buitenland 19 Filipijns drama door Ketsana Exclusief topvoordeel bij Stip! stipreizen.n Protest tegen arrestatie regisseur Polanski Burgerslachtoffers naar record in Afghanistan maandag 28 september 2009 foto Francis Malasig/EPA MANILLA - Op de Filipijnen zijn ze ker 8o doden gevallen door het noodweer dat de tropische storm Ketsana met zich meebrengt. Ze ker 23 mensen werden gisteravond nog vermist, meldden de autoritei ten in Manilla. Ketsana raasde zaterdag over de Fi lipijnen en veroorzaakte onder meer enorme overstromingen. De meeste slachtoffers zijn gevallen in de oostelijke buitenwijken van de hoofdstad en in provincies ten oos ten en ten noorden van Manilla. De regering heeft Manilla en 25 an dere provincies tot rampgebied ver klaard. De meeste slachtoffers kwamen om het leven door verdrinking. He le steden zijn volgens de gouver neur van de provincie Rizal over stroomd. Soms staat het water en kele meters hoog. In zes uur tijd viel 131 millimeter regen. In twin1 tig jaar is in zo korte tijd niet zo veel neerslag gevallen. Meer dan 337.000 mensen zijn ont heemd door de overstromingen. Zo'n 59.000 mensen vonden toe vlucht in scholen, kerken en ande re openbare gebouwen. Volgens het Filipijnse ministerie van defen sie wisten politie, het leger en vrij willigers tot gisteravond iets meer dan 5000 mensen in veiligheid te brengen. Wanhopige inwoners van de hoofdstad wachtten giste ren op de daken van passagiersbus sen en woningen op redding, die soms te laat kwam. Enkelen hin gen levensgevaarlijk aan hoogspan ningskabels boven het water. In grote delen van Manilla en omge ving viel de stroom uit. President Gloria Macapagal Arroyo heeft de bevolking gevraagd om kleren, de kens, voedsel en water te schen ken aan de gezinnen die door de wateroverlast zijn getroffen. WARSCHAU - Jarenlang wist Ro man Polanski (76) uit de handen van de Amerikaanse justitie te blij ven, maar afgelopen weekend is hij alsnog gearresteerd vanwege een zedendelict uit 1977. Polanski wordt er van verdacht dat hij toen een meisje van 13 jaar heeft gedro geerd en verkracht. Polanski (be kend van Rosemary's Baby, Tess en The Pianistwerd gearresteerd op de luchthaven van Zürich voor zijn bezoek aan een filmfestival. Gisteren hebben de Poolse en Franse ministers van buitenlandse zaken Sikorski en Kouchner een gezamenlijk verzoek bij de Verenig de Staten ingediend om de regis seur vrij te laten. In de filmwereld in Polen is verbaasd gereageerd op de arrestatie. Volgens vrienden heeft hij zijn straf al gehad, omdat hij al dertig jaar op de vlucht is voor de Amerikaanse justitie. De regisseur van joodse afkomst, in Parijs geboren als Rajmund Ro man Liebling, kende veel tegensla gen. Zijn moeder overleed in ver nietigingskamp Auschwitz. Zelf wist hij uit het getto van Krakau te ontsnappen. In '68 trouwde hij Roman Polanski foto AP met de Sharon Tate. Nog geen jaar later werd Tate, terwijl ze in ver wachting was, door de Charles Manson en zijn sekte vermoord. Het slachtoffer in de zaak is tegen woordig een getrouwde moeder van drie kinderen. Zij heeft de au toriteiten herhaaldelijk verzocht de aanklacht in te trekken. De in middels 45-jarige Samantha Gei- mer wil de zaak achter zich laten. Jaren geleden trof zij al een schik king met de regisseur, voor een on bekend bedrag. KABUL - In Afghanistan zijn in de maand augustus meer burgers door geweld om het leven geko men dan in elk van de andere maanden van 2009. Dat hebben de Verenigde Naties afgelopen weekeinde gemeld. Het hoge aan tal burgerdoden in augustus hangt samen met de in die maand gehou den presidentsverkiezingen, die een toename van het geweld met zich meebrachten. Van januari tot en met augustus kwamen 1500 Afghaanse burgers bij aanslagen en ander geweld om het leven, aldus de VN. Hoeveel doden er in augustus vielen werd niet gemeld, maar het waren er volgens de VN meer dan in een van de andere maanden. In de eerste acht maanden van vo rig jaar kwamen in Afghanistan 1145 burgers door geweld om het leven. In heel 2008 waren het er 2118. De Amerikaanse bevelhebber in Afghanistan, generaal Stanley Mc- Chrystal, heeft zijn verzoek om meer troepen persoonlijk overhan digd aan de chef-van-staven van de VS, admiraal Mike Mullen, en de Navo-bevelhebber in Europa, admiraal James Stavridis. De on aangekondigde ontmoeting van de drie hoge militairen had plaats op een luchtmachtbasis in Duitsland. mgtaemmmsimt boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9