141 zeeland Jubilea vier KUNSTSPEUREN Galerieën openen hun deuren voor belangstellenden steunpilaren Speurtocht door de Zak naar gevierd Zuidwester nodigt de buren uit Rijbewijzen ingenomen van drie drankrijders Oranjeorde voor Jan Fraanje maandag 28 september 2009 as me wsmmm mmmtmm sm mmm s kloetinge - Vier steunpilaren voor mensen met psychische aan doeningen vierden zaterdag een feestje bij Emergis in Kloetinge. De vereniging voor ouders, part ners en familie van mensen met schizofrenie Yspilon bestaat 25 jaar; de Schizofreniestichting is twintig jaar oud; de patiëntenver eniging Anoiksis bestaat vijftien jaar en Verwenzorg vierde het tien de bestaansjaar. Leen van Leersum, directeur van de Zeeuwse instelling voor geeste lijke gezondheidszorg sneed zater dagmiddag de verjaarstaart aan met vertegenwoordigers van de be langenbehartigers tijdens een ter- rasfeest met cliënten en familie. Er is veel veranderd in 25 jaar, maar het blijft: opletten, zei Els de Visser, Zeeuwse voorzitter van Yspilon. „Er zijn hier vandaag mensen niet om boosheid en ver driet." Het wantrouwen van instel lingen en behandelaars tegen be moeienis van familie was vroeger groot en slijt langzaam, verhaalt ze. „Als ik met mijn bejaarde va der naar de medisch specialist ga, is die daar blij om. Zit ik naast mijn kind bij de psychiater, dan is de arts verbaasd en krijg ik geen hand. De verenigingen word ge vraagd voor werkgroepen, hebben geregeld overleg met het bestuur van de instelling over het beleid. Maar als het gaat om individuele cliënten is er nog vaak strijd. Maar we zijn aan elkaar gewaagd." goes - Begin een buurtcafé, ge bruik ons nieuwe dagcentrum en restaurant als buurthuis, die op roep deed voorzitter van de raad van bestuur Luc Kenter van stich ting Zuidwester aan de omwonen den van de Rommerswalestraat in Goes. Uit de buurt kwamen jarenlang be zwaren tegen de appartementen voor 64 verstandelijk gehandicap ten en een dagvoorziening. De be bouwing, waarvoor zaterdag feeste lijk de eerste paal werd geslagen, wordt in vier delen gegroepeerd rond een binnenplein. Een deel van de dagvoorziening is beschik baar voor verenigingsactiviteiten en privébijeenkomsten, beloofde Kenter. Zuidwester zal de buurt nauw betrekken bij de bouw, zeg de hij toe. De nieuwbouw ver vangt de onderkomens van men sen die nu in Huize Den Berg wo nen en heeft ruimte voor nieuwe cliënten. Den Berg is niet langer ge schikt voor bewoning door men sen die intensieve zorg nodig heb ben. Zaterdag werd het begin van de bouw gevierd met cliënten en hun familie, terwijl buurtbewo ners toekeken. Een delegatie van de meest fitte bewoners van Huize Den Berg heide met vereende krachten de eerste paal, aangemoe digd door doedelzakspelers en toe schouwers. De heiploeg werd be loond met chocolade gereedschap en een feestje. Amor van Esther Hoff, Hoedekenskerke. Keramieken vogels van Hanna Bolier, Heinkenszand. door Claudia Sondervan Minder speurwerk geeft tijd voor meer kunst. 'Kunstspeuren in de zak' klinkt aanlokke lijk genoeg om een paar honderd mensen er een weekeinde op uit te sturen, op de fiets of in de auto, de Zak van Zuid-Beveland in. Maar na de zoveelste zoektocht in de woonwijk 'Burgerweelde' naar het adres van een kunstenaar wordt het verlangen naar een rou tekaart erg sterk. Zo'n hulpmiddel was dit weekein de niet voorhanden om de zeven tien galerieën te vinden die open waren voor publiek. Ze lagen ver spreid tussen Hoedekenskerke en Nieuwdorp met Heinkenszand als epicentrum met tien exposities èn de centrale tentoonstelling in woonzorgcentrum Dijkstede. Dat leidde tot sterk wisselende aantal len bezoekers per locatie die niet te