'Ik mopper soms op de rotzooi' livera zeeland 121 STAPEL DOLLE DAGEN Movies that Matter ook in Goes Noord-Beveland zoekt met inwoners naar identiteit live life love livera dinsdag 29 september 2009 HUISNAMENSERIE Hoeve draagt niet alleen naam maar ook sporen van voormalig slot Schouwen-Duiveland kent een flink aantal huizen en boten met opvallende na men. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael De binnengracht, die reeds in de 15e eeuw Slot Kraayenstein om gaf, is nog geheel in tact. En de achtermuur, met zijn monumentale erker, is zestig centi meter dik en eeuwen oud. „Een overblijfsel van het kasteel", weet Peter de Broekert. Hoewel zijn wo ning twee meter boven NAP ligt op de fundamenten van een slot en de smalle brug over de gracht wordt gemarkeerd door een 120 jaar oud smeedijzeren hek, voelt de eigenaar van het Huize Kraayen stein zich geen kasteelheer. „Ik heb een hekel aan kouwe kak. Ik ben gewoon een kleine onderne mer", zegt hij, doelend op de 28 hectare landbouwgrond om het pand en de minicamping achter de monumentale schuur. Wel hebben 47-jarige Haamstedenaar en zijn vrouw El- lie oog én respect voor het monu mentale karakter van hun optrek je. „We proberen het zoveel moge lijk in oorspronkelijke stijl te brengen en houden." Dat blijkt on der andere uit de zonneluiken. „Toen we hier 21 jaar geleden kwa men wonen, had mijn schoonva der er een aantal gebruikt om een kippenhok te maken, de rest stond in de schuur." Samen met zijn vriend Wim de Vrieze uit Burgh-Haamstede en een aannemer knapte Peter de lui ken op waardoor ze nu weer in oude glorie naast de ramen aan de buitengevel prijken. IMoeve Kraayenstein Slot Kraayenstein, dat reeds in 1300 werd beschreven als Crayestein, werd in 1890 groten deels afgebroken. In datzelfde jaar legde W. Vis op de fundamenten de eerste steen voor de tegenwoor dige hoeve, zo blijkt uit de gevel steen waarop de huisnaam Kraayenstein staat. „Vis was een boer die graag een borreltje lustte en van dames hield," weet Peter de Broekert. „Gedwongen door fi nanciële problemen verkocht hij zijn boerderij in 1920 aan Johan nes Dalebout, de opa van mijn vrouw. Die wilde graag verkassen want hij boerde in Tureluur waar de landbouwgrond slecht was van- Slot Crayestein werd rond het jaar 1300 door de Noormannen ge bouwd, zo westelijk mogelijk op het ellipsvormige eiland. Voor de nog steeds bestaande brug, die over de binnengracht naar de hoofdingang leidt, lag in dertijd een plein. Tegenwoordig is die open ruimte het erf van de hoe- De naam Kraayenstein werd in de loop van de eeuwen op 17 ver schillende manieren geschreven. Onder andere Craienstein, Krajes- tein, Kraaiestein en Kraaistein. De weg langs de hoeve, genoemd naar het voormalige slot, wordt vaak verkeerd gespeld. Uit een kaart uit 1852 blijkt dat het Kraayensteinweg moet zijn. wege zout." Door de erfdelen van zijn zes broers en zussen te pach ten runde daarna zijn zoon, Johan nes Dalebout junior, Kraayenstein. En vervolgens diens dochter Ellie Dalebout met haar man Peter de Broekert: „Wij namen in 1987 de pacht over van Ellies vader en kon den in de jaren daarna steeds een deel van die grond kopen." De ondernemer is niet alleen trots op de karakteristieke hoeve, waar in hij met zijn vrouw en hun 18-ja- rige zoon Jeroen woont, maar heeft ook oog voor de schoonheid van de monumentale schuur, die in 1885 vanuit Kattendijke werd overgebracht naar Haamstede. „Hij dateert uit de tijd van Napoleon en heeft een L-vorm die je bijna nooit ziet." Maar De Broekert kent ook de na delen van het gebouw. „Ik mopper wel eens op die oude rotzooi, want het is zo onpraktisch. Vanwe ge de staande steunbalken is het onmogelijk om landbouwproduc ten in de'schuur