Cadel Evans is nu eens 'Nu hebben we er in Zeeland 34 f Marianne Vos staat er helemaal alleen voor Vacansoleil koestert Johnny Hoogeriland rtW maandag 28 september 2009 door Edward Swier MENDRISIO - Ze noemde het haar derde 'niet-gouden medaille' op rij. Het geeft aan hoe Marianne Vos denkt, doet, leeft en fiets. Het gaat om de hoogste eer, al het an dere is niet meer dan een troost prijs. Dat ze pas 22 jaar is en toch al op vier opeenvolgende WK's het po dium haalde, is voor Vos zelf am per een genoegdoening. „Het voelt toch als een nederlaag, een verlo ren wedstrijd", sipte ze in Mendri- sio met het zilver om haar nek. In de tang bij een tweetal Italiaan se rensters, Tatiana Guderzo en Noemi Cantele, besefte Vos onder weg al dat het erg lastig zou wor den en er waarschijnlijk niet veel meer dan zilver inzat. Weer zilver. Na het goud van Salzburg (2006) voor het derde WK op rij. Guder zo, in de laatste ronde ontsnapt, werd wereldkampioene, Cantele derde. „Ik hoef er niet per se nog meer van deze kleur", trachtte Vos vrolijk te blijven. Zelf had ze niet zoveel verkeerd ge daan. „In Stuttgart merkte ik dat ik achteraf nog veel overhad, in Va- rese had ik vorig jaar juist te veel gedaan. Nu heb ik geen grove fout gemaakt." Het was echter wel pijnlijk dat Vos er in de beslissende fase alleen voor stond. Bondscoach Johan Lammerts roemde afgelopen week nog de prestaties van de Neder landse vrouwen in het voorbije we reldbekerseizoen. Hij had het eigenlijk moeten preci seren: Vos reed een geweldig jaar, de rest doet mee. Op het WK was het niet veel anders. Chantal Blaak en Andrea Bosman bleven nog het langst bij Vos in de buurt, maar toen het er echt om ging stond Vos er alleen voor. De bondscoach en renster zelf wil den daar geen al te bittere conclu sies aan verbinden. Vos: „Het parkoers was dusdanig selectief dat echt alleen de allerbes- ten overblijven, ik had er rekening mee gehouden dat ik het in de fi nale alleen zou moeten opknap pen." Lammerts zocht het in de betrek kelijke onervarenheid van de mees te van zijn rensters en vond dat ze hun taken naar behoren hadden uitgevoerd. door Frits Bakker MENDRISIO - Ze kwamen hem na afloop van het WK maar wat graag even de hand schudden. Daan Luyckx, de manager van Va cansoleil, glom zowat van trots. En Borut Bozic, de sprinter die voor Slovenië uitkwam en de race niet uitreed, reed langs de bus van Oranje om zijn ploegmaat te com plimenteren. Johnny Hoogerland was tenmin ste voor één dag de beste Neder landse profrenner, toch blijft hij bij Vacansoleil. „Ik heb voor twee jaar getekend", vertelde hij zelf En Daan Luyckx: „We zullen hem na tuurlijk aan dat contract houden." Ja, natuurlijk wordt er getrokken aan de Zeeuwse belofte. „Het zal nog moeilijk genoeg worden", be seft Luyckx. Want Hoogerland rijdt indrukwekkend. Luyckx: „Het heeft even geduurd voordat hij zelf besefte hoe goed hij is. Wij hebben het gezien tijdens het trai ningskamp in Sierra Nevada. Daar reed hij alle ploeggenoten uit zijn wiel. Toen dacht ik al: we hebben een prachtige renner in onze ploeg gehaald." Hoogerland is opgebloeid bij Va cansoleil en leeft nu helemaal voor zijn sport. „Het is een zwaar leven, hoor. Als je profrenner bent, ben je dat niet voor acht uur per dag, maar voor 24 uur. Trainen in de re gen, vroeg naar bed, alles ervoor la ten. Maar ik kan het nu opbren gen. Ik heb het een paar jaar niet gedaan en heb daar ook geen spijt van. Voor alles is een tijd." Met Vacansoleil sluit hij het sei zoen afin de Ronde van Lombar- dije. door Edward Swier MENDRISIO - Cadel Evans heeft wei nig vrienden in het peloton. De 32-jarige Australiër maakt gauw ru zie, heeft een ronduit irritante stem én is bepaald niet geliefd door zijn afwachtende manier van