zeeland 119 schrijft geschiedenis met zijn werk Het Juiste Moment is deel van driedelige serie Zorg bij seniorenraad om positie ouderensozen Elf kandidaten bij muzikale strijd om stadsbeiaardierschap dinsdag 29 september 2009 O.- -t BBS 332 BB9S9B8 "t Ir J~" 'Je moet affiniteit met mensen hebben. Heb je dat niet, vergeet het dan maar' 'Pas toen ik de foto's laatst op de laptop zag staan, dacht ik: hé, ik heb geschiedenis geschreven' door Esme Soesman Naast zijn stoel ligt een Canon met een vers zwart-witfilm- pje er in. Fotografe ren doet Johan D.C. Berrevoets (81) al een tijdje niet meer, maar het fotografenbloed in de Zierikzeeënaar stroomt onver minderd door. „Ik denk elke dag: misschien maak ik die foto van daag toch wel." Jarenlang was hij dé nieuwsfoto- graaf op Schouwen-Duiveland. Hij leverde foto's aan onder meer de PZC en het ANP en werkte lange niet zo belangrijk. Dat is geweest." Fotograferen was stomweg werk, hoewel - erkent Berrevoets - het wel enige passie vraagt. „En je moet affiniteit met mensen heb ben. Heb je dat niet, vergeet het dan maar. Ik had dat ook altijd sterk met ongelukken. Daar stond ik vaak als eerste. Dan ga je eerst helpen. Later dacht ik dan wel eens: verdorie, had ik nu maar eerst die foto gemaakt." Gebukt on der de ongelukken die hij als nieuwsfotograaf zag, ging hij niet. „Maar ik herinner me ze alle maal." In Het juiste moment, waarvoor hij 'Ik denk elke dag: misschien maak ik die foto vandaag toch wel' johan D.C. Berrevoets tijd vast voor de Zierikzeesche Nieuwsbode. Een overzicht van zijn werk (tussen 1970 en 1990) is nu gebundeld in het boek Het juis te momentHet idee daarvoor kwam spontaan bovendrijven toen Berrevoets een kop koffie dronk met Huib Uil en andere me dewerkers van het gemeentear chief van Schouwen-Duiveland. Daar zijn inmiddels al meer dan drieduizend - nog in het analoge tijdperk gemaakte - foto's van Ber revoets gescand. „Moet dat nou?", reageerde de foto graaf in eerste instantie op het boekidee. „Ik vind het allemaal foto Dirk-jan Gjeltema Het fotoboek Het Juiste Moment van johan D. C. Berrevoets komt in oktober uit. Het boek is een uitgave van We- reldRegio, van de Zierikzeese uitge verij jeVanHet. Het is het eerste deel van een serie van drie boe ken. In november en december volgen nog uitgaven van respectie velijk de canons van Huib Uil en de cartoons van Arie Roon, die bei de eerder gepubliceerd zijn in We- reldRegio. De boeken zijn in de zelfde stijl opgemaakt als het week blad. Life Design tekent voor de De perfecte wolkenpartij boven de Oude Haven. foto johan Berrevoets met zijn partner Ellengard een se lectie maakte, staan de gruwelen niet. Het tweetal heeft gezocht naar foto's die mensen ook nu nog aanspreken: karakteristieke Zierik- zeeënaren, prachtige platen van onder meer stad en strand. Berre voets legde van alles vast zonder enige notie te hebben van de late re historische waarde van zijn fo to's. „Pas toen ik ze laatst op de laptop zag staan dacht ik: hé, ik heb geschiedenis geschreven." Zou hij dat vooraf hebben geweten, dan had dat aan zijn werk niets veranderd: „Ik had alleen oog voor hét goede moment toen." Onder de Beuze worden nieuwtjes uitgewisseld. vormgeving. De teksten in het boek van Berrevoets zijn van de hand van Marijke Vael, die jaren lang gewerkt heeft voor de Zierik zeesche Nieuwsbode en Ons Ei land. Vael werkt nu als freelancer voor de PZC. Ook Ellengard Jense, de partner van Berrevoets, leverde een bijdrage. Het Juiste Moment zal straks via de website van Wereldregio verkrijg baar zijn. Of de serie een vervolg krijgt, is nog niet bekend. „Dit is nieuw. We kijken eerst eens hoe het gaat", zegt Jeroen van 't Leven van de uitgeverij. Het echtpaar Van den Eijnde in de Rookende Moor. foto Johan Berrevoets door Piet Kieemans ZIERIKZEE - Een verplicht werk, een eigen bewerking en improvisa tie. Elf beiaardiers - negen man nen en twee vrouwen - binden za terdag 10 oktober tijdens een beiaardconcours in Zierikzee de muzikale strijd met elkaar aan. Van hen wordt veel gevraagd. In zet: het stadsbeiaardierschap van Zierikzee. De deelnemers aan het concours komen van Schou wen-Duiveland én ver daarbuiten. Meest opvallende kandidaat is een Poolse vrouwelijke beiaardier, Ka- sia Piastowska. Zij won vorig jaar in Middelburg de eerste prijs bij een internationaal beiaardfestival en doet nu via het concours een gooi naar het stadsbeiaardierschap van Zierikzee. Nagenoeg alle kandi daten hebben op het conservato rium gezeten en een opleiding aan de Nederlandse of Vlaamse beiaardschool genoten. Drie Nederlandse beiaardiers, één Vlaamse beiaardier en oud-direc teur van de Zeeuwse Muziek school Ellengard Jense vormen de vijfkoppige jury. Die draagt één of meerdere kandidaten voor aan de Stichting Zierikzeese Carillons. Die kijkt of de voorgedragen beiaardier in de profielschets voor de functie van stadsbeiaardier past. Uiteindelijk is het ook het stichtingsbestuur die de nieuwe beiaardier benoemt. Het concours begint om 11.00 uur. Eind van de middag wordt bekend wie de nieu we beiaardier wordt. WSME3M r>- >|4, mL ■■■Mn Vandaag op de site Beeldmateriaal van de eerste plukdag op wijnboerderij De Kleine Schorre in Dreischor. Meest gelezen 1Kampeerders moeten vertrekken 2. Flinke schade door branden 3. Bank bij strandje verdwenen Tips? Schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Piet Kieemans ZIERIKZEE - De seniorenraad Schou wen-Duiveland maakt zich zorgen om de positie van de ouderenso zen op het eiland. Reden voor de bezorgdheid is een brief van de ge meente aan onder meer de oude rensozen over het toekomstig sub sidiebeleid. De gemeente krijgt in de toekomst van het Rijk minder uit het ge meentefonds en is daarom zeer te rughoudend voor wat betreft ver zoeken om financiële steun van clubs en verenigingen. Hetgeen consequenties kan hebben voor onder meer de ouderensozen. Tij dens de vergadering van de senio renraad klonk de roep om eenheid in de gelederen en een gezamenlij ke reactie van de ouderensozen richting gemeente. Verder werd het belang van ouderensozen voor het eiland benadrukt. De sozen maken vaak gebruik van de lokale dorpshuizen, zo werd gesteld. Dus als de ouderensoos teloor gaat heeft dat invloed op de bezettings graad van het dorpshuis. Ook zijn ouderensozen volgens de senioren raad een wapen in de strijd tegen de eenzaamheid. De briefis niet al leen aan ouderensozen gericht. In totaal 180 clubs kregen hem in de bus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59