41 binnenland SP: Bankiers Daklozenopvang zit bomvol Doe de zelftest op: 'Uitspraken over missie pasten binnen lijn' NS geven 4,5 miljoen papieren zakdoekjes Huisdieren merken niet veel van recessie Bestuurder sleurt man mee op motorkap Nederlanders drinken weer minder melk allesoverdegriep.nl PvdA in peiling op 14 zetels peter van straaten FINANCIEEL WANBELEID Roep om hardere Internationale vliegertop in Scheveningen maandag 28 september 2009 UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen (NS) beginnen vandaag op twintig sta tions met het uitdelen van een half miljoen pakjes papieren zakdoek jes. De NS willen met de zakdoek jes verspreiding van de Mexicaanse griep voorkomen. In de half mil joen pakjes zitten 4,5 miljoen zak doekjes. De NS denken een paar maanden zoet te zijn met het uitdelen. HEERHUGOWAARD In Nederland levende honden en katten lijken niet te lijden onder de recessie. Uit onderzoek door huisdierenver zekeraar Proteq Dier 8c Zorg onder de verzekerden blijkt dat 97 pro cent niet zal bezuinigen op de zorg voor hun dier. WELLERLOOI De politie heeft vrijdagavond een 67-jarige man uit het Limburgse Heijen aangehouden wegens po ging tot doodslag. De man had eer der die avond een 20-jarige Duitser uit Kempen over een afstand van vijf kilometer meegesleurd op de motorkap van zijn auto. Dat gebeur de nadat de Heijenaar het slachtof fer bewust had aangereden, liet de politie gisteren weten. DEN HAAG Nederlanders hebben het afgelo pen jaar weer minder melk gedron ken. Dat blijkt uit de jaarcijfers van de vereniging Frisdranken, Waters, Sappen die gisteren zijn gepresen teerd. Minister Verburg (Land bouw) kondigde onlangs een cam pagne aan om melk te promoten. amsterdam - Als er nu verkiezin gen zouden zijn, zou de PvdA nog maar veertien zetels in de TVveede Kamer halen. De partij stond vori ge week op vijftien zetels en heeft nu 33 Kamerleden. Dat blijkt uit de peiling van Maurice de Hond die gisteren is gepubliceerd. De PvdA zakt met dit historisch dieptepunt naar de zesde plaats. D66 heeft met 24 zetels de hoogste score in veertien jaar. D66 heeft nu drie zetels in de Kamer, maar komt na het CDA en de PW uit de peiling naar voren als de derde partij van het land. Het CDA blijft ondanks het verlies van een zetel de grootste partij. Zij heeft nu 41 Kamerleden, maar staat in de peiling op 28 zetels. Ook de PW (nu 9) verliest een ze tel en komt op 27. Regeringspartij Christenunie (nu 6) krijgt er een zetel bij en komt op zeven. Door het verlies van de PvdA en het CDA komt de coalitie uit op de laagste score sinds het aantreden van het kabinet: 49 zetels. NEW YORK - De opmerkingen die verschillende ministers de afgelo pen dagen hebben gemaakt over de mogelijke verlenging van het verblijf of een nieuwe missie in Af ghanistan passen volgens premier Jan Peter Balkenende 'binnen de lijnen die we destijds hebben afge sproken'. Dat zei de premier zaterdag tijdens een persconferentie in New York waar hij is voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Nederland stopt in augustus 2010 als leidende natie in de Afghaanse provincie Uruzgan, benadrukte de premier. Volgens hem weet 'iedereen' dat eventuele andere activiteiten 'ge wogen' zullen worden als dat aan de orde is. De afgelopen week ont stond daar weer commotie over in Den Haag. Het kabinet besloot eind 2007 de missie in Uruzgan met twee jaar te verlengen. Het kreeg daarvoor alleen steun van de WD na de belofte dat elke mili tair met de kerst in 2010 uit Uruz gan vertrokken zou zijn. Wat daar na in de provincie moest gebeuren moest de Navo maar regelen. Maar achter de schermen wordt weer druk gespeculeerd over de vraag of Nederland niet toch in af geslankte