koersen. Toch zal met name Pat McQuaid, de voorzitter van de in ternationale wielrenunie UCI, vol graagte de regenboogtrui om de schouders van Evans hebben ge frummeld. Groot was diens vrees dat Alejandro Valverde de titel strijd in het Zwitserse Mendrisio zou winnen. De Spanjaard, wiens rol in het bloeddopingschandaal Operacion Puerto tot ergernis van de UCI nog steeds onduidelijk is, was wel mee toen thuisrijder Fabian Can- cellara vlak voor de allerlaatste klim de schifting doorvoerde. Zijn landgenoten Joaquim Rodriguez en Samuel Sanchez ook. Het Spaanse supertrio kon een jump van Evans, op de Monte Novazza- no, echter niet pareren. Damiano Cunego en Philippe Gilbert, voor af ook favoriet, hadden evenzeer het nakijken. Alexander Kolobnev, een Rus die de laatste jaren op WK's steevast bij de besten hoort, probeerde Evans nog wel te achter halen met Rodriguez, maar moest zich tevreden stellen met zilver. Evans (32) weet hoe dat is, niet winnen. Zelden pakt hij een se rieuze prijs, zijn bijnaam is de 'first loser'. Evans kwam er ook dit jaar in de Tour niet aan te pas. De Australiër zei wat onder de leden te hebben. In de Vuelta maakte de Silence/Lotto-kopman nog wel wat goed, door via de slottijdrit als nog het podium (derde) te beslui pen. Maar op het WK tipten slechts weinigen hem. Immers, winnen doet hij al zelden en dan zeker niet in lange eendagskoersen over 250 kilometer of meer. Evans had de titelstrijd in Zwitser land wel al twee jaar in zijn plan ning staan. Immers, hij woont ne gen maanden per jaar in Stabio, op amper drie kilometer van Men drisio. In de wintermaanden, als er sneeuw in zijn woonplaats ligt, gaat hij naar zijn geboorteland, de door Marco Puik HEINKENSZAND - „Go go Johnny", schalde het gistermiddag menig maal door café 'de Balletent' in Heinkenszand. De aanmoedigin gen waren uiteraard bedoeld voor Johnny Hoogerland. Rond een uur of vier was het ge zellig druk in de tot supportersca fé omgedoopte ruimte in Hein kenszand. Op een groot scherm was daar de strijd om de wereldti tel te volgen. „Tijdens de Vuelta hebben we hier ook naar het wiel rennen zitten kijken", legde John ny's zus Jenny Hoogerland uit. .„Toen kwamen we erachter hoe veel mensen in wielrennen geïnte resseerd zijn. Zeker met de deelna me van een Zeeuw die af en toe van die gekke capriolen uithaalt." De aanwezigen konden een gokje wagen op de plaats waar Hooger land tijdens het WK zou eindi gen. „De prognoses variëren van plek één tot plaats 100. Zelf heb ik al de hele week het getal zeven tien in m'n hoofd. Dat zou een fantastische prestatie zijn." De momenten waarop Johnny Hoogerland gisteren close-up in beeld verscheen, werkten voor de aanwezigen als een rode lap voor een stier. Het meeste geluid in het dorpscafé werd gemaakt door een groepje wielerliefhebbers uit Kou- dekerke. „We zijn hier speciaal voor de nieuwe Zeeuwse held ge komen", liet één van de enthou siastelingen weten. „Op zaterdag zijn we op het voetbalveld te vin den, maar het wielrennen volgen we ook op de voet." Goesenaar Lou de Jong had zich bij het Walcherse groepje ge voegd. De Jong maakte ze wijs dat hij vanwege het wielrennen zelfs voor de eerste maal een café be zocht. Die woorden deden de waarheid echter geen eer aan, biechtte hij even later op. „Van jongs af aan volg ik het wielren nen al", vertelde hij. „Ik heb het wereldkampioenschap verschillen de keren op locatie bijgewoond, onder anderen in de tijd van Jan Raas. Nu hebben we er in Zeeland weer een idool bij." De Jong genoot zichtbaar van de Een geëmotioneerde Cadel Evans tijdens de huldiging. Rond een uur of vier was het gezellig druk in de tot supporterscafé omge doopte ruimte in Heinkenszand. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38