duidelijk keuze ge maakt worden voor een stad. Het is ook verstandig na te denken over gratis en schoon openbaar vervoer, groene initiatieven, veiligheid en de na latenschap van de Spelen. Wat gebeurt er met de stadions, sporthallen en het Olympisch Dorp als de Spelen voorbij zijn? Dat vinden IOC-leden belangrijk. Het spel gaat echter pas dan beginnen. Inwoners 3 miljoen Budget $3,8 miljard Locaties 31; 15 bestaand, 7 nieuw, 9 tijdelijk Spelen 1904,1932,1960, in VS 1980,1984,1996, 2002 Chicago Olympisch Stadion 10km I Rio de Janeiro, Brazilië Inwoners 6 miljoen Budget $2,82 miljard Locaties 33; 18 bestaand, 9 nieuw, 6 tijdelijk Spelen in Brazilië Spelen zijn nooit eerder gehouden in een Zuidamerikaans land 10km De 106 leden van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), onder wie prins Willem-Alexander en Anton Gees- ink, bepalen welke stad de Spelen mag organiseren. De IOC-leden uit de lan den van de vier kandidaatsteden mogen niet stemmen en voorzitter Jacques Rog ge onthoudt zich van stemming. In de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10