vorm in Uruzgan moet blijven met tussen de vier- en vijf honderd mensen. Afgelopen week zei Verhagen dat het de vraag is 'of wij alles kunnen afschuiven op anderen'. De linkse oppositiepartijen eisten ophelde ring. De PvdA en de WD vinden de uitspraak niet handig, omdat de Navo verantwoordelijk is voor de opvolging van de Nederlanders. Nu lijkt het net of Nederland de deur op een kier zet voor een nieu we militaire missie in Uruzgan. Wat vicepremier Wouter Bos be treft staat de afspraak uit 2007 nog steeds. Zijn PvdA wil geen nieuwe militaire missie in Uruzgan, ook geen afgeslankte versie. Maar volgens vicepremier Andre Rouvoet (Christenunie) is alleen uitgesloten dat Nederland na 2010 eenzelfde zware missie op haar schouders neemt als de huidige in Uruzgan. Mogelijke Kamermeerder heid voor het persoonlijk aansprakelijk stellen van top bestuurders van banken voor bijvoorbeeld te risico volle investeringen. den haag - De SP wil dat bankiers persoonlijk aansprakelijk kunnen worden gesteld voor financieel wanbeleid. Falende bankiers moe ten niet alleen hun bonus inleve ren, de wet moet zodanig worden aangepast dat ze opdraaien voor de schade die hun wanbeleid heeft aangericht, vindt SP-Kamerlid Ewout Irrgang. De SP zal morgen bij de financiële beschouwingen in de Tweede Ka mer een motie indienen die moge lijk kan rekenen op de steun van een Kamermeerderheid. Ook de PvdA, VVD, PW en GroenLinks lijken ervoor te voelen om topbe stuurders van banken persoonlijk aansprakelijk te stellen voor bij- voo$>eeld te risicovolle investerin gen. 'j£- SCHEVENINGEN - Vele duizenden bezoekers trokken afgelopen weekeinde naar de boulevard van Scheveningen om getuige te zijn van het 31e vlieger festival. In totaal deden meer dan driehonderd vliegeraars mee, afkomstig uit achttien landen. H0H5T C WWHIPHI kftijGEAi wt nor, wÈL v door Jacqueline Steenwijk DEN haag - De daklozenopvang kan de toestroom van dakloze ge zinnen niet meer aan. Naar schat ting worden jaarlijks enkele dui zenden dakloze gezinnen niet ge holpen, omdat de opvangcentra vol zitten. De gezinnen zoeken vermoedelijk hun heil bij vrienden, familie, op campings of in auto's. Dat blijkt onder meer uit een on derzoek dat de koepelorganisatie Federatie Opvang op verzoek van staatssecretaris Jet Bussemaker van Volksgezondheid deze zomer heeft laten doen. De federatie maakt zich ernstig zorgen om de stijgende aantallen dakloze gezinnen. Ook aan de op vang van gezinnen in de daklozen opvang kleven grote problemen. „Opvangcentra zijn niet geschikt voor kinderen. Die hebben rust no dig en een beetje privacy. En dat is er niet in de daklozenopvang, daar zitten ze tussen alle andere daklo zen die vaak de nodige psychische problemen hebben", zegt een woordvoerder van de federatie. De 24-jarige Mary - niet haar ech te naam want ze wil niet herkend kunnen worden - is een van de be woners van de Kessler stichting in Den Haag. Samen met haar vijftien maanden oude peuter wacht ze op eigen woonruimte. Ze werd dakloos na dat ze samen met haar vriend uit haar woning werd gezet. De ver huurder, een kennis van het stel, was hun ruzies zat. Eenmaal op straat, brak Mary defi nitief met haar vriend. Ze vluchtte weg naar haar nicht in Den Haag waar ze een jaar lang woonde, tot het ook daar niet meer ging. Naar andere familieleden of vrienden gaan, lukte niet. Het werd de straat of de daklozen opvang. Een eigen woonruimte is volgens haar niet te vinden. „Nie mand neemt een moeder met kind op kamers. En een huurwo ning vind je niet zo maar. Daar moet je jaren op wachten." En dat terwijl ze een eigen inkomen had, een studiebeurs. Bram Schinkelshoek, directeur van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4