zeeland 123 Tunnelbouwers in de rij NIEUWS GETIPT VOOR U Hulp voor extraatje mantelzorg Granaten fluiten over de Schelde Nieuw: Ambachtelijke Rookworst van Unox $4 Inventieve landbouwer stuurt sproeier met rooimachine mee SLUISKiLTUNNEL Zes consortiums tonen belangstelling dinsdag 29 september 2009 ZUIDZANDE - Her en der in de provincie wordt de oogst bemoerilijkt door de aanhoudende droogte. Harde kluiten op de akkers maken het rooien van met name aardappels en uien, die ook al in het groeiproces werden belem merd, bijna onmogelijk. Een inventieve landbouwer in de omgeving van Zuidzande probeerde gisteren de oogst te redden door een sproeier voor de aardappelrooier uit te laten rijden. foto Peter Nicolai MIDDELBURG - Veel mensen die voor een zieke ouder of partner zorgen weten niet dat ze jaarlijks een extraatje van 250 euro van de overheid kunnen krijgen. Mantel zorgmakelaar Hellen Slager helpt mantelzorgers deze week bij het aanvragen van het geld. Ze doet dat vandaag van 10.00 tot 13.00 uur in Lunchcafé Stadhuis aan de Grote Markt, Goes, donder dag van 10.00 tot 12.00 uur in het gebouw van het maatschappelijk werk aan de Axelsestraat 200 in Terneuzen en vrijdag van 13.30 tot 15.30 uur in het gebouw van het maatschappelijk werk aan de Ta bakstraat 5 in Hulst. Slager biedt mantelzorgers normaal gesproken betaald ondersteuning. Ze houdt deze actie omdat veel mensen vol gens haar niet weten dat ze voor het geld in aanmerking komen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Europese aannemers staan in de rij voor de bouw van de Sluiskiltunnel. Bij de BV Ka naalkruising Sluiskil (KKS) in Ter- neuzen hebben zich de afgelopen weken zes consortiums gemeld. KKS-woordvoerder Ingo de Moor: „Het gaat om combinaties van Ne derlandse, Franse en Duitse aanne mers. Daaronder bevinden zich verschillende bedrijven, die gespe cialiseerd zijn in boortechnieken en civiele werken. Uit de aanmel dingen kan de conclusie worden getrokken dat er in de bouwwe reld veel belangstelling bestaat voor het project." De consortiums worden de ko mende weken beoordeeld op de kunde en kennis die ze in huis hebben op onder meer de wer king van tunneltechnieken. Na een eerste selectie worden de aan nemers uitgenodigd een plan van aanpak op te stellen. In het voor jaar worden de drie beste aanne- mersgroepen aangewezen, die een ontwerp-projectplan moeten inle veren. In het najaar van 2010 moe ten de concrete offertes worden in gediend. De Moor: „Begin 2011 zou vervolgens, als alles volgens de huidige planning verloopt, de eer ste spa de grond in moeten." De ruim één kilometer lange tun nel moet eind 2014 in gebruik wor den genomen. Als de eerste spa over bijna anderhalf jaar de grond in gaat, wordt ook direct begon nen met de aanleg van de toelei- dende vierbaanswegen en twee verkeerspleinen, één bij Hoek en één bij het knooppunt Terneu- zen-zuid/Tractaatweg. De pleinen bestaan uit rotondes en ongelijk vloerse kruisingen. Met de bouw van de tunnel is zo'n 275 miljoen euro gemoeid. De provincie fungeert als opdrachtge ver en financier. Eind mei stelden Provinciale Staten het bouwkre- diet beschikbaar. Dat gebeurde in de Statenvergadering, waarin ook de overname van de Westerschel- detunnel werd bekrachtigd. KKS heeft al in een eerder stadium ge kozen voor een geboorde tunnel. Het afzinken van tunneldelen zou te veel overlast voor de omgeving veroorzaken. Zo zou bij het afzin ken de scheepvaart geruime tijd stilgelegd moeten worden. De tun nel komt honderd meter zuidelijk van de brug. gs^i^^emsBsssetBs^sssssss^SBSssssssmsss^ss^sssBs^sssiSBgsssm f De nieuwe Ambachtelijke Rookworsten van Unox worden met veel zorg bereid van de beste kwaliteit vlees volgens meer dan 50 jaar oude. unieke recept. De rookworst wordt op ambachtelijke, natuurlijke wijze 7 uur lang gerookt. Dit geeft onze Ambachtelijke Rookworst die karakteristieke volle smaak en unox geur. Natuurlijk bereiden we deze rookworst zonder kunstmatige geur en smaak- stoffen. Echt eten dus. Eerlijk is Heerlijk. Unox Ambachtelijke Rookworst - in de varianten Gelderse en Magere- is koelvers, dus hij ligt in v; het koelvak van de supermarkt. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Ben Jansen Het is niet pluis in Hans- weert. Vanuit Walsoorden in het bevrijde Oost- Zeeuws-Vlaanderen neemt gealli eerde artillerie vermeende Duitse posities aan het kanaal door Zuid-Beveland onder vuur. Grana ten fluiten over de Westerschelde. De bevolking van Hansweert moet regelmatig een veilig heenko men zoeken in kelders omdat de granaten in het rond vallen. De negentienjarige bakkersknecht Jan Steutel is er weinig in te vin den. „Ik was niet bang aangelegd. Ik re deneerde altijd maar zo: als je naam op een granaat geschreven staat, dan weet hij je wel te vin den, waar je ook schuilt. Dus had het volgens mij weinig zin een kel der in te duiken." En dus bakt Steutel tijdens de be schietingen onbekommerd door. Soms is het wel even schrikken. Zoals de keer dat een granaat in de bakkerij belandt. Het ding ont ploft: niet. Steutel: „Ik heb gekeken. Mijn naam stond er niet op. Dus dat klopte." Hij pakt de hinderlijke indringer op en zet hem buiten. „Ja, die granaat was best wel heet." Maar een bakker is gewend af en toe zijn vingers te verbranden. De blindganger is in elk geval opge ruimd en de bakkersknecht bakt voort. Minder fortuinlijk is een lid van de Duitsgezinde Nationaal-Socialis- tische Beweging (NSB). Hij wordt onthoofd door een scherf wan neer dichtbij hem een granaat ex plodeert. De meeste NSB'ers hebben rond Dolle Dinsdag eerder in septem ber de wijk genomen. Hij niet. Steutel: „Het viel natuurlijk niet meer te controleren omdat die gra naat was ontplofd, maar ik ben er van overtuigd dat zijn naam er op stond." Vul het diagram zo in dat in etke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 8 1 3 3 7 5 1 2 9 4 8 2 4 6 7 6 4 9 2 9 7 1 3 2 7 1 9 8 Nieuws getipt voor u! staat wekelijks in alle 20 titels van NRp Dagbladen (bereik 6.6 miljoen lezers: 2.9 miljoen boodschappers). E: info@nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25