voor de 'heilige boomkikker r -- - m iland 119 Twijfel reconstructie diverse schansen blijft ip 1 1 Strandpaviljoens zijn al afgebroken PIT zoekt vrijwilligers dinsdag 29 september 2009 Ook bij ons in Noord-Limburg is al veel landbouwgrond verpest door aanleg van nieuwe natuur Oud-agrariër Matthieu Wijnen (84) De goede toplaag van de grond gebruiken we weer om naastliggende landbouwgrond te verbeteren Joera de Moree, DLG-medewerker - door René Hoonhorst Matthieu Wijnen lo geert bij zijn zoon op de boerderij net buiten Terhof stede. Maar als oud-agrariër begrijpt de 84-jarige Limburger de Zeeuwen wel. Wijnen vindt het ook doodzonde dat goede landbouwgrond ten prooi valt aan de natuur. In Noord-Limbürg is het landschap op veel plaatsen ook al Verpest' door nieuwe natuur, die meer weg heeft van 'een zootje onkruid', vindt Wijnen.Vlakbij het melkvee bedrijf van Wijnens zoon zijn •graafmachines en tractoren druk aan het werk. De Zwinpolder en de Kleine Bladelingspolder zien er uit als een maanlandschap. „Ook hier vindt een soort ontpol- dering plaats. Goede landbouw grond moet wijken voor waterpar tijen en natuur", schreef een initia tiefnemer van het Zeeuws Vlaams- Protest enige tijd terug. Joera de Moree van de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) denkt dat de criticas ters waarschijnlijk niet helemaal voor ogen hebben wat er in de twee polders gebeurt. In de Zwin polder komt inderdaad nieuwe na tuur, maar de Kleine Bladelingspol der blijft landbouwgebied. Het gra ven van poelen en de aanleg van bosjes en struikgewas in de Zwin polder is bedoeld om de ecologi sche hoofdstructuur tussen Cad- zand en Sluis te vervolmaken. Na tuurbeschermers zijn enthousiast dat er in het Nederlandse deel van de Willem Leopoldpolder ten noorden van Retranchement vorig jaar voor het eerst weer jonge boomkikkers zijn geboren. De inrichting van de Zwinpolder tot natuurgebied levert de boom kikkers weer een extra pleister geen oog heeft voor de belangen van de landbouw. De dienst mag dan op veel plaatsen bezig zijn met herstel van de ecologische hoofdstructuur en de Staats-Spaan- se linie, maar meer dan driekwart van de ontwikkelingen vindt plaats bij voormalige stroomgeu- len op minder goede landbouw grond. Zo behoorden de Zwinpol der en de Kleine Bladelingspolder toe aan dezelfde Vlaamse landbou wer. De ondergrond van de pol ders die in of bij de vroegere Zwin monding liggen is een en al zand. „De toplaag is een stuk beter. Door de afgegraven grond van de Afdalen naar het middenplein van de Olieschans is een heel aparte ervaring Joera de Moree, DLG-medewerker plaats op en de kans op uitbrei ding van de populatie sterk doen stijgen. De Moree kan zich voor stellen dat streekbewoners zich af en toe ergeren aan 'de heilige boomkikker'. „Het gaat natuurlijk niet alleen om die kikker. Ook tal van andere dieren en planten krij gen de kans zich weer in de regio te vestigen." De Moree bestrijdt dat de DLG ÏSKHfi®, foto Peter Nicolai m&ËÊ&i Bordeelschans is natuur lijk een naam die de verbeelding prikkelt. Maar Theo Buijsse weet nog niet zo zeker of die schans wel weer zo nodig zichtbaar moet zijn tussen de twee rotondes aan de westkant en zijn woonplaats Draaibrug. De Bordeelschans is één van de verdedigingswerken die weer ge heel of gedeeltelijk kan worden op geknapt met Europees geld. Dat geld is beschikbaar, omdat ook Bel gië aan de Staats-Spaanse linie werkt. Buijsse heeft het er nog niet met medeleden van de Draai- bruggeraat over gehad, maar is zelf niet erg enthousiast. Geen hond herkent nu een voormalige schans in het stukje groen aan de rand van de buurtschap. En om nu een aan ons verkochte Zwinpolder naar de Kleine Bladelingspolder te brengen, wordt de grond van die landbouwpercelen opgewaardeerd en de eigenaar is daar blij mee", legt De Moree uit. Na herinrich ting van de Zwinpolder wordt het nieuwe natuurgebied gekoppeld aan de bestaande natuur rondom Retranchement. DLG investeert dan tegelijkertijd in natuur en cul openluchttheater of een attractie te creëren vlakbij drukke rondwe gen lijkt hem ook niet nuttig. „We hoeven niet in