io amateurarcheologen nieuwsredactie@wegener.nl De piepstok is goud waard De maïs gaat deze dagen van de akkers en dus haalt de amateurarcheo- loog de metaal detector uit de kast. De profes sionals maken tegenwoordig graag gebruik van hun diensten. dinsdag 29 september 2009 Metaal door Niek Opten en Martin Ruesink illustratie Jos Diender Het is de droom van elke amateurarcheo- loog: een schat naar boven halen die de geschiedschrijving verandert. Het over kwam de 55-jarige Terry Herbert, bleek vorige week. De Brit ontdekte met zijn metaaldetector een Keltische megaschat waar hij waarschijnlijk een miljoen euro aan overhoudt. Om dat laatste is het Roy Hutters uit Epse niet te doen. De voorzitter van De Detector Amateur heeft naar eigen zeggen heel mooie vondsten in zijn vitrinekast staan. „De geldelijke waarde daarvan interesseert me niet." Allemaal verzameld dankzij de metaaldetector, vanwege zijn akoestisch signaal door de gebruikers ook wel 'piep stok' genoemd. Een apparaat dat in het verleden werd vervloekt door de professionele archeologen. De ama teurs zouden met hun verzamelwoede alleen maar scha de toebrengen aan bodemschatten. Sinds het Verdrag van Malta, vijftien jaar geleden, moeten bodemvondsten zo veel mogelijt met rust worden gelaten. Opgravingen beïnvloeden bijna altijd de ondergrondse schatten, is de ervaring. Er komt dan zuurstof bij de voor werpen of de onderlinge verhoudingen worden ver stoord. Opgraven doe je alleen als het niet anders kan, omdat het gebied bijvoorbeeld op de schop gaat. Door het Verdrag van Malta dreigde een algeheel verbod op het gebruik van de metaaldetector. Reden voor de Ne derlandse hobbyisten om De Detector Amateur op te richten, die inmiddels met 2.000 leden is uitgegroeid tot dé belangenvereniging van amateurarcheologen. „Het verbod op de piepstok hebben we voorkomen door aan te tonen dat we goed kunnen samenwerken", zegt Hutters. Want het mes snijdt aan twee kanten. „Archeo logen hebben veelal geldgebrek en amateurs hebben meestal het nieuwste van het nieuwste. Bovendien moe ten locaties soms binnen een paar dagen onderzocht wor den, dan zijn wat extra mensen zeer welkom." Het komt daardoor steeds vaker voor dat professionals of gemeen ten de hulp van de hobbyisten inschakelen. „De hobbyist is vaak toch handiger met de metaaldetec tor dan de gemiddelde archeoloog of student. Daarom maken we graag van hun diensten gebruik bij veldonder zoek", zegt archeoloog Jasper de Bruin. Hij is voor de Universiteit van Leiden bij veel opgravingen van neder zettingen uit de Romeinse tijd betrokken. Daarbij wordt tegenwoordig standaard gebruik gemaakt van metaalde tectoren. „Begin jaren negentig is daar in ons vak nog fel over gediscussieerd, tegenwoordig ziet iedereen het nut van die instrumenten in. Je vindt nu veel meer metalen en die vertellen een belangrijk deel van de geschiedenis." Hobbyisten zijn blij met die waardering voor hun kennis en kunde. „Ik denk dat archeologen in het verleden wel 90 procent van de munten en andere metalen bodem schatten over het hoofd zagen. Dat verdween na een op graving meestal ongezien in de stort", zegt de Enschedeër Gert Gesink. Als eigenaar van Detect.nl importeert en verkoopt hij detectoren. Ook schreef hij op basis van dertig jaar er varing het Handboek voor zoekers. Gesink spreekt van een 'kruisbestuiving' tussen archeolo gen en hobbyzoekers, die elkaar steeds vaker van histo risch waardevolle informatie voorzien. De techniek heeft dat mogelijk gemaakt. „Die is met sprongen vooruit ge gaan. Ik verkoop geavanceerde detectoren van 4.000 eu ro, maar vanaf 220 euro heb je tegenwoordig al zeer bruikbare apparatuur." Hutters is niet bang dat de detectorgebruikers onontdek te archeologische gebieden aantasten. „Dieper dan 25, 30 centimeter graven we niet. Zo diep gaat de ploeg van een boer ook. Archeologen maken al snel een proefsleuf van een meter diep." De profs gaan volgens wetenschapper De Bruin makkelijker om met het feit dat detector-hobbyis ten vondsten doen en houden. „Het gaat er om, dat de kennis erover beschikbaar is. We hoeven een munt niet altijd zeifin handen te hebben, een goede foto ervan met een centimeterindeling is ook goed. Daarom roepen we vinders op om alle vondsten te melden bij de databank Numis." Wettelijk zijn hobbyisten dat verplicht. Niet alle 5.000 detectorbezitters die ons land telt doen dat, weet Hut ters. „Er zijn helaas een paar rotte appels. Die zijn al leen op zoek voor het geld." Leden van De Detec tor Amateur die zich niet aan de regels houden worden geroyeerd. De vele Romeinse munten die de afgelopen de cennia in Nederland zijn gevonden door ama teurarcheologen, hebben volgens De Bruin belangrijke aanwijzingen voor historici op geleverd: „Het duidt er op, dat de Bata ven veel Romeinser waren dan we tot nu toe dachten. Van de andere kant weten we nog steeds niet voldoende om met zekerheid te zeggen of de ruilhandel in die tijd al had plaats gemaakt voor een monetair beta lingssysteem." De Bruin ziet behalve de toe name aan bodemvondsten Stabilisator Dient om de metaalde tector langzaam boven de grond heen en weer te kunnen bewegen. Controlekast Bevat de batterijen, luidspreker, microprocessoren de bedrading van de metaaldetector, aansluiting voor hoofdtelefoon. Steel Verbindt de controlekast met de spoel. nog een voordeel aan de op komst van de detec tor-hobbyist: „Een aantal jongeren raken door de ze hobby zo geïnteres seerd in de oudheid, dat ze archeologie gaan studeren." Een metaaldetector is een instrument om metalen voorwerpen op te sporen. Het dieptebereik van een gemiddelde hobby detector is ca. 25 cm. en sterk afhankelijk van omgevingsfactoren als grondsoort en vochtigheid. Wanneer de detector boven een metalen object komt, geeft het apparaat een akoestisch signaal. Metaaldetectors maken gebruik van het natuurkun dige principe van elektromagnetische inductie en gebruiken één van de volgende drie technologieën: Very low frequency (VLF), Pulse induction (PI), Beat-frequency oscillatior (BFO). Zendspoel Spoel(zoekkop of antenne) Deel dat daadwerkelijk metaal detecteert. Ontvangstspoel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10