binnenland 15 Uruzgan blijft optie woon marathon 'Snelle verspreiding griep niet nadelig' D66: wiet voor pijnbestrijding moet in het basispakket Roep om verbod op gadgets drankfabrikant 15°/o korting op alle banken morres Kosten van de missie Hulp in Uruzgan Na twaalf weken toch nog een vwo-diploma zaterdag 26 september 2009 'De politieke implicaties van weggaan dringen nu eindelijk door' Rob de Wijk Nederlandse militairen op patrouille in Uruzgan. foto Rick Nederstigt/ANP „De politieke implicaties van weg gaan, dringen nu eindelijk door." De Wijk wijst op de positie van Nederland in het internationale krachtenveld. „Als we in 2010 weggaan, moeten andere, waarschijnlijk Amerikaan se, troepen het gat opvullen. Daar door verslechtert de veiligheidssi tuatie mogelijk. Nederland zal dan verantwoordelijk worden gehou den, ook al is het niet onze verant woordelijk een opvolger te vinden in Uruzgan. Dan weet je zeker dat Balkenende niet meer aan mag schuiven bij de G20, zoals nu." Het komende regeringsjaar heeft minister Eimert van Middelkoop van Defensie 278 miljoen euro ge reserveerd voor de ISAF-missie in Afghanistan en de terugtrekking uit de provincie Uruzgan in augus tus 2010. De kosten van de totale missie zijn vele malen hoger. In maart dit jaar kwam de regering nog uit op een bedrag van meer dan 1,3 mil jard euro. Door de jaren heen moest er steeds meer geld in de missie worden gepompt. Dit kwam door de inzet van meer personeel en materieel, de hoge transportkos ten en slijtage van materieel. De Nederlandse Defensie Acade mie berekende dat de kosten tot 2010 meer dan 2 miljard zullen be dragen. Zo zouden in de begrotin gen van Defensie en Buitenlandse Zaken de kosten van de medische verzorging van veteranen niet zijn meegenomen. V De missie in Afghanistan is de grootste en één van de duurste van het Nederlandse leger sinds het einde van de Koude Oorlog. Nederland is op 1 augustus 2006 officieel begonnen aan de missie in Uruzgan. De militairen krijgen steun van diverse landen. Zo heeft Australië militairen in de provincie om de wederopbouw te steunen, Slowakije levert honderd militairen om Kamp Holland te bewaken, Frankrijk zeventig. Sinds het begin van de missie heb ben 20.000 Nederlandse militai ren in Afghanistan gediend. Tot au gustus 2010 vertrekken 1850 mili tairen naar Afghanistan, van wie er 1400 in Uruzgan terechtkomen. BARNEVELD - Een onverwachts feestje voor de 18-jarige Ilona van der Werf uit Lunteren. Zij blijkt twaalf weken na haar eindexamen vwo alshog geslaagd te zijn. Dat maakte het Johannes Fontanus College in Barneveld gisteren be kend. De scholiere kreeg op 1 juli na een herexamen Frans te horen dat zij niet was geslaagd. Controle bij het centrale meldpunt examens wijst uit dat de school de regelingen niet juist heeft toegepast. Ilona had twee onvoldoendes in het keu zeprofiel van het cultuur- en maat schappijprofiel. Een bepaald vak had, blijkt nu, mogen worden ingewisseld voor een ander vak waarvoor ze wel een voldoende haalde. Van der Werf stopt nu met het vol wassenenonderwijs waar zij aan was begonnen om haar diploma te halen. AMSTERDAM - Het hoeft niet on voordelig te zijn als de Mexicaanse griep nu snel door Nederland trekt. Dat zegt universitair docent Evolutionaire Epidemiologie Maar ten Boerlijst van de Universiteit van Amsterdam. Volgens hem is het virus nu nog relatief mild, maar als het muteert kan het veel agressiever worden. Bovendien is de kans op verspreiding groter in het griepseizoen tijdens de winter, aldus Boerlijst. Nederland zit nu nog in het voor traject van het pandemische griep virus. Het zuidelijk halfrond heeft al te maken met de eerste griep- golf omdat het daar nu winter is. Boerlijst: „Die golf wordt hier pas verwacht in de late herfst of win ter, het griepseizoen. Dan worden de echte eigenschappen van het vi rus ook helder." De verwachting is dat ongeveer 30 den haag - Medicinale cannabis, gekweekt om pijn bij zieken te be strijden, moet standaard worden vergoed en worden opgenomen in het basispakket. Daarnaast moeten meer soorten wiet legaal worden gekweekt en via de apotheek wor