261 sport Provocerende Engelaar neemt het commando over Ajax oogt tegen AOO best solide, maar mist creativiteit op flanken AZ in een uitzichtloze situatie NAC-FEYENOORD Feyenoord boekt een knappe zege bij NAC (0-2). Leroy Fer krijgt geel omdat hij na zijn treffer de Bredase fans provoceert. FC Twente wint van VW en is nog ongeslagen Fans in 'geblindeerd aquarium' maandag 28 september 2009 Hector Moreno baalt. utrecht - Het respect voor de landskampioen heeft een houd baarheid van één zomer. Na de vierde nederlaag in acht competi tieduels, 1-0 bij Utrecht, is AZ van trotse titelhouder verschrompeld tot een aandoenlijk gezelschap twijfelaars.-Die niets kunnen aan voeren wat uitzicht op betere tij den rechtvaardigt De huid van de landskampioen is inmiddels de favoriete scalp voor de rest van de eredivisie. Iedereen, van hoog tot laag, ruikt bloed. Ook Utrecht, dat zijn prooi door een kopbal van Sander Keller bin nen een kwartier te pakken had. Met gebogen hoofden incasseerde AZ in de Galgenwaard de zoveel ste tegenslag. Optimistisch blijven valt de verantwoordelijken steeds zwaarder. „Het is duidelijk dat ie dereen graag van de kampioen wil winnen. En wij zijn niet in staat ons daar tegen te wapenen", aldus Stijn Schaars die nog werd geveld door een muntstuk. „Ik maak me liever druk om onszelf', sprak de stoere aanvoerder, zichtbaar aange daan met de staatsverandering van zijn ploeg. „We zullen dit snel om moeten keren. Want met iede re nederlaag wordt het dal dieper." Tegen beter weten in wordt door iedereen bij AZ steeds de volgende wedstrijd als mogelijk kantelpunt omarmd. In dit geval de tweede presentatie in de Champions Lea gue, morgenavond in eigen huis te gen Standard Luik. „We zullen een goed resultaat nodig hebben om in die competitie tenminste nog wel mee te blijven doen", zei Ro nald Koeman. enschede - FC Twente is na de winst op VW-Venlo (2-1) dit sei zoen nationaal en internationaal nog steeds ongeslagen. Even leek het er op dat WV in Enschede voor een surprise zou zorgen, maar na het snelle openingsdoel punt van Achmed Ahahaoui stel de het betere FC Twente via tref fers van Bryan Ruiz en Douglas nog voor rust orde op zaken. Daarna geloofde de medekoploper het wel. Met het oog op de komen de Europese wedstrijd tegen Steaua Boekarest spande de ploeg zich na de pauze niet bovenmatig in. WV kreeg zelfs wat mogelijk heden op de gelijkmaker, maar doelman Boschker verijdelde die. door Jop van Kempen AMSTERDAM - Het geraamte van Ajax oogde ook in de thuiswed strijd tegen ADO Den Haag (3-0) solide, maar het elftal mist creativi teit op de vleugels. Na het afketsen van de transfer van HSV-speler Eljero Elia heeft Ajax geen spelers met een passeer beweging en een voorzet. De club die ooit vermaard was om zijn bui tenspelers heeft in de huidige selec tie geen voetballers die goed ge noeg zijn om elke wedstrijd voor gevaar te zorgen vanaf de flanken. Met uitzondering van Luis Suarez, maar hij is op alle aanvallende po sities gevaarlijk. Tegen ADO mocht Kennedy Bakircioglü aantreden als rechts buiten. Hoewel de ploeg van trai ner Raymond Atteveld vrij ge durfd speelde, was Ajax vaak in balbezit op de helft van de tegen stander. Dat is bij uitstek een situa tie waarbij handige vleugelspelers ervoor kunnen zorgen dat de ver dediging van de tegenpartij wordt ontregeld, maar daarin slaagde Bakircioglü onvoldoende. De Zweed leverde één voorzet af waar uit Suarez had kunnen scoren, maar mede door gebrek aan snel heid ging nauwelijks dreiging van hem uit. In de tweede helft werd door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Het Philips