81 buitenland Iran sart Westen met rakettest Jij bepaalt! Teruggave kerkelijk bezit Tsjechië voorlopig uitgesteld Eerste gedetineerden Guantanamo weg Afghaan schiet vijftien familieleden dood Nieren afstaan om schuld af te lossen Ierland staat achter Verdrag van Lissabon Brazilië houdt zich niet aan ultimatum Bulgaarse politie moet voor dienst beurs laten zien ATOOMPROGRAMMA Oefening 'provocerend' Nucleaire ambities maandag 28 september 2009 DUBLIN Twee gedetineerden van de Ameri kaanse marinebasis Guantanamo Bay zijn overgebracht naar Ierland. Een derde gevangene is terugge stuurd naar zijn thuisland Jemen. De Amerikaanse regering wil het om streden kamp sluiten. De deadline daarvoor is januari, maar er zijn twij fels over de haalbaarheid daarvan. Elektrisch rijden? Kolen- of zonne-energie? Subsidies stoppen? C02-uitstoot remmen? CHOLA Een Afghaanse man heeft in de cen trale provincie Ghazni vijftien fa milieleden doodgeschoten met een machinegeweer. Tot de slachtoffers behoren zijn vrouw en kinderen. Daarna doodde de man zichzelf. Acht van de slachtoffers in het dorpje Ghola waren vrouwen. De man had ruzie met zijn familie over een stuk land en een huis. LONDEN Sommige Britten die door de huidi ge crisis in grote geldproblemen zijn gekomen, bieden hun nieren aan om hun schulden te kunnen verlichten. Dit berichtte gisteren The Sunday Times. Een 26-jarige verpleger bood een nier aan voor 27.300 euro omdat een zaak die hij had opgezet, fail liet was gegaan. DUBLIN Een meerderheid van de Ieren staat achter het Verdrag van Lissa bon (de opvolger van de Europese Grondwet), waar ze vrijdag in een referendum over kunnen stem men. Dat blijkt uit een peiling van de Sunday Business Post. Van de ondervraagden stemt 55 procent in met het verdrag, terwijl 27 procent tegen zal stemmen, 18 procent van de Ieren heeft nog geen mening. TEGUCIGALPA - De Braziliaanse pre sident Luiz Inacio Lula da Silva heeft gisteren laten weten dat hij niet zal voldoen aan het ultima tum van Honduras. De Hondurese interim-regering van Roberto Micheletti vroeg de Braziliaanse regering binnen tien dagen te beslissen wat de status is van de afgezette president Manuel Zelaya, die zich ophoudt in de Bra ziliaanse ambassade in Honduras. Lula zei dat de internationale wet geving de ambassade beschermt. Het Braziliaanse staatshoofd eiste excuses van Micheletti. Zelaya werd uit Honduras gezet omdat hij toch wilde doorgaan met een omstreden referendum, maar dook 21 september weer op in Honduras. De Hondurese autoriteiten eisen dat Brazilië Zelaya niet langer be schermt, 'omdat hij aanzet tot ge weld'. PRAAG - Tsjechië en het Vaticaan hebben zaterdag besloten voorlo pig niet verder te praten over de te ruggave van kerkelijke bezittingen. De reden is de economische crisis. Dat hebben premier Jan Fischer van het Midden-Europese land en kardinaal-staatssecretaris Tarcisio Bertone, de tweede man van het Vaticaan, zaterdag meegedeeld. De twee spraken elkaar kort op de eerste dag van het bezoek van paus Benedictus XVI aan Tsjechië. Volgens Fischer is de kerk bereid te wachten op herstel van de eco nomie. