Kennismaken met de nieuwe buren: 141 zeelai Tureluur is een van de grootste herstelprojecten in Nederland Kampeerders Bona Fide moeten biezen pakken NATUUR Vereniging Natuurmonumenten informeert inwoners Zierikzee over projecten Lintje voor Henk Ontrop maandag 28 september 2009 door Melita Lanting Tijdens de burendag met de paardentram naar de inlagen. Wat doe je als je nieu we buren krijgt? Je nodigt ze uit om kennis te maken. Dat heeft afgelopen zaterdag vere niging Natuurmonumenten ook gedaan met de nieuwe buren: de inwoners van Zierikzee. In de landbouwschuur van de fa milie Van der Sluis aan de Boeren- weg in Zierikzee was het gezellig druk. In een paar kraampjes kon den bezoekers feitelijke informatie vragen over de plannen voor de in richting van de gebieden bij Zierik zee, over het gemeentelijk beleid, over de rol van het waterschap en natuurlijk over vereniging Natuur monumenten zelf. Coördinator Arjan Boon en de an dere medewerkers van de vereni ging hebben zich helemaal schor gepraat om iedereen van informa tie te voorzien. „Dat gebied daar, komt daar bos? Daar was toch spra ke van", wil een bezoeker weten. Boon kijkt de bezoeker wat ver baasd aan. „Nee, dat is niet de be doeling. Het zou niet passen in het landschap. 'De platte van Schou wen' zoals we dat noemen is een open landschap en de grond is daar ook niet geschikt voor, veel te zout." De bezoekers zijn wat teleur gesteld. „Jammer, want het waait hier altijd zo." De vragen die de medewerkers op zich afgevuurd krijgen zijn heel di vers. Hoe hef zit met de muggen, willen veel mensen weten. „Die zullen in dit gebied niet snel voor komen", zegt Boon. „Muggen hou den niet van brak water en zeker niet als het stroomt wat hier de be doeling is." Ook willen de bezoe kers veel weten over hoe het nieu we gebied er uit gaan zien. „In dit gebied wordt de krekenstructuur teruggebracht. Aan de randen op de grens van het water en het land zullen de meeste verschillende soorten planten voorkomen zoals zeekraal, schorrekruid en zilte schijnspurrie." Naast alle informatie voor volwas senen is er ook voor de kinderen voldoende te doen. Een groepje timmert om het hardst op een paar plankjes. Ze zijn bezig vogel huisjes in elkaar te zetten. „Voor koolmeesjes" legt een vrijwilliger uit. Huisjes voor koolmeesjes heb ben een gaatje ter grootte van een ouderwetse rijksdaalder. Pimpel meesjes prefereren een gat ter grootte van een gulden. De vrien dinnetjes Lynn en Valery zien er prachtig geschminkt uit en timme ren er flink op los. De spijkers wil len nog wel een scheef gaan, maar over het algemeen lukt het wel. „We vinden dit leuk om te doen en hangen de kastjes op in de tuin", verklaren ze. Terwijl de meiden door*timmeren vertrekt alweer de volgende excur sie naar de pas gereed gekomen Su- zanna en Stoffel Kistersinlaag. Natuurgebied Tureluur is Zierikzee genaderd. Dit najaar wordt begonnen met de inrichting van twee gebieden ter grootte van on geveer 100 hectare aan de rand van Zierikzee (de deelgebieden 8 en 9, zie bovenstaand kaartje). Daarna volgen nog de gebieden die grenzen aan het Havenkanaal (10,11 en 13)-en het gebied ten noorden van de N59 dat grenst aan de Zandweg (deelgebied 12). „Dan hebben we 700 hectare na tuur. Daarmee staat Schouwen in de landelijke top van herstelprojec ten in de Ecologische Hoofdstruc tuur", zegt Arjan Boon (Natuur monumenten). Dat is niet het eni ge dat dit project uniek maakt. Ook het feit dat de natuur pal te gen de stad aan komt te liggen maakt het volgens Boon bijzonder. „Er zijn haast geen voorbeeldpro jecten waar dit ook