PZCI s Hoogerland rijdt magnifiek WK 28 en 29 39 Maandag 28 september 2009 Lewis Hamilton is meester van de nacht in Singapore Delta/Fast sterkste in Zeeuwse derby driebanden Tip? sport@pzc.nl Johnny Hoogerland (rechts), hier in het gezelschap van Lars Boom, reed een indrukwekkend WK. WIELRENNEN Bondscoach Leo van Vliet:Johnny heeft een leeuwenhart, hij is niet te temmen foto Alessandro Trovati/AP door Frits Bakker MENDRISIO - De kopmannen lieten het afweten op het WK wielren nen, de eerste luitenant van Oran je groeide uit tot beste man. John ny Hoogerland reed in Mendrisio een magnifieke race en kon tot ver in de finale mee met wereldtop pers als Valverde, Ballan en Cune- go. Het eindschot van de favorie ten was de Zeeuw net iets te mach tig. Cadel Evans werd de nieuwe wereldkampioen, Hoogerland ein digde als veertiende en beste Ne derlander. Robert Gesink en Karsten Kroon, aangewezen als de leiders, speel den een anonieme rol en werden er in de eindfase afgereden. Alleen Hoogerland, die al zo'n honderd kilometer in de aanval reed, wilde van geen opgeven weten. Het leek alsof hij af en toe in de klimmetjes speelde met zijn krachten. „Ik kreeg vleugels als ik op die stuk ken van het parkoers mijn naam hoorde roepen", vertelde hij later. Zo demarreerde hij op twee ron den voor het einde nog weg uit de kopgroep toen hij het Oranjeplein voorbijreed. Het was een laatste speldenprik. „Maar toen Cunego en Valverde aangingen, was ik hele maal kapot. Ik kon gewoon niet meer mee." Voor de bus van het Oranjeteam, met de bondscoach als aandachtig toehoorder, moest hij de race nog tientallen keren navertellen. Leo van Vliet zei in zijn analyse: „Ik had hem toe willen roepen dat hij zich meer moest sparen, maar Joh nny heeft een leeuwenhart, hij is niet te temmen." De waarheid is ook dat de nieuwe coach zijn'snel le leerling wellicht wat heeft on derschat. Waarom stuurde hij an ders Gesink en Kroon als kopman nen naar het front en wilde hij Hoogerland in een vroegere vlucht meesturen? „Het is hem niet kwa lijk te nemen, hoor", nam Van Vliet het op voor zijn beste man in de koers. „Hij gaat zó'n mooie toe komst tegemoet, het komt alle maal nog wel. Maar als hij zich vandaag iets meer inhoudt, gaat hij op het laatst ook met de top pers mee." Hoogerland bleef er uiterst nuch ter onder. Beste Nederlander? „Dat maakt mij helemaal niets uit, ik was net zo lief tachtigste ge weest als Gesink op het podium had gestaan." En over de tactiek: „Ik heb gedaan wat me was opge dragen. We moesten lang wach ten, maar ik moest proberen mee te springen als er op honderd kilo meter van het einde een groep wegreed. Ik vond het een pèrfect moment, bovendien zaten er Italia nen, Spanjaarden en Belgen bij." Het was niet de vlucht die tot het einde zou dragen. Daar zorgde in de eerste plaats Fabian Cancellara wel voor. De Zwitser trok met een lange tempoversnelling het jagen de peloton tot bij de koplopers en brak de koers pas echt open. Daar na zette ook Vinokourov nog aan voor een solo en ging Hoogerland mee met de counter van Kolob- nev. „Dat kan ik me misschien ver wijten, want het was in de fase waarin elke inspanning te veel kan zijn." Van Vliet bekende: „De kopman nen waren op dat moment al uit beeld. Robert Gesink had al vroeg aangegeven dat hij niet goed was. En Karsten Kroon kon het ook niet waarmaken toen het erop aan kwam." Hoogerland: „Ik vond Kroon wel heel eerlijk tegen me. Op het eind vroeg ik aan hem: ben je nog goed, dan rijd ik voor je. Hij zei: nee, je mag je eigen koers rijden, ik kan niet meer." De Zeeuw, eerstejaars prof en de butant op het WK, sprak zijn laat ste krachten aan en bleef zo lang mogelijk aanklampen. Op de steil ste klim werd hij uiteindelijk ge veld. Maar net als in de Ronde van Spanje vocht hij daarna als een leeuw voor een mooie klassering. Het is een bekroning van een droomjaar. „Ik wist altijd wel dat ik veel talent heb, alleen heb ik er niet altijd wat mee gedaan." pagina 34: Vacansoleil koestert Hoogerland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29