een museum ko men te wonen." Net aan de andere kant van de pro vinciale weg liggen de fundamen ten van een middeleeuwse kerk, het godshuis van het toenmalige Hannekenswerve. Dat is decennia terug weer onder de grond verdwe nen, maar is toch veel aardiger om weer te laten zien." Joera de Moree van de Dienst Lan delijk Gebied kan zich wat voor stellen bij de wens om de kerk weer in oude glorie te laten verrij zen. „Maar daar zullen dan weer aparte financieringsbronnen voor moeten worden gevonden, omdat de kerk niet tot de Staats-Spaanse linie behoort." tuurhistorie door Fort Berchem - tussen het al herkenbare Fort Nas sau en de Zwinpolder in - weer in het landschap zichtbaar te maken. Een bord bij een boerderij tussen Aardenburg en Draaibrug schreeuwt voorbijgangers van twee kanten toe: Voedseltekort in de wereld!!! Goede landbouw grond moet wijken voor natuur??? Het paneel verwoordt de mening van veel Zeeuws-Vlamingen, weet ook De Moree. Hij is met gedepu teerde Frans Hamelink eens dat overheden, landinrichters en ter reinbeheerders in gesprek moeten blijven met de bevolking. Natuurmonumenten hield afgelo pen weekeinde een 'burendag' voor inwoners van Schouwen-Dui- veland om hen op de hoogte te stellen van nieuwe herinrichtings plannen. Door mensen kennis te laten nemen van plannen en hen uit te nodigen na aanleg van een werk moet het begrip toenemen, hoopt De Moree. „De reconstruc tie van de Olieschans stuitte bij voorbeeld'op veel onbegrip. Maar het is toch een heel aparte erva ring als je op het binnenplein mid denin het fort tegen die wallen op kijkt." Geen inwoner van Draaibrug die in het met paaltjes afgezette 'onkruidveld' tussen de twee rotondes de Bordeelschans herkent. foto Peter Nicolai door Frank van Cooten De werkzaamheden aan de kust- versterking tussen Nieuwvliet en Groede liggen tot nader order stil. Aannemerscombinatie Boskalis- Van Oord zou op 21 september zijn begonnen met de zandopspui- ting. Het bedrijf heeft echter beslo ten de hopperzuiger tussentijds in te zetten voor een ander project. Het is nog niet bekend hoe lang de vertraging zal duren. Toch is de af gelopen twee weken behoorlijk wat gebeurd. Het strandmeubilair Lis weg en de strandpaviljoens Car- irousel, Toko Loco en Beach House |ijn afgebroken. peze strandtenten worden zestig heter zeewaarts verplaatst. Water- hap Zeeuws-Vlaanderen han teert een strakke planning om de overlast voor de paviljoens zo ge ring mogelijk te laten zijn. Met de paviljoenhouders is afgesproken dat ze hun paviljoens volgend voorjaar weer kunnen opbouwen zodat ze in het zomerseizoen 2010 weer volop kunnen draaien. Het strand tussen het Kruishoofd en 't Killetje is inmiddels wel in ge reedheid gebracht voor de zandop- spuiting. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Jongerencentrum de PIT (Podium in Terneuzen) is op zoek naar nieuwe vrijwilligers voor het nieuwe programmasei zoen, dat deze maand is begon nen. Er is een gevarieerd aanbod van open podiums, optredens van bands, dj's, tienerdisco's tot en met zumbalessen voor de sportie ve bezoeker. De stichting hoopt met dit programma zoveel moge lijk aan de sluiten bij de de interes se van de Zeeuws-Vlaamse jeugd, zodat de PIT een echte ontmoe tingsplaats wordt. Daaom is ook de caféfunctie verbeterd. De PIT oogde aanvankelijk voor de kritische bezoekers nog wat kaal en steriel. Nu zetten speciale licht bakken zowel de zaal als het café in sfeerlicht. Het café is voorzien van een loungegedeelte met digita le televisie. Wie zin heeft in een potje tafelvoetbal kan hier ook nog altijd terecht. Verder hangt er nu een exposite van verschillende kunstenaars aan de muur. Om alle plannen voor dit seizoen te kunnen uitvoeren zijn voldoen de vrijwilligers nodig. Daarom zoekt de stichting versterking voor het huidige team. De werkzaamhe den betreffen met name de bar, techniek, de keuken en jeugd- en kinderactiviteiten. Belangstellen den kunnen meer informatie vin den of zich aanmelden via de web site www.podiuminterneuzen.nl. Daar is ook een volledig program ma-overzicht te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49