relateren zijn aan het gebodene ter plekke. Zeventien mensen op zaterdag in 's-Gravenpolder en nog eens zeventig op zondag, vijf tig mensen in Driewegen en tach tig aan de Dorpsstraat in Heinkens zand. Minder dan vorig jaar, beaamden de deelnemende kunstenaars. Toen was er wel een plattegrond je. „Mensen zoeken toch aan de hand van de plaatjes in de folder uit waar ze denken wat van hun ga ding te vinden," denkt galeriehou der in Heinkenszand Jeroen Pau- De opzet van de speurtocht zal toch zijn dat mensen ontdekken welke verschei denheid in kunst en kunstnijver heid her en der in de Zak in dorps straatjes en nieuwbouwwijken schuilgaat. Kunst of ambacht, het onderscheid bepaalt de kijker zelf en waar hij wat aantreft, ook. Er was tijd tekort om de contrasten aan te gaan tussen de aquarelle paarden van Marthy van der Werff die door eenvoud, aardetin- ten en spattechniek aandoen als moderne versies van de grotteke ningen van Lascaux en de scherp omlijnde, primair gekleurde land schappen van Jopie Minnaard. Er zat te veel reistijd tussen de glans van een gekreukt laken op een doek van Esther Hoff, met haar hang naar de oude meesters Rafaël en Rembrandt, en het optisch be- drog van de grafische vormen die Michiel Hermsen betitelt met ab surde krantenkoppen in plaats van saaie nummers - 'Drugsdealers deuntje' en 'Belgische burgemees ters bedreigd'. En het zoeken vrat aan de nieuws gierigheid naar de rijtjeswoning waar het frêle, doorschijnende maar - verzekert zij - steenharde porselein van Petra Bouwman uit de bakoven komt en naar de sche ve vloerplanken en lage zolderings- balken waartussen de solide plak ken kleurenglas van Rinus Rent meester ontstaan. Het aardige van een speurtocht is dat de speurders elkaar onderweg 'ns treffen. Daar voor waren ze nu met te weinig. 1 Porselein van Petra Bouman, 's-Gravenpolder. Hoed van Jacqueline Geluk, 's-Heerenhoek. goes - Een 40-jarige Goesenaar is vrijdag rond middernacht door po litiemensen van zijn quad gehaald in de Korte Kerkstraat in Goes. De ademanalyse op het politiebu reau gaf aan dat hij vierenhalf keer te veel alcohol op had. Op de Oesterdam is zaterdag rond 02.30 uur een 45-jarige automobi list uit de gemeente Borsele aange houden. Agenten troffen de auto aan half in de berm geparkeerd. De bestuurder stond achter de au to te urineren. Op het bureau Tho- len bleek de man ruim vierenhalf keer te veel te hebben gedronken. Een 28-jarige autobestuurder uit Bergen op Zoom werd op de Ten Ankerweg in Tholen gepakt. Hij bleek tweeënhalf keer teveel op te hebben. Alle rijbewijzen zijn inge- goes - Er was zaterdag eremetaal voor Goesenaar Jan Fraanje (65) tij dens de jaarlijkse atletiekdag van AV'56. Locoburgemeester M. Diele- man speldde hem de eretekenen op behoren bij het lidmaatschap van de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding werd Fraanje uitgereikt om zijn on versaagde inzet voor de atletiek- sport en vereniging AV'56 in het bijzonder. De bestuurscarrière van Franje begon al in i960. Hij nam 37 jaar lang bestuurstaken op zich voor zijn club, van trainerszaken tot penningmeester. Hij was 36 jaar actief als trainer. Tot nu toe is hij 41 jaar lang starter en organisa tor geweest bij atletiekwedstrijden. Hij regelde sponsors en zette par- coursen af. Vijftien jaar lang organiseerde hij de nachtelijke Bevrijdingsloop van Goes naar de nationale herden king in Wageningen. Acht jaar j draaide Fraanje mee in de jeugd-, commissie en begeleidde hij hej Koebelkamp. Fraanje organiseerdj Indoor Zeeland Atletiek en Oostburgloop en was hij verba den met de provinciale koepel Z j land Sport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52