2 zeeland Realisme voorkomt Stof tot Kerstcrisis PZC maandag e krant 5 weken voo Zeeland bereid zich voor op een bevolkingsdaling. Een nieuwe toekomst met nieuwe kansen, is het credo. Sluis net niet het groenste stadje van Europa maar blij met zilver 3Ü V maandag 28 september 2009 door Wim Hofman Ik heb er op gelet Op de Wes- terschelde heb ik de laatste weken nog niet veel grote containerschepen gevuld met kerstspulletfes zien varen. Dat is opmerkelijk. De meeste kerstdecoraties komen uit China, uit de stad Yiwu, om precies te zijn. In die plaats leven veel mensen van de kerstprullaria. Er staan daar enorme warenhuizen met de meest uiteenlopende kerstattribu ten, kunstkerstbomen in alle kleu ren van de regenboog, levensech te rendiertjes met lichtgevende neuzen, kerstengeltjes op batterij, met muziek van Bing Crosby of Michael Jackson, miljoenen kerst ballen, (trend voor dit jaar vooral weer bordeauxrode en appelgroe ne), maar ze hebben er ook kerst sneeuwkanonnen, kerstmannen pakken in alle maten tot XXXL, vooral voor de Amerikaanse markt, gouden opblaas- kerstkal koenen, niet-Semitische sterren, blonde kerstsneeuwmeisjes voor de Russen... Onzin eigenlijk al die fantastische dingen te willen opnoemen, voor- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaarfderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (MA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ■nrf/i De PZC gaat zorgvuldig om r net persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie OP PAD al omdat het meeste van die dui zenden wonderlijke voorwerpen hier toch niet te zien zullen zijn. De wereldcrisis, het kon niet an ders, heeft ook kerstmis tot diep in de wortel aangetast. Mensen zullen veel minder te spenderen hebben en er zijn zelfs creatieve mensen die, omdat ze krap bij kas zijn, het feest een dag of wat gaan uitstellen, omdat na kerstmis allerlei goederen en vooral voedsel als kalkoenen en konijnen en schuimwijn en stol len en kransen stukken goedko per zijn. De reactie in China is echter laco niek en in zekere zin slim. Omdat men in Yiwu bang is dat men met bergen van die kerstobjecten blijft zitten, is men ijverig begon nen om de Chinezen ook aan het vieren van kerstmis te krijgen. En dat blijkt te lukken. Steeds meer Chinezen schaffen nu de spullen aan die voor ons be doeld waren. Dat is misschien wel goed. Maar het is wel jammer dat wij nu niet van die spectaculaire con tainerschepen te zien krijgen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde Het hoge woord is er uit. Ontkennen heeft geen zin meer, hebben de ruim tweehonderd ge nodigden zaterdag in de Middel burgse Nieuwe Kerk met elkaar be sloten. Zeeland 'krimpt' en daar zullen we het met elkaar de nabije toekomst mee moeten doen! We% met het eilanddenken en de alou de reflexen. Nieuwe kansen liggen in het verschiet. Gemeenten kun nen het zich niet meer permiteren elkaar te beconcurreren in het bin nenhalen van interessante bedrij ven en voorzieningen, benadruk ten commissaris van de koningin Karla Peijs en gedeputeerde Harry van Waveren herhaaldelijk. „Sa menwerken en solidariteit. Want als de Zeeuwen daartoe niet be reid zijn, waarom zou Den Haag ons dan de hand toesteken", aldus Peijs. En dat landsbestuur heeft Zeeland nog hard nodig om een antwoord te kunnen geven op de bevolkings daling waar de provincie de ko mende decennia onomstotelijk mee te maken krijgt. Bestaande voorzieningen zoals scholen en openbaar vervoer komen meer en meer onder druk te staan. Leeg stand in wijken zal evenzeer een stempel drukken op de leefbaar heid, verpaupering ligt op de loer. In Zeeuws-Vlaanderen doet zich deze ontwikkeling al in volle hevig heid voelen. Op basis van de reeds uitgevoerde 'leefbaarheidsbarome ters' in de gemeenten Sluis en Ter- neuzen wordt de komende maan den een begin gemaakt met de ont