'Vliegtuigen op een rij' Duikers en vissers samen op de bres voor kreeft fld 117 Weduwe Buysse bood vluchtelingen onderdak Helft Zeeuwse mbo'ers studeert door zeeland in de vorige eeuw maandag 28 september 2009 „Er zullen wel veel mensen op deze kaart reageren, Vlissingers houden van hun stad en haar geschiede nis", schrijft M.L. de Wit uit Lewedorp. „Als ik de fo to doorloop, zie ik de spoorlijn van Vlissingen rich ting Bergen op Zoom, het jaagpad langs het Kanaal door Walcheren, de steile dijk met de bomen, met volgens mij de struiken meidoorn ertussen. Onder aan de dijk loopt de tramlijn tussen Vlissingen en Middelburg. Vervolgens het vliegveld. Volgens mijn moeder (een echte Vlissingse) stonden de vliegtuigen altijd netjes op een rij." W.H. Kapsenberg uit Sluis herinnert zich dat er een geregelde vliegdienst was van Vlissingen naar Haamstede en Rotterdam. „Vlis singen was ook een zweefvliegclub rijk met twee toe stellen: een zeer simpele 'Peerebie' en een geavanceer de Gruno Baby. De startlier werd aangedreven door een oud autootje: het 'Kacheltje' dat met de achter wielen op een paar rollen stond." „Mijn vader nam me enkele malen mee naar de kanaaldijk ter plaatse", schrijft L. Louwerse uit Vlissingen. „Gezeten op de dijk sloegen we daar de vliegbewegingen gade." Het was een uniek plekje. Er waren over land, over water en door de lucht allerlei bewegingen te zien. De waardebonnen gaan naar: Kroon uit Vlissingen, fa milie Dekker uit Hoofdplaat en Kleinepier-Matthijssè uit Koudekerke. Dit karakteristieke stukje Zeeland is in de loop der jaren stevig veran derd. Maar waar is het precies? Wat ziet u op deze ansichtkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. U kunt een kort antwoord geven, maar we zijn ook benieuwd naar anek dotes. Oplossingen kunnen tot donderdag 14.00 uur doorgestuurd wor den naar de redactie van de PZC, onder vermelding van Raadkaart: post bus 91, 4330 AB Middelburg, fax: 0118-434019. E-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders worden drie waardebonnen verdeeld. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug op die tijd. door Harmen van der Werf Zes weken leefde Jeroom Van Mal- deghem najaar 1944 in een boeren schuur bij Draaiburg. „Op de boer derij van weduwe Buysse." Hij was niet alleen. Meer dan 130 ande re Belgische en West-Zeeuws- Vlaamse vluchtelingen verbleven er. „Ik was met mijn moeder, zus en broer", vertelt Jeroom, die toen elf jaar was. Het gezin Van Maldeghem woon de aan het Leopold- en Schipdonk- kanaal, net over de grens. Vanaf 12 september lag daar de frontlinie. Canadese militairen zaten voor Jer oom aan de overzijde, Duitse troe pen aan 'zijn' kanaalkant. „We moesten vertrekken van de Duit sers. Met huisraad in een kruiwa gen zijn we naar het dorp Middel burg gegaan. Mijn vader en jong ste broer van drie jaar zijn daar ge storven. Stukken van een Canade se splintergranaat troffen hen. ik mocht niet bij hun begrafenis zijn. Ik was te jong." Van Belgisch Middelburg trokken de vier overgebleven familieleden verder weg van het oorlogsgeweld. Ze vonden onderdak op de boerde rij bij Draaibrug. Het lukte Canade se militairen maar niet het Leo pold- en Schipdonkkanaal over te steken, tot 6 oktober. „In Rusland geharde SS'ers vochten daar." De Canadezen wisten 13 oktober een Bailey-brug over de Leopoldkanaal te slaan, waarmee de aanval echt was geslaagd. „Veel mensen in de boerenschuur hadden diarree, 's Avonds ging ik naar de wc. Ik zag Sluis branden." Jeroom overleefde. De volgepakte boerderij van weduwe Buysse bleef gespaard. „Dankzij het Rode Kruis op het dak én de Canadezen waren ingelicht." Terug aan het Le opoldkanaal bleek alles verwoest. „We kregen snel een noodwoning. Die is er nog." Enkele jaren gele den hielden de weduwe Buysse- vluchtelingen een reünie.' Jeroom was er ook. „Met vele anderen." door Marcel Modde MIDDELBURG - Sportduikers en vis sers slaan de handen ineen om zo veel mogelijk kreeften te redden van de dood. In oktober wordt in drie dagen tijd geprobeerd de die ren te vangen op de drie locaties waar Rijkswaterstaat dijkverster kingen zal aanbrengen. De kreef ten worden vervolgens een eind verder op een veilige plek weer los gelaten. De actie wordt gecoördineerd door de Nederlandse Onderwater sportbond (NOB). Volgens beleids medewerker Desmond van Santen is het niet vreemd dat beide doel- door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De helft van de mbo'ers die voor de zomervakan tie hun diploma haalden, studeert dit schooljaar door. Dat blijkt uit de resultaten van de School Ex En quête die in juli is afgenomen on der bijna 2500 Zeeuwse mbo-stu- denten. Van afgestudeerden op het ROC Zeeland zet 20 procent de studie voort op het hbo; 29 procent gaat groepen elkaar in dit verband hel pen. „De vissers hebben er in de eerste plaats belang bij dat een be langrijk deel van hun boterham be houden blijft en duikers willen ge woon zo veel mogelijk te zien hou den onder water." De reddingsoperatie vindt plaats bij de Schelphoek (Serooskerke), Cauwersinlaag (Zierikzee) en de Zeelandbrug. Rijkswaterstaat be gint daar volgende maand met ver sterking van de dijkvoet onder wa ter, door het storten van een nieu we steenlaag. Alle dieren die daar op dat moment nog zijn, lopen een grote kans bedolven te raken. De NOB heeft een oproep ge- naar een hoger niveau op het mbo. Op het ROC Westerschelde zijn die percentages respectievelijk 10 en 33 procent. Ongeveer 20 procent van de stu denten op beide ROC's had in juli nog geen werk, of had nog geen idee wat ze wilden doen. Dertig procent van de afgestudeerden op het ROC Zeeland had al wel een baan, net als 35 procent van de af gestudeerden op het ROC Wester schelde. plaatst om duikers te mobiliseren voor de verhuisactie. Een vijftigtal belangstellenden (hoofdzakelijk Belgen) hebben zich al gemeld. De kreeften worden met de hand ge vangen en vervolgens achtergela ten in korven die de vissers voor dit doel hebben uitgezet. Bij verste viging van de Oesterdam is eerder ervaring opgedaan met deze me thode, zegt Van Santen. „Alle beet jes helpen." Tijdens de werkzaamheden van Rijkswaterstaat geldt op de drie lo caties een duikverbod. De populai re stek onder de Zeelandbrug is van rr november tot 22 januari ver boden terrein voor duikers. Het ROC Westerschelde houdt die jongeren nauwlettend in de gaten: er is een jongerenloket in de school. Ook het ROC Zeeland zal studenten die in juli nog geen plan of baan hadden benaderen. De School Ex enquête is onder deel van het actieplan Jeugdwerk loosheid van het ministerie van Onderwijs. Dat droeg ROC's op om plannen van afgestudeerden te inventariseren. Het doel is jonge ren langer op school te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61