op te slaan." Die haat/liefdeverhouding heeft hij ook met hoeve Kraayenstein. „Een oud pand heeft charme en is ruim, want vroeger keken ze niet op een meter. Maar je blijft ^ltijd bezig met onderhoud." le artikel AKTIEPERIODE T/M ZATERDAG 3 OKTOBER 2009 OPRIL GROTE MARKT 13, GOES PLEIN 1940 - 2, MIDDELBURG door Luc Oggel WISSENKERKE - Wat onderscheidt Noord-Beveland van andere Zeeuwse gemeenten en wat maakt het eiland uniek? Dat wil de ge meente Noord-Beveland horen van haar inwoners om zich zo be ter te kunnen profileren op de toe ristische markt. De ontwikkelingen op het gebied van toerisme, een belangrijke eco nomische pijler van Noord-Beve land, maken het volgens de ge meente noodzakelijk om een ster ker toeristisch profiel op te stellen. Daarom is samen met de gezamen lijke ondernemers Noord-Beve land (GON) begonnen met het project 'toeristische identiteit'. Om een goed profiel te kunnen opstel len wil de gemeente van de inwo ners en ondernemers weten wat zij als unieke waarden en kwalitei ten van Noord-Beveland beschou wen. Tijdens de startbijeenkomst van het project op 12 oktober mo gen de bewoners vertellen wat Noord-Beveland volgens hen zou moeten uitstralen naar toeristen. Daarvoor zullen de karakteristieke waarden van elke dorpskern wor den geïnventariseerd. Dat gebeurt onder meer aan de hand van work shops. Het bureau Lievens Com municatie is ingeschakeld om het project te begeleiden. Volgens gemeentewoordvoerster Manon de longe zullen de uitkom sten onder meer worden gebruikt voor de ontwikkeling van een toe ristische huisstijl en regio-marke- ting die draagvlak heeft onder de inwoners. „Aan de hand van de bij dragen willen we een toeristisch logo en een slogan maken om het eiland beter mee te profileren." Zo is het de bedoeling dat logo en slo gan op welkomstborden bij elk dorp komen te staan, met daarop ook vermeld welke evenementen er plaatsvinden. De ideeënavond voor inwoners is op 12 oktober in zaal Onder de To ren in Wissenkerke en begint om 19.30 uur. GOES - Movies that Matter, een lan delijk film- en debatprogramma, wordt vanaf oktober ook in Goes gehouden. Podium 't Beest ver toont elke maand een spraakma kende en exclusieve film of docu mentaire over actuele mensenrech- tenthema's, te beginnen op 12 ok tober. De filmvertoningen worden gekoppeld aan verdiepingspro gramma's in de vorm van inleidin gen en debatten. Stichting Movies that Matter vindt haar oorsprong in het Amnesty In ternational Filmfestival. De Stich ting nam de activiteiten van dit fes tival over en breidde deze uit in binnen- en buitenland. De bewe ging wil de kracht van de camera gebruiken als wapen tegen onver schilligheid. Film opent de ogen, is de gedachte. Het Movies that Matter-program- ma begint in Goes met An indepen dent mind. Deze documentaire be handelt één van de meest contro versiële mensenrechten: vrijheid van meningsuiting. Acht mensen vertellen over de problemen die ze ondervonden. Daarbij is meevoe len met een gevluchte reggae-zan- ger of gevangen gezette Algerijnse cartoonist niet zo'n opgave. An ders wordt het met Holocaust-ont kenner David Irving of de leden van een Baskische rockgroep die de slachtoffers van ETA-geweld be lachelijk maken. Het verdiepingsprogramma bij de films wordt georganiseerd door Amnestygroep Goes en bestaat bij An independent mind uit een debat met het publiek onder leiding van journalist Rinus Antonisse. De documentaire begint 12 okto ber om 19.30 uur, de toegangsprijs is zes euro. Reserveren is noodza kelijk en is mogelijk via 0113-228142. Peter de Broekert voor hoeve Kraayenstein. „Een oud pand heeft charme en is ruim, want vroeger keken ze niet op een meter. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61