gezondheid 121 Zwanger? Ga gerust sporten] maandag 28 september 2009 Wie graag sport, kan dat tijdens een zwangerschap gewoon blijven doen. De angst dat intensief bewe gen een miskraam kan veroorzaken, is ongegrond. Sportarts Marieke van Doorn: „Sporten tijdens de zwan gerschap is een kwestie van nuchter nadenken. Hardlopen kan prima als je zwanger bent." door Mandy Pijl Hardlopen, spinning, zwemmen: Linda Lemmens deed het tijdens haar zwangerschap allemaal. Mi nimaal twee keer per week. „Sporten hoort bij mijn leven, ik vind het belangrijk fit te blijven. Dat vond ik ook toen ik zwanger was. Ik voelde me er goed bij. Ik had nauwelijks last van typische zwangerschapskwaaltjes. Naar mijn idee kwam dat door het sporten." Lemmens paste haar sportieve activiteiten aan aan hoe ze zich voelde. Ze liep hard tot ze haar buik daarvoor te zwaar vond wor den. Vanaf de eenentwintigste zwanger- schapsweek deed ze aan spinning. Tot haar buik ook daarbij in de weg zat. Vanaf de ach tentwintigste zwangerschapsweek deed Lemmens aan fitness. Later ging ze zwem men. Ze bleef dat tot aan de bevalling doen. Doen wat je nog kunt doen en activiteiten aanpassen op hoe je je voelt: het is volgens sportarts Marieke van Doorn van het Reinier de Graaf Ziekenhuis in Delft dé ma nier om te blijven sporten tijdens de negen maanden van een zwangerschap. Van Doorn deed onderzoek naar de gevolgen van sporten tijdens de zwangerschap. Ze voerde zogeheten maximaaltests uit bij een groep van 33 vrouwen in elk trimester van de zwangerschap. De vrouwen moesten een maximale inspanning verrichten op onder meer een lopende band en een hometrai ner. De conclusie: mits een zwangerschap normaal verloopt, is een maximale inspan ning goed te verdragen. De meeste vrouwen die gewend zijn te spor ten, gaan daarmee door als ze zwanger zijn, zegt Van Doorn. „In de eerste drie maanden zie je vaak wel een terugslag. In die periode hebben veel vrouwen last van moeheid en misselijkheid, waardoor ze zich minder fit voelen. Vanaf het tweede trimester zijn ze gewend geraakt aan alle hormonale verande ringen en gaat het sporten weer beter." Sporten is geen must voor een goed verloop van de zwangerschap. Dat intensief sporten tegen zwangerschapskwalen helpt, is niet bewezen. „Er zijn genoeg vrouwen die niet sporten en die hun zwangerschap fluitend doorlopen. Doe wat goed aanvoelt. Zolang er geen complicaties zijn, zoals een hoge bloeddruk of vroegtijdige weeën, is dat geen enkel probleem", zegt Van Doorn, die geen bewijzen vond om aan te nemen dat inten sief sporten de kans op een miskraam of een vroeggeboorte veroorzaakt. „Miskra men komen veel vaker voor dan we den ken. Als de innesteling normaal is verlopen, heeft intensief sporten geen invloed op het verdere verloop van een zwangerschap." Toch heerst in de westerse cultuur de opvat ting dat zwangere vrouwen moeten worden ontzien als het om zware lichamelijke in spanningen gaat. „Dat heeft natuurlijk alles te maken met het feit dat ze een kindje met zich meedragen. Alles wat heel klein is, lijkt weer loos. Hef is na tuurlijk terecht daar re kening mee te h o u - den, je ac tiviteiten op aan te sen. Maar wil niet dat je per definitie geen zware lichamelijk inspanningen meer mag ver richten. Een zwangerschap is geen ziekte, maar een normaal, fysiologisch pro ces." 'Nuchter nadenken en je gezonde verstand gebruiken' adviseert Van Doorn zwangere vrouwen die willen blijven sporten. „Ga dus ook niet ineens van nul naar vijf dagen sporten omdat je vindt dat je fit moet zijn als je zwanger bent. Of met een dikke buik het ijs op om te schaatsen." Speciale 'zwangerklasjes' in de sportschool of het zwembad of de traditionele zwanger- schapsgym: wie zich er goed bij voelt, moet er vooral aan meedoen, vindt Van Doorn. Maar nodig is het niet. „Hardlopen als je zwanger bent, kan prima. Zit je buik in de weg? Dan ga je gewoon iets anders doen." Het streven een topprestatie te leveren, kan beter tijdelijk worden losgelaten. Uitzonde ringen daargelaten natuurlijk. Voormalig topbadmintonster Lotte Jonathans bijvoor beeld, deed dat enkele jaren geleden wel. Ze won zelfs nog een nationale titel toen ze ruim zes maanden zwanger was. Maar, zegt Van Doorn, over het algemeen geldt: „Wie fanatiek sport, stelt zichzelf gewoonlijk een doel. Een bepaalde tijd of afstand die je wilt halen. Als je zwanger bent, moet je dat uit je hoofd zetten. Je kunt een zware inspan ning leveren, maar je prestaties zullen min der zijn dan wanneer je niet zwanger bent." En na de bevalling? „Officieel ben je zes we ken na de bevalling ontzwangerd. Dan be hoort de baarmoeder in ieder geval weer haar normale proporties terug te hebben. Maar neem de tijd. je kunt beter rustig her stellen dan de boel forceren omdat je graag weer wilt sporten." reageren? gezondheid@wegener.nl Tips van sportarts Marieke van Doorn Doe wat goed aanvoelt. Ga niet extreem meer sporten omdat je vindt dat je extra fit moet zijn omdat je zwanger bent. Neem geen onnodig risico. Stel sporten waarvan je kunt bedenken dat je er een verhoogd risico mee loopt, zoals diepzeeduiken en contactsporten, uit tot na de bevalling. Bepaal je activiteiten aan de hand van je buik. Als dragende sporten, zoals hardlopen, te zwaar wor den, ga dan bijvoorbeeld fietsen of zwemmen. Streef niet naar een topprestatie. Stel reële doelen of misschien helemaal geen. Zijn er complicaties en wil je toch sporten? Vraag advies aan de verloskundige of gynaecoloog. Lotte Jonathans werd badmintonkampioen toen ze zes maanden zwanger was. foto Frank Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23