cultuur 125 Eigen draai aan Roma-muziek Sfzeeuws Museum agenda 2 t/m 17 oktober 2009 www.festival-zvl.nl iva! van Harpduo Bilitis dinsdag 29 september 2009 m PARNE GADJE Groep uit Wageningen treedt zaterdag op in Razzmatazz door Marius Roeting Parne Gadje speelt muziek uit de Balkan en Anatolië, maar vooral van de landlo zen. Zo ongeveer tussen de Noordzee en de Zwarte Zee be vindt zich het woongebied van de thuislozen: de Roma uit Europa. Frontman Mare Constandse noemt de muziek van de formatie uit Wageningen dan ook geen zi- geunermuziek. „Simpel omdat we geen zigeuner zijn." Zelfs de naam Parne Gadje - de 'witte niet-zigeuner'- toont respect voor de oorspronkelijke bevol kingsgroep en haar muzikale uitin gen. „Wij spelen muziek die van hen afkomstig is, maar de verbin ding met de tekst en de oorsprong hebben wij niet. Dat wil ik met die naam verduidelijken", vertelt Constandse. Parne Gadje, dat zaterdag optreedt in Oost-Souburg, speelt de muziek niet authentiek. „Juist niet! Er zijn daar voldoende muzikanten die dat vele malen beter kunnen. Wat je uniek maakt is niet je instru ment of stijl, maar wie je zelf bent. Naspelen heeft geen zin. Daar mis je toch te veel voor, zoals de techniek. Wij creëren met onze achtergronden een eigen sound." Naast Constandse (bandoneon, percussie, zang) bestaat Parne Gad je uit Michiel Hollanders (gitaar, dobro, velophone), Gerwü Kusters (saxofoon, klarinet) en Dan Tuffy (contrabas, fietsbandbas, elektri sche en akoestische gitaar). Het viertal vertrekt bij bestaande zigeunernummers of volksmuziek uit Servië, Macedonië en Grieken land. De originele en creatieve im provisaties zijn niet gestoeld zijn op westerse of bluesschema's, maar op zigeunertoonladders, Griekse toonladders. Het geheel krijgt een stevige, tranceverwek- kende groove. Het uiteindelijke resultaat wordt door critici omschreven als 'Bospo- rusblues' of'Balkangroove met on weerstaanbare improvisaties'. Con standse ziet het als complimenten. „Zo vroeg VPRO-radiomaker Wal ter Slosse eens in welk hokje hij ons diende te plaatsen. Dat is sim pel: Het Parne Gadje-hokje." De bandoneonspeler heeft ge mengde gevoelens bij de commer cialisering waarmee de zigeuner- muziek tegenwoordig gepaard gaat. „Veel muziek vervlakt en mist bravoure. Het is erg op de massa gericht. Als ik materiaal zoek, kom ik bij de oude dingen te recht. Er gebeuren wel interessan te dingen, zoals Roma-jongeren die stadsbeats en geluiden vermen gen met de oude melodieën." Van de vier albums die Parne Gad je tot nu toe uitbracht is de voor laatste, Bizoagor, in meerdere op zichten een bijzonder product. Ge dichten van de Roma-dichter Gjundler Abdullah werden door de auteur voorgedragen en voor zien van muziek door de groep. De opbrengst van de cd komt ten goede aan de Roma Emancipatie Foundation, die onderwijs aan - kansarme - Roma-kinderen onder steunt. Met het geld is een lesme thode ontwikkeld waarmee Roma kunnen leren lezen en schrijven in hun moedertaal. In Macedonië is het officieel erkend, maar ook in Roemenië wordt er driftig mee ge werkt. Constandse: „Roma is een minderheidstaal en wettig heeft nu een ieder recht op onderwijs in zijn eigen taal. De Roma hebben geen land van herkomst, geen ei gen staat, maar ze zijn wel een volk met een eigen taal die nu ge leerd kan worden. Op die manier kunnen we wat terug doen." Parne Gadje treedt zaterdag 3 oktober op in Podium Razzmatazz in Oost-Sou burg. Aanvang: 21.00 uur. (J) Voor meer informatie over de band- Parne Gadje, zie: http://www.myspa- ce.com/parnegadje. MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg houdt zater dag 3 oktober de 'Zeeuwse Dag'. Het museum is dan gratis toegan kelijk en er zijn extra activiteiten. Er zijn diverse nieuwe exposities te bezoeken. Afgelopen weekeinde begon al de tentoonstelling Verre werelden, die de verzameling etno grafica van de in 2001 overleden schrijver en dichter Hans