Stadion leek zaterdagavond wel een grote sporthal. In een stijl die aan zaal voetbal deed denken, degradeerde PSV het arme Willem II anderhalf uur lang tot toeschouwer. Het was alleen teleurstellend dat PSV zijn suprematie niet in cijfers uitdrukte (3-1). Het commando van de exercitie lag in handen van Orlando Engel aar. De dertigjarige middenvelder is stilaan naar zijn topvorm aan het groeien. Engelaar was zaterdag ongenaakbaar. Met zijn prachtige balbeheersing en gevoel voor posi tie bepaalde hij het tempo en de richting van het spel van PSV. Bakircioglü vervangen door Den nis Rommedahl. De Deen wissel de geslaagde acties af met mislukte en ondanks zijn snelheid mist ook hij de kwaliteiten om voortdurend voor gevaar te zorgen, al kwam de 3-0 van Siem de long in de negen tigste minuut wel tot stand door een voorzet van Rommedahl. Links in de aanval is het voor Ajax al nauwelijks beter gesteld. Bij ge brek aan een rappe en doelgevaar- lijke linksbuiten stond middenvel der Ismail Aissati op de plek waar in een grijs verleden Bryan Roy fu rore maakte. Miralem Sulejmani bleef tegen ADO op de bank. Be grijpelijkerwijs trok Aissati tegen ADO vanaf de linkervleugel aldoor naar binnen, op zoek naar zijn sterkere rechterbeen. Hoewel hij daarmee linksback Urby Ema- nuelson de kans gaf om op te sto men, werd het door die manoeu vre nog drukker in het toch al vol le centrum. Demy de Zeeuw voorkwam echter een moeizame middag voor Ajax en na een afgekeurde ADO-treffer (buitenspel) bracht hij Ajax al vroeg op voorsprong. Ook Marko Pantelic pikte tegen ADO zijn eer ste goaltje mee. De Serviër tikte na een snelle Amsterdamse uitbraak een voorzetje van Suarez in het le ge doel: 2-0. De long maakte er daarna ook nog 3-0 van. Engelaar kende dit seizoen een lan ge, trage aanloop. Die past wel bij zijn voorkomen. Hij is een diesel, die in augustus nog eens werd op gehouden door een slepende bles sure. In de vijf wedstrijden die En gelaar toen miste, overleefde PSV een paar zware tegenstanders (Twente, Ajax), met zijn terugkeer heeft de ploeg onmiskenbaar aan klasse gewonnen. Willem Il-trainer Fons Groenen dijk zag al snel dat er voor zijn ploeg geen eer te behalen viel. „PSV heeft een middenveld waar de kwaliteit vanaf druipt. Ze zor gen voor veel positiewisselingen en hebben voorin drie scorende mensen. Dat kan geen enkele ande re club in Nederland zeggen. Je door Hans Leber BREDA - Hoe mag een voetballer juichen? Er zijn dansjes, vele soor ten sprongetjes, gebalde vuisten, er worden pijl en boog-gebaren ge maakt, maar Feyenoorder Leroy Fer ging gisteren te ver volgens scheidsrechter Pieter Vink. En na de met 0-2 gewonnen wedstrijd in Breda tegen NAC vond Fer zijn provocaties richting het NAC-pu- bliek zelf ook niet in de haak. „Ik bied de NAC-supporters mijn ex cuses aan." Voor de niets vermoedende toe schouwer kwam de gele kaart voor Fer bij zijn doelpunt in de slotminuten, éen beetje uit de lucht vallen. Goed, hij richtte zich weer op het NAC-publiek, maar lang niet zo hevig en provocerend als hij bij het eerste Feyenoord- doelpunt van Andwele Slory deed. „Maar de scheidsrechter had me na dat eerste doelpunt gewaar schuwd dat ik dat niet weer moest doen. Het was dus dom van me." Fer hield zijn handen bij zijn oren, om aan te geven: 'nu hoor ik jullie niet meer', en kreeg geel. „Het was provoceren van het publiek en dat mag niet", verklaarde ook vierde official Serdar Gözübüyük nadien. Recent werd in Engeland een zwa re straf uitgedeeld aan Emmanuel Adebayor van Manchester City FC nadat die een doelpunt pal voor het uitvak vierde waar fans van zijn oude club Arsenal