'Museum tast Sint Baafs aan' Landbouwverkeer teistert oude Verlaetbrug zeeland 121 Vee meer kinderen met autisme Beheersregeling tegen overlast van meeuwen door Rob Paardekam Nieuw seizoen vogel beurzen begint in Sluiskil dinsdag 29 september 2009 ONDERNEMERS Stadhuis laten exploiteren door Vereniging Hendrick de Keijser door René Hoonhorst aardenburg - Ondernemend Aar denburg hoopt dat de Sluise ge meenteraadsleden 'het unieke ka rakter' van de Sint Baafs niet aan laten tasten door er het gemeente lijk archeologisch museum in on der te brengen. De ondernemersvereniging vindt dat het museum met een aantal ar chiefdiensten beter kan worden ondergebracht in het voormalige stadhuis. Ook al omdat dat beeld bepalende gebouw dan voor de Markt behouden blijft en de Aar- denburgse bevolking niet opnieuw - na ruzies rond het zwembad en de herinrichting van de Markt - wordt geconfronteerd met 'twee spalt en spanningen'. De Aardenburgse ondernemers hebben al eerder geopperd dat het voormalige stadhuis behouden kan blijven voor diverse publieke diensten als het gebouw wordt overgedragen aan Vereniging Hen drick de Keijser. Die vereniging zou het beeldbepalende pand kun nen exploiteren als onderkomen voor het gemeentelijk museum, di verse archieven (waaronder de bi bliotheek -van de heemkundige kring) ep VW-kantoor. Ook zou het gebouw kunnen dienen als cul tuurtempel bij kleinschalige con certen, lezingen, tentoonstellingen en recepties voor culturele evene menten. Sluis hoeft in dit scenario het voormalige stadhuis en het museum niet langer te exploiteren en tevens geen archiefruimte in het vernieuwde gemeentehuis in te richten, betogen de onderne mers. Wethouder Maria le Roy wijst er op dat de Vereniging Hendrick de Keijser de belangstelling voor het stadhuis nimmer kenbaar heeft ge maakt. Zij laat weten dat een vol gende week in de commissie Sa menleving te bespreken rapport uitwijst dat het voormalige stad huis niet rendabel is te exploite ren. De ondernemers reppen in hun brief aan de raad bijvoorbeeld ook niet over de kosten voor het geschikt maken van nieuwe gebrui kers en het toegankelijk maken voor mensen met een handicap. Als de gemeente de Sint Baafs voor meer culturele doelen inzet en samenwerkt met diverse part ners kunnen kostenbesparingen worden geboekt, verwacht Le Roy. Bij Hendrick de Keijser kon giste ren niemand uitsluitsel geven over het standpunt van de vereniging. sluiskil - De Sluiskilse Vogelvrien den houden elk jaar zes grote vo gelbeurzen. Vanaf oktober tot en met maart iedere eerste zondag van de maand van ro.oo tot 13.30 uur in welzijnscentrum 't Meulen- gat in Sluiskil. De eerste is komen de zondag 5 oktober. Op de beurs is er gelegenheid om vogels te ko pen, verkopen of te ruilen met an dere vogelliefhebbers uit de regio. Er is altijd een vogelopkoper aan wezig, aan wie men vogels kan ver kopen en bij wie men vogels kan kopen. De beurzen zijn volgens de Vogelvrienden ook een goede gele genheid om met andere liefheb bers over de hobby te praten. De toegang is gratis. door Harmen van der Werf philippine - De Verlaetbrug in de Passageule bij buurtschap Pyrami- de is er zo slecht aan toe dat die versneld moet worden opgeknapt. De brug die de Isabellaweg (Philip- pinne-IIzendijke) met de Schorre- dijk richting Vlaanderen verbindt, dreigt anders onberijdbaar te wor den. Het algemeen bestuur van wa terschap Zeeuws-Vlaanderen heeft onlangs 85.000 euro uitgetrokken voor de restauratie. Leenhouts Aannemingsbedrijf uit Oostburg was al bezig aan de brug voor gewoon onderhoudswerk. Bij dat karwei kwam aan het licht dat de constructie ernstig is aangetast. De brug dreigt uit elkaar te vallen. De gevelwanden zijn losgescheurd van