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Tsjechische regering dan tot nieuw overleg bereid is. Sinds het einde van het communis tische regime in 1989 kunnen Tsje chië en het Vaticaan het niet eens worden over de teruggave aan de Rooms-Katholieke Kerk van bezit tingen die de communisten in be slag hebben genomen. De vorige regering stelde een overeenkomst voor waarbij een derde van de ge confisqueerde goederen terug naar de kerk zou gaan en de staat voor de rest een vergoeding van 3,3 mil jard euro zou betalen. Dat voorstel heeft het parlement nooit bereikt. SOFIA - Politieagenten in Bulgarije moeten voortaan voor aanvang van hun dienst laten zien hoeveel geld ze bij zich hebben. Op die manier moet het lastiger worden voor agenten om smeergeld aan te ne men. Dit staat in een memo die het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Bulgarije heeft verspreid. De maatregel geldt voor agenten van corruptiegevoelige diensten als de verkeerspolitie en de recherche. Voordat een agent de straat opgaat, noteert zijn superieur hoeveel geld hij bij zich heeft. Als later bij con trole blijkt dat hij meer in zijn por temonnee heeft, moet hij uitleg gen hoe hij daaraan komt. Het ministerie hoopt zo ook eerlij ke agenten beter te beschermen te gen valse beschuldigingen van cor ruptie. Bulgarije geldt als een van de cor- ruptste landen van Europa. Militaire manoeuvres op mo ment van grote internationale spanning. Atoomwaakhond IAEA mag tweede verrijkingsfabriek in specteren. Israël ziet bewijs dat Iran kern wapens wil. TEHERAN - Iran heeft gisteren tij dens een grote militaire oefening een reeks raketten afgeschoten. De militaire manoeuvres vallen sa men met groeiende internationale ergernis over de in westerse ogen provocerende nucleaire politiek van Teheran. De manoeuvres heten volgens mel dingen van de Iraanse nieuwszen der PressTV 'De grote profeet IV' en dienen de Iraanse luchtafweer. Het land vreest al geruime tijd Iran stelt dat het als ondertekenaar van het non-proliferatieverdrag onder toezicht van het VN-atoom- agentschap IAEA staat en het vol ste recht heeft voor vreedzame doeleinden nucleair onderzoek te doen en kernenergie te benutten. De nucleaire ambities van Iran date ren al uit de tijd van de shah (Mo hammed Reza Pahlavi, 1919-1980). Tegenwoordig wil Teheran ook kernenergie om aan de stijgende energiebehoefte te voldoen. luchtaanvallen als gevolg van zijn vooral in Israël en de VS fel om streden nucleaire beleid. De lucht machtcommandant van de Iraanse Revolutionaire Garde, generaal Hossein Salami, zei dat een aantal nieuwe Iraanse raketten die naar de naam Zelzal luisteren, gisteren voor het eerst zijn uitgeprobeerd. Ook werden korteafstands-, grond doelraketten en raketten voor de korte afstand voor doelen op zee afgevuurd. Vandaag doet Iran proe ven met een langeafstandsraket. Op 1 oktober gaan de permanente leden van de Veiligheidsraad en Duitsland in Genève met Iran over zijn nucleaire ambities pra ten. De Veiligheidsraad eist, met sancties als pressiemiddel, van Iran dat het ophoudt uranium te verrijken. Iran kondigde vrijdag juist aan dat het nóg een complex bouwt om uranium te verrijken. Hoogverrijkt uranium vormt een bestanddeel van kernwapens. Iran ontkent dat het die wil maken. Inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) kunnen die tweede nucleaire ver rijkingsinstallatie in Iran bekijken. Het land zal daarvoor met de atoomwaakhond van de VN een datum vastleggen, zei directeur Ali Akbar Salehi van de Iraanse organi satie voor kernenergie eergisteren. De Amerikaanse president Barack Obama voegde Iran zaterdag toe dat het nog meer druk en isolatie zal ervaren, als het nalaat aan te to nen dat het nucleaire programma inderdaad slechts vreedzaam is. Volgens Israël bewijst de bouw van het tweede verrijkingscom plex dat Iran kernwapens wil. Een net gered slachtoffer wordt door de straten van Pasig weggedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8