zaten. Een Arsenal-steward in het afgesloten vak raakte in het daaropvolgende tumult bewusteloos. Fer besefte dat zijn gedrag niet res pectvol was naar de fans van de te- ziet dat het veel vertrouwen geeft naar de rest van het team. PSV maakt op mij de beste indruk van de topclubs." De dominante houding is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan Engelaar. Hij speelt nu op de plaats die jarenlang was voorbe houden aan Timmy Simons. Waar Simons in zijn beste tijd vooral uit blonk als corrector, daar is Engel aar de creatieve motor. Zijn stijl roept herinneringen op aan Wil lem van Hanegem. Een prachtige steekbal met buitenkant links, kort na rust op Otman Bakkal, was het mooiste wat Engelaar za terdag liet zien. In de eerste helft ontstonden vrij wel alle PSV-aanvallen, en dat wa genstander, dat voetballers een ver antwoordelijkheid hebben. Zijn ge le kaart was ook nog eens een du re, zoals dat in jargon heet, omdat het zijn vierde was en hij er daar door zaterdag tegen RKC niet bij is. En dat Fer belangrijk is voor Feyenoord dit seizoen, staat wel vast. Gisteren kreeg hij op het mid denveld assistentie van Denny Landzaat, die de geblesseerde Ka- rim El Ahmadi verving. Landzaat, dit seizoen al vaak tribu neklant, speelde met verve, tot gro te tevredenheid van zijn trainer Mario Been. Volgende week zit Landzaat wéér op de tribune, om dat hij gisteren een rode kaart kreeg (twee keer geel), en dus ge schorst is. „Ja, jammer. Het is moeilijk om op de tribune te zit ten. Ik speelde in de voorbereiding alles, tot de tweede helft tegen Sporting Lissabon. Er was daarna deze zomer geen tijd meer om nog een club te vinden. Ik kijk in de winter wel weer hoe mijn situa tie is," aldus de voormalige inter national. Mario Been was tevreden over de inzet van zijn spelers. Die konden de tegenstander ook gisteren in een uitwedstrijd weliswaar niet onder druk zetten, maar traden wel op als een sterk collectief Een helft lang zonder eigen publiek ook nog eens, omdat dat vanuit het uitvak geen zicht had (Been: „Een slechte zaak, wij speelden on der protest") op het veld en daar om wegbleef „En dat Leroy een kaart krijgt wegens juichen, vind ik een beetje raar. Van mij mogen voetballers overal op het veld jui chen. Deze sport is emotie." ren er veel, aan de kant waar hij zich ophield. Die leverden enkele goede doelpunten op. Otman Bak kal scoorde uit een mooie diepte pass van Balazs Dzsudzsak, Danko Lazovic rondde een combinatie tussen Erik Pieters en Ibrahim Af- ellay knap af Mede omdat Willem II de rechter kant van PSV wilde afdekken, en de linkerflank te vaak negeerde, was er voor de ploeg van Groenen dijk geen houden aan. Met een knap doelpunt, te danken aan goed storen van Danny Koever mans, besliste Afellay de wedstrijd al voor de rust. In de tweede helft verzuimde PSV om verder weg te lopen. Frank Demouge zorgde in de slotfase nog voor 3-1. Marko Pantelic maakt een buiging naar het Ajax-publiek, nadat hij voor 2-0 heeft gezorgd. foto Marcel Antonisse/ANP Feyenoord speelde gisteren de eerste helft in Breda zonder eigen suppor ters. Het grootste deel van de meegereisde fans vertrok weer richting Rotterdam, toen bleek dat ze vanuit NAC's pas gebouwde uitvak geen zicht hadden op het veld. Een andere groep nam pas vlak voor rust plaats in het vak. Mario Been hekelde de Bredase clubleiding, die zijn fans geen goede ontvangst kon bieden. „Ze zaten in een geblindeerd aquarium waar je niets konden zien. We hebben onze mensen er ook binnen gehad om het te controleren en je kon er inderdaad niets zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30