D J De Court Pendue was onbetrouwbaar 7 Smaak van oude appels Op de schop Melita Lanting r dinsdag 29 september 2009 Een pomoloog is iemand die alles van appels weet. In Ne derland zijn verschillende pomologische verenigingen die proberen zoveel mogelijk oude rassen in stand te houden. Maar wie een kaneelzoet, een jasappel of dubbele zoete aagt te pakken krijgt en er verlangend naar de smaak van vroeger zijn tanden in zet, zal waarschijnlijk bedrogen uitkomen. Dat heeft te maken met smaakontwikkeling, zegt Jaap de Schipper van het Fruit teeltmuseum. In het smaakbeeld van de jaren vijftig waren die ap pels misschien bijzonder, maar er waren toen minder smaken dan nu. „Ouderen die de appelrassen uit hun jeugd proeven, vinden de smaak vaak tegenvallen." door Ondine van der Vleuten Wie de open dag van het fruitteeltmu seum bezoekt, zal daar zeker vrijwilli ger Jaap de Schipper tegen het lijf lopen. De Schipper is nu 65. In zijn jonge jaren 'waren er meer dan honderd appel- en perenras sen in de handel. Het fruit vond zijn weg naar de consument via groentenboeren en veel werd nog langs de deuren uitgevent. Maar de tijden veranderden. Fruittelers schakelden volop over van hoog- stam- op laagstamfruitbomen en in de jaren zestig kwamen de su permarkten op, die voor hun klan ten grote hoeveelheden van een duidige rassen wilden. Zo verdwenen veel appel- en pe renrassen. Jaap de Schipper zag het allemaal gebeuren. „Direct na de lagere school ben ik begonnen als gewasverzorger. Mijn hele le ven ben ik in het fruit gebleven, de laatste twintig jaar van mijn werkzame leven als onderzoeker bij het inmiddels opgeheven Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp." De appels en peren die nu in de su permarkt liggen, zijn het gevolg van kruisingen. Want de fruitteler wilde niet alleen een goede smaak, maar ook een gegarandeerde op brengst. Zo verdween een appel als de Court Pendue. De Schipper denkt er met weemoed aan terug. „De Court Pendue was zoet en zuur tegelijk. Dan heb je een volle appelsmaak die toch fris is. Maar qua opbrengst was de appel, voor hedendaagse begrippen, onbe trouwbaar. Het ene jaar hing de boom vol met kleine appeltjes, het andere jaar waren er nauwelijks vruchten te vinden." De smaak Oude Rassendag in Fruitteeltmuseum In het Fruitteeltmuseum aan de An nie M.G. Schmidtsingel 1 in Kapel- Ie wordt zaterdag 3 oktober van 12 tot 16 uur een oude rassendag gehouden. Tuinbezitters en amateurfruittelers met fruitbomen van een oud of on bekend ras kunnen die dag hun ap pels en peren laten zien om er ach ter te komen van welk ras ze zjn. In de museumtuin staan 'Holder' trekkervoertuigen, die vroeger in de fruitteelt gebruikt werden. Om 13 en 15 uur zijn er rondleidin gen in het museum en in de tuin met oude fruitboomrassen. Openingstijden: di.-vrij. 13-17 uur, za. 12-16 uur. www.fruitteeltmu- seum.nl, telefoon: 0113-344904. van de Court Pendue is nu alleen nog terug te vinden in nieuwe ap pelrassen, als genetische eigen schap gecombineerd met de hoge productie van weer andere rassen. En dat proces, van rassen die ver dwijnen en nieuwe die ontwik keld worden, gaat voortdurend door. De cox orange - lastig in de teelt - is alweer bijna verdrongen. Dat kan snel gaan: een peren boom wordt maximaal 200 jaar oud, bij een appelboom is het na honderd jaar gebeurd. Maar de genen van de cox zullen niet verdwijnen. Die worden be waard in de genenbanken, want de cox zou best nog wel eens bij zondere eigenschappen kunnen verbergen die later heel waardevol blijken; resistentie tegen een be paalde ziekte, bijvoorbeeld. Voor het Fruitteeltmuseum is een andere taak weggelegd. Die mag het grote publiek laten zien, dat er ooit méér was dan de granny smith, de elstar en de jona gold. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BNDeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het is zo'n leuke verrassing aan het einde van het tuin- seizoen: de aconitum. Ineens staat de monnikskap, zoals de aconitum in de volksmond ge noemd wordt, in volle bloei. Het is een van m'n favoriete planten. Tegen de tijd dat alles bruin en dor begint te worden bloeit de monnikskap. Het toetje van het najaar. Als kind werd ik altijd gewaar schuwd voor de plant. Ik mocht er niet aankomen want monniks kap is giftig. Niet alleen de bloe men maar ook de stengels, de bla deren en de wortels. Er zit een stof in die verlammend of halluci nerend kan werken. De plant wordt veel gebruikt in de natuur geneeskunde en vroeger werd de monnikskap gebruikt in heksen zalf Op het internet zijn van ver schillende beschrijvingen van de heksenzalf (of vliegzalf, groene zalf of magische zalf zoals het ook genoemd werd) te vinden. Heksen zouden hun lichaam en bezemsteel insmeren met het goedje waarna ze zo stoned wer den als een garnaal en dachten dat ze echt konden vliegen. Niet alle monnikskappen in de tuin zijn tot bloei gekomen. Een deel van de planten is verdord want de tuin smacht naar water. Momenteel twijfel ik dagelijks of ik toch niet de sproeier moet pak ken. Ik heb het tot nu toe niet ge daan want even een kwartiertje sproeien is zo zinloos. Dan moet het gelijk flink lang en dat is eigen lijk best zonde van al dat dure drinkwater. Het wachten is dus ge woon op regen. Misschien dat er deze week wat valt en anders zal het er ongetwijfeld later wel weer van komen. Hoewel het mooie weer wat mij betreft nog heel lang mag aanhouden zou een paar buien wel welkom zijn. We willen voor de winter valt nog wat reorganiseren in de ach tertuin. Een paar kwijnende cle matissen (klimmers) er uit en daarvoor in de plaats iets nieuws. Ik ben er nog niet helemaal uit wat er moet komen. Het is een plekje tegen een muur waar in de zomer een groot deel van de dag de volle zon op staat. Het moeten dus sterke jongens zijn die daar kunnen overleven. Maar eerst moeten we de grond af graven. Die is super schraal door de hoeveelheid zand die er door zit. Misschien zelfs nog afkomstig van de bouw destijds en nooit weggehaald. Monnikskap. foto Melita Lanting Appels en peren 'uit de oude doos'. foto's Fruitteeltmuseum Waar zijn ze gebleven, die oude appelrassen, met namen als zigeunerin, valk, zoete dob ber, bijenkorfje en kaneelzoet? In de commerciële teelt zijn de oude appel- en perenrassen verdwenen. Wie ze nog eens wil zien, is komend weekeinde welkom in de tuin van het Fruit teeltmuseum in Kapelle, tij dens de Oude Rassendag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75