41 binnenland Met boerka geen recht op uitkering Kamer wenst uitleg over bonus Zalm Burgemeester 'zeer Rijksmuseum mag De verbolgen' over défilé Gouden Bocht houden Aangifte van vergiftiging bomen Dronken man overleden in politiecel BIJSTAND Kamermeerderheid eens met Cohen Bram Peper aan de slag in Suriname peter van straaten Premier krijgt vragen tv-gesprek vooraf te zien Behandeling voor 'zieke' knuffels dinsdag 29 september 2009 WACENINCEN AMSTERDAM Burgemeester Geert van Rumund van Wageningen is 'zeer verbol gen' over het 'eenzijdige besluit van Defensie' om te stoppen met de bijdrage aan de herdenking van de capitulatie in Wageningen op 5 mei. Het besluit van Defensie staat haaks op eerder gemaakte afspra ken, aldus Van Rumund. De burge meester noemt het 'onbestaanbaar' dat Defensie verstek laat gaan. Het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945 Wageningen wil op korte termijn in Den Haag over leggen over de situatie. „We leggen ons er niet bij neer." HILVERSUM De gemeente Hilversum heeft bij de politie aangifte gedaan van de vergiftiging van zes bomen. Vol gens de gemeente is een aantal ei ken achter de Zwinglilaan in Hil versum ingespoten met gif. De bo men hebben de aanval niet over leefd. Bij een routinecontrole eer der dit jaar bleek dat de zes eiken zonder duidelijke oorzaak opeens waren overleden. De waarde van de eiken ligt rond de 10.000 euro. Het Rijksmuseum in Amsterdam hoeft geen afstand te doen van het schilderij De Bocht van de Heren gracht (1671-1672) van Gerrit Berck- heyde. De Amerikaanse bank JP- Morgan Chase ziet af van verdere claims, liet Taco Dibbits, directeur collecties van het Rijksmuseum, gisteren weten. „De Nederlandse staat is nu eigenaar van het schilde rij", aldus Dibbits. JPMorgan Chase wilde aanspraak maken op het be roemde werk van de zeventiende eeuwse schilder om een rekening te vereffenen met de Nederlandse multimiljonair Louis Reijtenbagh. DORDRECHT Een 34-jarige Pool is gisteren over leden in een politiecel in Dor drecht. De rijksrecherche is een onderzoek gestart. Dat heeft de politie Zuid-Holland Zuid bekendge maakt. De man was zondag rond midder nacht wegens openbare dronken schap opgepakt. Op het politiebureau werd hij on derzocht door een arts, waarna hij is ingesloten in een observatiecel. DEN HAAG - De bijstandsuitkering voor vrouwen die een boerka dra gen, moet worden afgeschaft. Vrou wen die weigeren de gezichtssluier tijdens het werk af te doen, doen te weinig moeite om aan een baan te komen en hebben daarom geen recht op bijstand. Dat vinden regeringspartijen PvdA en CDA. Om de uitkering voor boerkadragers af te schaffen, moet de Wet Werk en Bijstand worden aangepast. Nu is het zo dat deze vrouwen alleen kunnen worden gekort op een bijstandsuit kering. PvdA en CDA reageren hiermee op een uitspraak van burgemees ter Job Cohen van Amsterdam. Volgens hem hoeven vrouwen die hun boerka niet willen afdoen om werk te krijgen, ook niet bij de ge meente aan te kloppen voor een uitkering. PvdA-kamerlid Jeroen Dijssel- bloem is het hier helemaal mee eens: „Prima, ook zij moeten al het mogelijke doen om aan werk te komen. Een vrouw die bij de so ciale dienst komt en zegt dat ze toch niet van plan is om de boerka af te doen, kan net zo goed hele maal geen uitkering krijgen." Dat vindt ook het CDA. „Mensen moe ten zich tot het uiterste inspannen om aan een baan te komen. Doen ze dat niet, dan moeten ze zelf de consequenties dragen", aldus CDA-Kamerlid Miriam Sterk. Zij heeft de ministers Donner van So ciale Zaken en Van der Laan van Integratie gevraagd om hiervoor de wet aan te passen. In 2006 hield toenmalig