zo is." Tureluur is ontstaan op landbouw grond van mindere kwaliteit. Daar aan is het succes deels te danken. Boeren konden elders betere grond krijgen. Een ander belangrijk punt was dat er veel oudere boeren werkzaam waren in het gebied waardoor het gemakkelijker werd om grond te verwerven. Een proces waar de Dienst Landelijk Gebied heel veel energie in heeft gestoken samen met de boeren- en natuurorganisa ties. Een stuk (gebied nummer 12) is zelfs tot stand gekomen op initia tief van de boeren zelf. In het hele natuurgebied is op ver schillende manieren 'nieuwe' na tuur gemaakt. Deels is het ingericht als vlucht- plaats voor vogels bij hoog water. Er zijn broedeilanden aangelegd en stukken zijn ingericht voor op vang van de duizenden ganzen die dit gebied aandoen. In de brakke, schrale gronden is ruimte voor bij zondere planten. Ook zijn oude, historische patronen in het land schap teruggebracht of versterkt zoals de oude karrevelden en kre kenpatronen. Tureluur wordt beheerd door Staatsbosbeheer en Natuurmonu menten. De oudste gebieden en te vens de natste gebieden horen tot het gebied van Staatsbosbeheer. Al le gebieden vanaf De Heerenkeet in Moriaanshoofd tot aan Zierik zee behoren tot het gebied van Na tuurmonumenten. Daar zijn ook veel brakke graslanden waar gan zen kunnen foerageren. In heel het gebied wordt de na tuur beheerd door begrazing door koeien en soms schapen. „Het zijn de lokale boeren die. hier hun vee hebben staan, zegt Boon. Een be wust beleid van natuurmonumen ten omdat deze boeren als geen an der het gebied kennen. door Melita Lanting RENESSE - Alle 450 vaste kampeer ders van camping Bona Fide in Renesse moeten volgend jaar om zien naar een andere plek. Dat heeft directeur A. van Leeu wen van Herikerberg projectont wikkeling uit Enschede per brief la ten weten. Herikerberg werkt sa men met Arcus projectontwikke ling in Middelburg. „We moeten hier uiterlijk november 2010 weg", zegt Ger Verbakei, een van de ge dupeerde vaste kampeerders. De huidige camping wordt omge bouwd tot een luxe vakantiepark met chalets en centrumvoorzie ning, zo staat op de website van Arcus. Verbakei zegt dat niemand heeft zien aankomen dat de kam peerders van het terrein moeten verdwijnen omdat niet bekend was dat het terrein verkocht was. „Iedereen is in paniek. Er zijn in de brief alternatieven geboden. We kunnen naar De Roompot in Kamerland, de Zandput in Vrou wenpolder, de Pannenschuur in Nieuwvliet en nog iets, maar die zeggen dat ze vol zitten." Volgens Verbakei is het lastigste dat de meeste campings geen bestaande chalets accepteren. „Je bent alleen welkom als je daar een nieuw cha let koopt." BROUWERSDAM - Henk Ontrop uit Renesse is zaterdag koninklijk on derscheiden voor zijn vrijwilligers werk bij het RTM-museum in Ouddorp. Ontrop is Lid geworden in de orde van Oranje Nassau. Lo co-burgemeester Wijnand Renden speldde hem de versierselen op tij dens de RTM-donateursdag. Ontrop was de laatste chef goede renvervoer bij de RTM. Nadat het 'trammetje van de eilanden' was gestaakt redde Ontrop met ande ren in 1966 materieel. Hij is al die tijd vrijwilliger gebleven. Hij treedt op als conducteur tijdens de ritten, helpt mee met restauraties en treedt op als archivaris. Gelijktijdig met Ontrop zijn nog twee vrijwilligers onderscheiden. Dat zijn Ad Poortvliet uit Rockan- je, Rinus van den Tol uit Spijkenis- se. foto Izaak Verkeste prunje archipel vMorie»r>si>Qo(d KerkWii»;. POLDER SCHOt O OS TE-'ftS CHEt DE Kinderen konden zich zaterdag laten beschilderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64