Warren toont. Er is zaterdag een rondlei ding (12.00 uur) en een familie workshop gedichten schrijven (13.30-15.00 uur). Kinderen krijgen een 'doe-poster' bij Verre werelden. Verder beginnen twee nieuwe ten toonstellingen. Het Deense kunste naarscollectief Superflex presen teert Porcelain Pirates. Het heeft een driedelige tv-serie gefilmd in Vietnam. Een aantal objecten uit de collectie werden ervoor naar het land vervoerd. In het museum toont Superflex een installatie die bestaat uit de originele objecten, de in Vietnam gemaakt rekwisie ten en de televisieserie. Kunsthisto rica Katie Heyning verzorgt zater dag om 11.00'uur de lezing De vero vering van San Jago. Om 15.00 uur begint een rondleiding. De andere nieuwe expositie is KA- BK->ZL (refounded). Acht mode- en textielstudenten lieten zich er voor een jaar lang inspireren door de collectie van het museum. Om 13.00 uur is er een rondleiding. Voor meer informatie: zie www.zeeuwsmuseum.nl HANS WARREN Lees een impressie van de Hans War ren-exposities, op het cultuurweblog Cultura Zeelandica: www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Alle uitgaanstips op een rij: www.pzc.nl/uit Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Kapelle Speel-o-theek De Schatkist houdt een beurs voor kinder(winter)kleding en twee dehandsspeelgoed. De Vroone, C.D. Ver- eekestraat 74, van 9.00-11.30 uur. Middelburg Lezing 'Genieten in deze tijd en in bijbels perspectief. Gastspreker: Tjitske Lem- stra, redacteur van maandblad Quinta. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat 1, 9.15 uur Middelburg Lezing 'Hulp en genezing langs geeste lijke weg' door de Bruno Gröning-vrien- denkring. Ontmoetingscentrum Dauwen- daele, Vrijlandstraat 65, 19.30-21.30 uur. Noord-Beveland Fietstocht langs historische punten op Noord-Beveland. Opgeven bij VVV-kan- toor in Kamperland, vanaf 13.30 uur. PODIUM Bergen op Zoom Een internationaal gezelschap o.l.v Kevin Mallon brengt de opera Don Giovanni van Mozart. Schouwburg De Maagd, 20.00 uur, met om 19.15 uur een voorbespreking. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Lover of Loser: 20.00 uur; De Storm: 20.00 uur; Harry Potter 6 (ov): 20.00 uur; De laatste dagen van Em ma Blank: 20.30 uur; GOES Merral, A Perfect Getaway: 21.45 uur; De Storm: 19.00 en 21.15 uur; The Ugly Truth (Ladiesnight): 20.00 uur; Lover of Loser: 19.15 uur; The Taking of Pelham 1,2,3:19.00 en 21.30 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Les Plages d'Agnes: 20.00 uur; Zeeuwse Bibliotheek, Chocolat: 20.00 uur; I OOSTBURG Ledeltheater, geen voorstellingen TERNEUZEN View, Carriers: 20.45 uur; De Storm: 20.30 uur; Lover of Loser: 20.15 uur; VLISSINGEN CineCity, Carriers: 22.00 uur; Cance Flick: 16.15 en 19.15 uur; De Storm: 14.00, 16.15,19.15 en 22.00 uur; Han nah Montana: 16.15 uur; Harry Potter (6): 15.45 en 19.00 uur; Ice Age 3 (nl): 13.45 uur; Inglouriuos Basterds: 21.30 uur; Lover of Loser: 14.00, 16.30 en 19.00 uur; My Sister's Keeper: 14.00, 16.15 en 19.30 uur; Prinses Lillifee: 14.00 uur; The Final Destination: 22.00 uur; The Rebound: 14.00, 16.15, 19.30 en 22.00 uur; The Taking of Pelham 1,2,3: 22.00 uur; Millenium: 21.30 uur;Le Hérison: 19.30 uur; Precious: 14.00 uur. Parne Gadje speelt zigeunermuziek bewust niet authentiek. „Naspelen heeft geen zin. Daar mis je toch te veel voor, zoals de techniek. Wij creëren met on ze achtergronden een eigen sound." foto Anais Constandse Zteeuwsch-Viaandèrén Zondagmiddag 4 oktober Eva Tebbe, Harp en Ekaterina Leventai, Harp mezzo-sopraan vormen een uniek ensemble op de Nederlandse podia en daarbuiten. Duo Bilitis is winnaar van het Nationaal Kamermuziekconcours Almere. Een zondagmiddag om nog lang van na te genieten. 15:00 uur - NH kerk, IJzendijke 12,50 Kaarten voor dit concert via 0900 33 000 33 of via info@festival-zvl.nl of 1 uur voor aanvang aan de zaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27