wikkeling van een masterplan voor het voorzieningenniveau in geheel Zeeuws-Vlaanderen. In de grensregio is al een begin gemaakt met het opstellen van nieuwe wo ningbouwprogramma's. Van Wave- ren wil een deel van het beschikba re (rijks)budget voor stedelijke ver nieuwing expliciet gebruiken voor krimpgebieden. Dat schept letter lijk jruimte voor herinrichting van woonbuurten. Tijdens dé bijeenkomst in Middel burg Werd de nota 'Op Pad' gepre- „Bestaande wetgeving staat goede oplossingen nogal eens in de weg" senteerd. Het resultaat van een uit gebreide dialoog die het afgelopen jaar onder regie van de provincie met het oog op de verwachte krimp is gevoerd met burgers, maatschappelijke organisaties, overheden en het bedrijfsleven. De nota neemt een voorschot op het onderzoek van de gezamenlij ke woningbouwcorporaties naar Wat moet er allemaal in de Blije Doos? Spontane ideeën op de inspiratie- markt in de kloostergangen. foto Ruben Oreel door Wout Bareman SLUIS - Het stadje Sluis heeft de zil veren medaille gewonnen van de Entente Florale Europe 2009. Bur gemeester Jaap Sala en wethouder Maria le Roy namen de prijs vrij dag tegen middernacht in Cardiff in ontvangst. Het officiële juryrap port is nog niet gereed maar als sterke punten noemde juryvoorzit ter Monika Hertsch de kleurrijke bloemen in het centrum, de stads wallen die als een groene mantel de gewenste woningvoorraad op basis van bevolkingsprognoses. Die verkenning moet inzicht bie den in de geschatte sloop- of reno- vatiekosten. In een volgend sta dium worden ook de koopwonin gen bij die uitkomsten betrokken. De provincie zinspeelt met de ge dachte die kostbare operatie te be talen door 'verwijderingsbijdrage' in te stellen. Voor iedere nieuw bouwwoning zou er dan een be drag in een Zeeuws herstructure ringsfonds moeten worden ge stort. Banken, projectontwikke laars, corporaties en particuliere kopers betalen ieder hun deel aan dat fonds. Om huizenkopers ver volgens te compenseren (en vooral niet te ontmoedigen), zou het Rijk voor krimpgebieden korting op de overdrachtsbelasting moeten instel len, is de suggestie die in 'Op Pad' aan de hand wordt gedaan. Zeeland trekt in de ontwikkeling van nieuw beleid met het oog op krimp samen op met Groningen en Limburg. Volgens Van Waveren begint het parlement steeds meer in te zien dat er aparte afspraken en regelingen moeten worden ge troffen om de leefbaarheid in krimpgebieden op peil te houden. „Bestaande wetgeving staat goede oplossingen nogal eens in de weg", aldus de gedeputeerde. De Terneuzense wethouder Cees Liefting schiet in ieder geval niet in de kramp van krimp. In zijn woordenboek staat het begrip al synoniem voor Kwalitatieve Ruim telijke Ingreep Met Pulse. Een inspiratiemarkt in de kloostergangen? Het laatste onderdeel op het program ma van het krimpfeestje intrigeert. Groei zet aan tot de soms wildste fantasieën over kansen die zich aandienen. Maar wat moet je nou met een regio waar alles minder wordt? Misschien dat de Blije Doos het antwoord biedt, een ideetje van de communicatieafdeling van de pro vincie zelf. Jonge Zeeuwen die de gasasfaassassg: om de stad liggen, het landschap in de omgeving en de wijze waar op met respect voor de historie de openbare ruimte is ingericht. Wet houder Le Roy: „Dit is een prachti ge score waar we trots op mogen zijn. Nadat we vorig jaar de natio nale titel hebben gewonnen, is door inwoners, ondernemers en de gemeente met veel enthousias me en ambitie gewerkt aan de Eu ropese deelname. Iedereen, die heeft meegewerkt verdient een groot compliment." M HET MOOISTE GEDICHT Wat is het mooiste gedicht van Hans Warren? Lees de beste tien en kies zelf op www.pzc.nl/hanswarren STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl 1/O0K (vv- OaoLc-f \/rou.u,d,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2