den verstrekt. Dat stelde D66 giste ren in een nota die in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Nu vergoeden zorgverzekeraars de wiet niet of slechts gedeeltelijk. Dit zorgt voor financiële proble men bij patiënten met een chroni sche ziekte die van een WAO-uit- kering moeten rondkomen, aldus de sociaalliberalen. Patiënten met MS, ruggenmergschade, pijn en misselijkheid bij kanker of hiv, neurologische pijnen, het syn droom van Gilles de La Tourette, vormen van Alzheimer en reuma kunnen baat hebben bij medicina le cannabis. De wiet geneest niet, maar verlicht symptomen. Het middel bestrijdt pijn, gaat misse lijkheid tegen en wekt de eetlust weer op waardoor gewichtsverlies wordt voorkomen. De drie toegestane soorten wiet die als medicijn verstrekt worden, blijken bij een deel van de patiën ten niet te werken, zegt D66. Zij hebben een andere soort nodig en kopen die nu bij de coffeeshop of kweken die zelf De oorsprong, zui verheid en samenstelling van de coffeeshopcannabis leveren voor kwetsbare patiënten gezondheids risico's op, aldus D66. Maar een goed alternatief ontbreekt. De ken nis om veilig thuis wiet te kweken ontbreekt. Daarbij hebben patiën ten vaak meer nodig dan de vol gens de Opiumwet toegestane vijf plantjes voor eigen gebruik. Voor de plannen van D66 is geen wets wijziging nodig. Als de naar schat ting drieduizend patiënten een du re variant cannabis gaan gebrui ken, kost dat jaarlijks 1,3 miljoen euro. den haag - Er moet een verbod ko men op ludieke reclamegadgets zo als de Heineken Trom-Pet en de Ju- piler HollandHoorn. Dat stelt het Nederlands instituut voor alcohol- beleid Stap in het rapport Alcohol en sportsponsoring: hoe sterk ver weven?'. De alcoholbranche vindt zo'n verbod betuttelend. Met het WK-voetbal in Zuid-Afri- ka in aantocht maakt Stap zich gro te zorgen over de nieuwe stunts die alcoholfabrikanten volgend jaar inzetten om hun merk onder de aandacht te brengen. Het ken nisinstituut hekelt de grote aan trekkingskracht die de producten hebben op tieners. Volgens het in stituut toont internationaal onder zoek aan dat tieners via de speel tjes goed bekend raken met alco- holmerken en het drinken van hun producten als 'iets leuks' gaan beschouwen. Ze zouden er zelfs (meer) door gaan drinken. „Dus moeten we jongeren in bescher ming nemen", zegt Stap-onder- zoekster Esther .van den Wilden berg. De Stichting verantwoord al coholgebruik (Stiva), de koepel van alcoholproducenten en -im porteurs, ziet niets in een verbod op ludieke toeters en aanverwante zaken. „Zulke items zijn leuk be doeld en niet specifiek op jonge ren gericht", reageert Stiva-direc- teur Peter de Wolf. „Wij twijfelen of er een relatie is tussen zoiets als een toeter en het drankgebruik van jongeren en volwassenen." procent van de Nederlanders be smet zal worden met Mexicaanse griep. Boerlijst vindt het verstandig om de komende epidemie niet actief tegen te gaan zodat er immuniteit bij de bevolking kan ontstaan te gen een eventuele nieuwe variant. „Natuurlijk moeten wel de risico groepen worden gevaccineerd", al dus de docent. Hij doelt op baby's, zwakkeren en ouderen. Een collega van Boerlijst aan de UvA, docent journalistiek Peter Vasterman, stelt in een nieuws brief van de universiteit dat de Ne derlandse media de aandacht voor de Mexicaanse griep hebben over dreven. „Als lezer, luisteraar en kij ker raak je de context kwijt waarin de risico's van de griep staan. Ook de vergelijking met andere virus sen blijven zo onderbelicht. De ge varen worden overschat." Tijdens de Morres Woon Marathon geven we t/m 27 september 15% korting op al onze banken. Ook krijgt u introductiekorting op een deel onze nieuwe collectie. Kijk voor de voorwaarden en al onze andere acties op www.morres.com leder zijn woonplezier wow w Hulst [Zeeuws Vlaanderen) Alle dagen open van 10 tot 18 uur-, ook op zondag Industrieterrein Tol-Morres Industrieweg 2 4561 GH Hulst Tel. 0114 - 388 388 Mail info@morres.nl Mening thuisfronfrover Nederlandse inzet doden infographic: ANP bron: TLO 2009 Ministerie van Defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5