wethou der Ahmed Aboutaleb, nu burge meester van Rotterdam, ook al zo'n pleidooi. Een jaar later floot de Amsterdamse rechtbank de ge meente Diemen terug toen die daadwerkelijk de bijstandsuitke ring van een vrouw met een boer ka introk. Tijdens een debat in de Tweede Kamer was destijds alleen de PW voorstander van het plan om de uitkering helemaal in te trekken. Er zijn in Nederland honderd a tweehonderd boerkadragers. Slechts een klein deel begeeft zich op de arbeidsmarkt. ROTTERDAM - Oud-politicus Bram Peper gaat tijdens de Surinaamse verkiezingscampagne parlements voorzitter Paul Somohardjo advise ren. Peper heeft gisteren een be richt daarover van de Wereldom roep bevestigd. Somohardjo is politiek leider van de Pertjahah Luhurpartij. Hij bena derde de Rotterdamse oud-burge meester tijdens een bezoek aan Ne derland. Peper heeft met het ver zoek ingestemd vanwege zijn grote betrokkenheid met Suriname. Peper wil graag meedenken over de relatie van Suriname met Ne derland en over hoe de werkgele genheid in Suriname kan groeien. Verder wil hij proberen de op komst bij de verkiezingen van mei volgend jaar te stimuleren. „Ik ken Suriname voor een Neder lander vrij goed", vertelt Peper. In de jaren zeventig werkte de politi cus enige tijd als adviseur voor Ontwikkelingssamenwerking. Hij vindt het van groot belang dat Ne derland meedenkt met Suriname. ROTTERDAM - Kinderen kunnen tot en met woensdag hun 'zieke' knuf fels laten behandelen door studen ten van het Erasmus MC in Rotter dam. Het Teddybear hospital is een project van geneeskundestudenten. De kinderen krijgen in het 'Berenzie kenhuis' een beeld van hoe het er in Alt?? GEWOüW KAAJ KB f DEN HAAG - De Tweede Kamer wil opheldering over de hoogte van de bonus die ABN Amro-topman Gerrit Zalm kan opstrijken bij de verkoop van de bank. De bonus van Zalm kan vier keer zo hoog uitvallen als minister Wouter Bos van Financiën de Kamer heeft voorgehouden. Het bedrag kan op lopen tot 1,5 miljoen euro. Zalm is door Bos aangesteld om Fortis en ABN Amro te integreren. De bank die daaruit ontstaat moet uiteindelijk met winst worden ver kocht. Zalm kan daarvoor een bo nus opstrijken die maximaal de helft van zijn jaarsalaris bedraagt. Dat komt neer op 375.000 euro. Dat bedrag blijkt Zalm echter vier jaar (de duur van zijn aanstelling) te kunnen opstrijken. SP, CDA en D66 willen ophelde ring over de bonus. Ook de PvdA, Bos' eigen partij, wil duidelijkheid over de beloning van Zalm. Zalm zou daarnaast al eerder voor een bonus in aanmerking komen. De oud-minister van Financiën krijgt een bonus bij een verkoop prijs van 19,3 miljard of meer. De staat investeerde ruim 23 mil jard in ABN Amro, Fortis en Fortis Verzekeringen, maar dat laatste on derdeel zou buiten beschouwing gelaten worden bij het bepalen van Zalms beloning. het ziekenhuis aan toe gaat. Zo ho pen de studenten de angst voor zie kenhuizen en dokters weg te ne men. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - Premier Balkenende toetst vooraf de vragen die hem worden voorgelegd tijdens het we kelijkse gesprek met de minis ter-president. Dat heeft EO-presen tator Tijs van den Brink verklapt tijdens een onderhoud met hoge schoolstudenten in Utrecht. GeenStij 1 heeft een geluidsopna me van de bijeenkomst, waarbij Van den Brink de studenten op het hart drukt zijn uitspraken bin nenskamers te houden, op de site gezet. Op de geluidsband geeft Van den Brink toe: „Ik denk dat van de tien keer dat hij (Balkenen de, red.) zegt: 'Ik zou het er niet over hebben als ik jou was', dat ik het dan zeven keer ook niet doe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4