de boogvormige kokers. Met selwerk laat ook los. „Hoe komt het dat de Verlaetbrug er zo slecht aan toe is, terwijl die tien jaar geleden ook al gerestau reerd is?", wilden waterschapsb.e- stuurders weten. Het was vragen naar de bekende weg. De Verlaet brug is al van 1807, in de tijd van paard en wagen. Nu moeten er de zwaarste landbouwmachines over en dat eist zijn tol. Vervanging van de brug door een nieuwe is voor het waterschap geen optie. De Ver laetbrug wordt gekoesterd als mo nument en - zeker zo belangrijk - een nieuwe brug zou minimaal 200.000 euro kosten. De oude Verlaetbrug bij Pyramide is er zo slecht aan toe dat hij versneld moet worden opgeknapt. foto Peter Nicolai door Wout Bareman knokke-heist - De Vlaamse rege ring en het gemeentebestuur van Knokke-Heist gaan samen onder zoeken hoe de overlast van zilver meeuwen in de badplaats kan wor den aangepakt. Tot r september liet de Europese regelgeving het niet toe om 'kor daat' op te treden tegen de meeu wen. Nu kan dat, onder strikte voorwaarden, wel. Vlaams minis- er Joke Schauwvlieghe (leefmi- 'eu, natuur) heeft dat aan het hepencollege laten weten. In een uw besluit over beheer en be- erming van vogelsoorten is op genomen dat er een mogelijkheid is de populatie van bepaalde soor ten in te perken. Daarvoor moet dan wel een speciale beheersrege ling worden opgesteld, waarin wordt vastgelegd wie in actie mag komen, welke middelen daarvoor mogen worden benut en waar en wanneer dat mag. Dat gebeurt on der strenge controle. Schauwvlieg he en het college gaan de regeling nu verder uitwerken. De afgelopen zomermaanden toonden de meeu wen erg agressief gedrag. Bij heuse luchtaanvallen pikten ze broodjes of zelfs zakken friet uit de handen van nietsvermoedende toeristen en bewoners. goes - Het aantal kinderen met au tisme in Zeeland groeit snel, blijkt uit recente gegevens van Auris en Korcak, twee diensten die ambu lante begeleiding bieden aan kinde ren met autisme in het reguliere onderwijs. De aandacht voor autisme is de laatste jaren sterk toegenomen, is één van de verklaringen voor de snelle groei. Auris, Korczak en an dere diensten geven sinds een aan tal jaren cursussen aan leraren in het reguliere onderwijs om hun kennis over autisme te vergroten. „Daardoor wordt het veel sneller herkend", zegt Annelies Baarends van Auris. „Vroeger werd zo'n kind vaak als lastig gezien en apart gezet." Tellingen van het aantal kinderen in Zeeland met autisme zijn ook betrouwbaarder geworden. Auris en Korczak houden sinds enige tijd zelf gegevens bij. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zouden in Zee land ten minste 462 kinderen met autisme moeten zijn en hoogstens 768. In werkelijkheid zijn het er echter 912. Dat zijn kinderen bij wie autisme is vastgesteld. Er zijn ongetwijfeld meer jongens en meisjes met autis me. Van de 912 kinderen zitten er 378 op het speciaal onderwijs. De rest gaat naar de reguliere basis- of middelbare school en krijgt ambu lante begeleiding. Auris en Korczak hebben zelf niet de mogelijkheid om dieper in de materie te duiken, maar hopen dat de door hen gepresenteerde cijfers bellen doen rinkelen. „Er moet een verklaring zijn voor het grote aantal kinderen met autisme in Zeeland", zegt Theo Riddersma van Auris. „In andere regio's in het land wordt daar onderzoek naar gedaan. Ik ben erg benieuwd of dit nu een Zeeuws of landelijk probleem is." Volgens Riddersma moeten vooral de financiële gevolgen niet wor den onderschat. De ambulante be geleiding van een kind met autis me in het gewone onderwijs kost zo'n tienduizend euro per jaar. De bedragen die de overheid moet op hoesten, stijgen dus flink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51