zeeland 13 70.000 kramp om krimp nadenken over prangende vragen Westerschelde is juridisch moeras geworden Probleem C2000 in centrale onderkend „Samenwerken. Want als de Zeeuwen daartoe niet bereid zijn, waarom zou Den Haag ons dan ae hand toesteken." maandag 28 september 2009 door Marcel Modde Volgens de prognoses is de bevol kingsdaling in Limburg tot 2040 het grootst70.000 inwoners. Karla Peijs, commissaris van de koningin streek verlaten voor studie, zou den zo'n pakketje moeten meekrij gen. Opdat ze altijd en eeuwig wor den herinnerd aan thuis en eerder geneigd zullen zijn terug te keren. Een bal, symboliek voor het ver trouwde voetbalelftal. Een lichtba ken voor op het nachtkastje. Web site en e-mail moet hen boven dien op de hoogte houden van de laatste ontwikkelingen op het ge bied van werkgelegenheid en aan trekkelijke huisvesting. Suggesties van bezoekers wat er mee moet in de doos, prijken op een prikbord. Een wulps studentencabaret lokt de genodigden met meerstemmige zang onder verwijzing naar de 'meest prangende vragen' de kel der in. Wie zich in die krochten van het Abdijcomplex waagt, loopt het risico op een stoel voor een strak bureau te worden gezet. Twee leden van de 'jongerendenk- tank' onderwerpen hun slachtof fer aan een streng verhoor over za ken als openbaar vervoer, zomerfi- les en kansen op de arbeidsmarkt. Wie getuigt van enige visie op de toekomst van Zeeland, krijgt een groen stickertje op de rever ge plakt. Ook gedeputeerde Harry van Waveren wordt zo het vuur aan de schenen gelegd, maar hij be klimt even later opgelucht met de juiste stip de trap weer terug naar boven. Het kraampje van een Merce- des-dealer over aardgasauto's doet een beetje vreemd aan tussen pre sentaties van brede scholen, multi functionele dorpscentra, 'de zilve ren kracht' van oudere vrijwilli gers en nog achttien andere stands. Stuk voor stuk ademen de ze initiatieven de sfeer van samen werking. Geboren uit de noodzaak om voorzieningen in stand te hou den, zijn ze sterker dan ooit voor heen aan een nieuw leven begon nen. Geïnspireerd op een dalende bevolkingsomvang! BORSSELE - De kerncentrale in Borssele werkt met een eigen communicatiesysteem. Volgens woordvoerder Monique Linger en regionaal brandweercom mandant Peter van Dijk wordt onderkend dat de inzet van hulpdiensten in een kerncentra le aan aparte aanpak vergt. Het televisieprogramma Zembla toonde gisteren op basis van ei gen onderzoek aan dat het mo derne communicatiesysteem C2000 van politie, ambulance en brandweer nog steeds vol mankementen zit Ook op risico locaties zoals de petrochemi sche industrie bij Pernis en de kerncentrale in Borssele hebben hulpdiensten geen of slecht be reik. Het programma verwijst naar een vertrouwelijke lijst van het ministerie van Binnenland se Zaken, waaruit blijkt dat die problemen zich voordoen op 65 plaatsen in het land. Uit een ge zamenlijk onderzoek van de PZC en het radioprogramma Ar- gos bleek eerder ook dat de dek king van C2000 in gebouwen en tunnels te wensen over laat. Op drie plaatsen in Zeeland (Vlissin- gen centrum, Tholen en het grensgebied rond Nieuw-Na- men) hapert ook de buitendek king. Van Dijk kijkt niet op van de conclusie in Zembla. „Als je de bol ingaat, zit je zo diep in dat gebouw. Daar is alles afge schermd tegen straling. Ook ra diogolven. C2000 valt daar weg en dat weten we. Dat is altijd al onderkend." Om bij een inzet toch contact te houden met de bevelvoerder buiten en de meld kamer, wordt bij calamiteiten in de sluis naar de bol een bruggen hoofd ingesteld tussen de bin nen- en buitenploeg. Die aan pak wordt ook regelmatig geoe fend, aldus Van Dijk. Volgens woordvoerder Linger van de kerncentrale is er bij de oefenin gen nooit sprake geweest van een serieus probleem op het ge bied van communicatie tussen hulpdiensten. Minister Ter Horst laat in een brief aan de Tweede Kamer weten dat het aantal zendmasten wordt uitge breid. Experts onderzoeken in opdracht van het ministerie de technische problemen. door Ernst jan Rozendaal MIDDELBURG - Ed Nijpels, voorzit ter van de commissie die de rege ring adviseerde de Hertogin Hedwi- gepolder onder water te zetten, voorspelde het al. Toen het kabinet in april besloot zijn advies niet over te nemen, zei Nijpels dat het Westerscheldedossier zou ontaar den in een juridisch moeras. „Wat nu gebeurt is daarvan het zoveelste bewijs", zegt Wouter van Zand- brink. Het huidige Statenlid voor de PvdA was van 2004 tot eind 2006 directeur-zuid van het minis terie van LNV en als zodanig ver antwoordelijk voor het Scheldedos- sier. Hij kent alleen documenten waarin de instandhouding van de Westerschelde als 'zeer ongunstig' wordt omschreven. „We praten er al jaren over en het is evident dat de kwaliteit van het estuarium ach teruit kachelt", aldus Van Zand- brink. „Het staat buiten kijf dat we DEBAT WESTERSCHELDE datum: maandag 5 oktober plaats: Middelburg tijd: 16.00 uur daar iets aan moeten doen." Eén blik op de site van Proses, het bu reau dat de ontwikkelingsschets op stelde waarop de Scheldeverdragen zijn gebaseerd, leert dat de term 'zeer ongunstig' niet uit de lucht is komen vallen. Vraag is wel wat de juridische basis is, als er ook rele vante stukken van het ministerie van LNV bestaan waarin de in standhouding 'goed' wordt ge noemd. „Ik kan dat niet beoorde len", reageert Van Zandbrink. Hij wil de reactie van het ministerie van LNV afwachten. De relevant- ste documenten zijn nog steeds de Scheldeverdragen zelf, waarin de ontpoldering van de Hedwigepol- der is vastgelegd. Van Zandbrink: „Die hebben kracht van wet." Te genstanders van ontpoldering zul len aanvoeren dat nu blijkt dat het uitgangspunt voor die verdragen ongeldig is. „Door de combinatie van wetten en procedures is het een uiterst complexe zaak gewor den", concludeert Van Zandbrink. www.pzc.nl/westerschelde In de kelder van het Abdijcomplex worden bezoekers van de Nieuw Zeelandmanifestatie aan een 'streng verhoor' onderworpen door leden van de jonge- rendenktank over hun toekomstvisie op Zeeland. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3