Straks gaan we 4 agenda Beestachtig Adri Karman dinsdag 29 september 2009 Meer agendanieuws op de website van deze krant. Fietstoscht Noord-Beveland Fietstocht langs historische punten op Noord-Beveland, vandaag en morgen. Opge ven kan bij het VW-kantoor in Kamperland, vanaf 13.30 uur. Wijngaard De Druivengaarde in Wissenkerke Vandaag en morgen zijn er rondleidingen in wijngaard De Druivengaarde, Dorpsdijk 2A bij Wissenkerke - tegenover de Vlasschure. Er zijn ook mogelijkheden om croquet en jeu de boules te spelen. Van 13 tot 17 uur. Historische rondleiding in Biervliet Vandaag wordt er een historische rondleiding gehouden in Biervliet. Er wordt een be zoek gebracht aan de maquette van Biervliet, de hervormde kerk met de beroemde gebrandschilderde ramen, vestingwerken en rooms-katholieke kerk. Ook het monu ment van Willem Beukelszoon is in de route opgenomen. De wandeling begint om 14 uur, Oude Stad 16 Biervliet. Wandeling in de Boswachterij Gidsen van Staatsbosbeheer laten vandaag de rust en schoonheid van de Boswach terij Westerschouwen zien. De wandeling begint om 13.30 uur vanaf de excursie- schuur van Staatsbosbeheer aan de Kraaijensteinweg. Rondvaart op de Westerschelde Rondvaart met klassieke motorsleepboot over de Westerschelde (max. 12 perso nen). Informatie: 06-25075749. Vertrek vanuit Vlissingen, Tweede Binnenhaven, 19.00 uur. Op zoek naar Vlaamse gaaien Op zaterdag 3 oktober gaan de Vlaamse Gaaien op onderzoek in het Gaaienbos. Er wordt om 10.30 uur verzameld op de parkeerplaats van de Smitsschorre te Axel. Lunchpakket en vogelgids meenemen. Verdere info: 06 10755586 of Basckum@hotmail.com Open dag aquaduct Zaterdag wordt er een open dag gehouden bij de bouw van het aquaduct van de N57 in Middelburg, Kleverskerkseweg, van 10 tot 16 uur. De bouwput van het aquaduct in de N57 bij Middelburg. Dierenvriendjespad aan de Westerschelde Op dierendag 4 oktober kunnen kinderen van 4 tot 7 jaar bij Fort Rammekens op die renvriendjespad. Via spelletjes en opdrachten leert de boswachter hen allerlei dingen over de dieren van bos en water. Start bij parkeerplaats Fort Rammekens aan de Wes terschelde. Er kunnen maximaal 10 kinderen mee; voor 3 oktober opgeven op 06-10943647. Kosten: kinderen betalen €1,-. info: Staatsbosbeheer 0118-597268. Campings promoten zichzelf en het Nationaal Park Oosterschelde Het samenwerkingsverband bestaat uit zeven campings, die allemaal aan de Ooster schelde liggen. Dat zijn Anna Friso in Kam perland, Orisant in Colijns- plaat, Zon en Zee in Yerseke, Linda in Wemeldinge, De Pluimpot in Scherpenisse, De Muie in Sint-Maartensdijk en De Vier Bannen in Ouwer- kerk. De campings hebben rugzak jes ontwikkeld waarmee toe risten op zoek kunnen gaan naar bijzondere planten en dieren. Meer informatie is te vinden op de website www.ooster- scheldecampings.nl door Rob Paardekam Jan Verburg van Camping Ori sant in Colijnsplaat heeft een doel. „Als mensen naar Italië op vakantie gaan, zeggen ze meestal niet dat ze naar Italië gaan. Nee, ze gaan naar de Adriati- sche kust of het Gardameer. Dat willen wij ook. Toeristen moeten straks zeggen: we gaan naar de Oosterschelde." Met 'wij' bedoelt Verburg de eige naren van de zeven campings, die sinds enkele jaren samen aan de weg timmeren onder de naam Oosterscheldecampings. „En dat valt heus niet altijd mee", verklapt hij. „Ondernemers hebben grote ego's. Dus als je zeven van die ego-trippertjes bij elkaar hebt zit ten valt het nier altijd mee om de neuzen in dezelfde richting te krij gen." Toch lukt dat uiteindelijk wel, met als gevolg een samenwerking die ondertussen een heel eind op de rails staat. Een fraaie website is één van de eerste resultaten. Maar de campings willen meer. Momen teel wordt gewerkt aan een kaart die recht geeft op twintig over nachtingen. „Dan kunnen ze hop pen tussen de campings", stelt Ver- Frans van Pelt van het Nationaal Park Oosterschelde (I) en Jan Verburg van Opeens is hij daar, de Steen rode heidelibel! Zittend op de prikkeldraadafraste ring van het weilandje achter ons huis is hij in zijn schitterende out fit niet te missen. Zonaanbidders als ze zijn kiezen de mannetjes van de libellen - meestal de meest intens gekleurde dieren - dikwijls een open uitkijk post om hun territorium te bewa ken. Ze verdedigen dit tegen rivali serende soortgenoten, zijn gelijk tijdig op zoek naar voedsel en trachten in hun terrein aanwezige of binnenkomende vrouwtjes tot paring te bewegen. Verveling is er dus niet bij. Daar is ook geen tijd voor, want de volwassen dieren hebben slechts enkele weken de gelegenheid om zich voort te plan ten en hun eieren in het water af te zetten. Daarna sterven ze. Het larvestadium varieert, afhan kelijk van de soort, van ongeveer acht maanden tot enkele jaren. Wie het 'geluk' heeft zo'n libelle- larve eens van dichtbij in helder water te kunnen waarnemen, ver wondert zich zeker over de naam geving - nimf - van het in feite af zichtelijke dier. Volgens het woor denboek: 'halfgodin'. Ook het gedrag van het bijna door zichtige kleurloze beest is allesbe halve lieflijk. Elk levend dierlijk or ganisme dat zich in de buurt waagt en qua grootte verwerkt kan worden, loopt grote kans in het uitklapbare vangmasker te be landen. Het is dan ten dode opge schreven en wordt met de sterke kaken verslonden. Overigens kent de larve zelf ook vele vijanden, zo als grotere vissen en waterroofke- Is de larve volgroeid, dan kruipt hij langs een waterplant omhoog en verlaat zijn natte biotoop. Uit de larvehuid, die aan de water plant achterblijft, kruipt in tijd van enkele uren het volgroeide imago, het dier wat wij kennen als een libel. Felle, dikwijls irise- rende kleuren en de schittering van het zonlicht op de vleugels, de mogelijkheid om zich in de lucht naar voren, opzij en zelfs achterwaarts te bewegen wekt over het algemeen onze be- en verwondering. Evenals de larve staat de libel als roofzuchtig bekend. Maar hij staat op zijn beurt weer op het menu van de insectenetende vogels. Ook de rovers onder de dieren zijn onderdeel van de natuurlijke kringloop. zie ook www.libellennet.nl Heidelibel illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72