nog niet te bevatten' Merkels gedroomde coalitie aan zijden draad Het vrije woord gaat in Rusland online Obama houdt oude terreurregels overeind metaaldetector van droomt vrijdag 25 september 2009 rechts) LEKHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort |||jm LEICHT Keukens Mortiereböulevard 3 mm Middelburg 111111 (vanaf de A58 bij de rotonde tel. (0118) 62 88 79 fax (0118)67 00 79 info@leichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl een weiland vond. foto David Jones/AP maakt. Het van oorsprong Ameri kaanse livejournal.com kwam een paar jaar geleden in handen van SUP, een Russisch bedrijf dat on der leiding staat van de Nederland se Annelies van den Belt. Er zijn inmiddels tweeënhalf miljoen ac tieve bloggers in Rusland en de voormalige Sovjet-Unie, een aan tal dat dagelijks groeit. „Geen wonder," legt van den Belt uit. „Rusland heeft een lange tradi tie op dit gebied. Het stikt van de mensen die graag zelf iets willen publiceren. Wij geven ze een po dium." Van den Belt merkt dat het me dium steeds invloedrijker wordt. „Het is misschien grootspraak, maar ik denk dat we een belangrij ke bijdrage leveren aan de vrijheid van meningsuiting in Rusland." door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - In de straten van Mos kou is er nog weinig van te mer ken, maar online is de verkiezings strijd voor de Moskouse gemeente raad al weken aan de gang. Op li- vejournal.com bediscussieert oppo sitiepartij Jabloko protestacties en onafhankelijke kandidaten maken er de gemeente uit voor rotte vis omdat hun kandidatuur is gewei gerd. Het netwerk biedt de opposi tie in de aanloop naar de gemeen teraadsverkiezingen een geweldig podium. Iedereen heeft een blog op li- vejournal.com, van Moskouse poli tici tot tienermeisjes uit de provin cie, van de Russische president tot de oligarch die hij het leven zuur vondst een revolutie teweeg zal brengen in de kennis over de An gelsaksen. Angelsaksische am bachtslieden maakten uitzonderlij ke voorwerpen uit goud en email en schreven poëzie die nog altijd bekend is, zoals het epos Beowulf over een held die strijdt met mon sters en een draak. De schat bestaat waarschijnlijk uit oorlogsbuit. Herbert vond de schat in het midden van Engeland in wat eens Mercia heette, een van de vijf Angelsaksische koninkrij ken. De schat is vermoedelijk tus sen 675 en 725 begraven. De vondst is werkelijk enorm en be staat uit zeker 650 voorwerpen van goud en 530 voorwerpen van zilver. „Dit is waar iedereen met een metaaldetector van droomt. Alleen de omvang van de schat is nog niet te bevatten." In totaal zijn 1.345 voorwerpen door deskundi gen bestudeerd, waarschijnlijk zijn er in totaal zo'n vijftienhonderd. Door de hoeveel goud die is aange troffen, in totaal vijf kilo, wordt nu aangenomen dat het Engeland van de vroege middeleeuwen veel welvarender was dan eerst werd gedacht. Na de vondst op 5 juli, zocht hij nog vijf dagen naar andere delen van de schat. Later namen archeo logen de opgravingen voor hun re kening. „Stel je voor dat je thuis zit en iemand blijft maar geld door je brievenbus gooien", zei Herbert. „Zo voelde ik me. Ik ging naar bed en in mijn slaap zag ik al leen maar gouden voorwerpen." De vondst is officieel tot schat ver klaard. De waarde wordt bepaald door deskundigen en zal dan te koop worden aangeboden aan een museum. De opbrengst wordt ver deeld door Herbert en zijn vriend. Roger Bland van het British Mu seum denkt aan een bedrag van ze ven cijfers. WASHINGTON - De regelgeving over de detentie van terreurverdachten blijft in stand. De Amerikaanse re gering heeft besloten om de regels van de vorige regering-Bush niet te veranderen, ondanks beloftes van president Barack Obama om met een nieuwe wet te komen. Dat berichtte de Amerikaanse krant The Washington Post giste ren. De regering-Obama blijft zich ver laten op een resolutie van het Con gres uit 2001, aldus anonieme over heidsfunctionarissen in de krant. Daarin staat onder meer dat de VS terreurdaden als oorlogshandelin gen beschouwen die met militaire middelen moeten worden bestre den. Ook kan iedereen die van de Taliban of Al Qaida is of die op eni ge manier steunt, zonder vorm van proces vastgehouden worden. De huidige door de rechter getoets te detentiebevoegdheden zouden toereikend zijn om terreurverdach ten voor onbepaalde tijd en zon der aanklacht vast te kunnen hou den. Nieuwe wetgeving zou de be voegdheden van de overheid uit breiden en de rechtsstaat onder mijnen. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Twee dagen voor de stem busgang krijgt de Duitse verkie zingscampagne eindelijk de span ning die ze wekenlang zo node miste. De door bondskanselier An gela Merkel gedroomde centrum rechtse coalitie heeft nog maar een flinterdunne voorsprong in de pei lingen. Onwillekeurig gaan bij Merkels CDU de gedachten uit naar de ver kiezingen van 2005, toen een grote voorsprong op de sociaaldemocra tische SPD op het allerlaatst bijna helemaal verloren ging. Ook nu is een comfortabele voorspong van CDU en zusterpartij CSU in ge vaar. Sinds het televisiedebat tus sen Merkel en haar uitdager Frank-Walter Steinmeier (SPD), twee weken geleden, stagneren de christendemocraten in de peilin gen terwijl de sociaaldemocraten licht aan steun winnen. De SPD staat nu rond de 24 procent, 1,5 procent meer dan voor het debat. Vier jaar geleden knokte zittend SPD-kanselier Gerhard Schroder zich terug met genadeloze aanval len op Paul Kirchhof, de door An gela Merkel beoogde minister van Financiën. Deze hoogleraar, door Schroder misprijzend 'Professor uit Heidelberg' genoemd, stelde ra dicale belastinghervormingen voor die campagnedier Schroder in staat stelden de CDU/CSU van 'so ciale kilte' te beschuldigen. Het ver schil met nu is dat van de bedaar de Steinmeier zo'n populistisch slotoffensief niet is te verwachten. En Merkel is evenmin de straat vechter die Schroder nou eenmaal De christendemocraten moeten tot de laatste minuut vol gas geven was. Dus moeten de christendemo craten tot de laatste minuut vol gas geven. „We kunnen de verkie zingen niet winnen vanaf de tribu ne", zegt Roland Koch, minis ter-president van de deelstaat Hes sen. Merkel stelt een - bescheiden - lastenverlaging in het vooruit zicht. In een interview met de krant Frankfurter Rundschau kon digde de bondskanselier gisteren aan 15 miljard euro in vier jaar te willen teruggeven aan burgers met een middeninkomen. De voorstel len worden weggehoond door links. Maar niet door de FDP, die nog veel verder wil gaan: ze den ken de inkomstenbelasting wel 35 miljard te kunnen verlagen. De FDP, al elf jaar veroordeeld tot de oppositie, doet het opvallend goed in de peilingen en staat nu rond de dertien procent. Het zelfver trouwen van de liberalen is groot. Ze regeren mee in zes deelstaten, met in totaal 60 miljoen van de 82 miljoen inwoners van Duitsland. FDP-leider Guido Westerwelle gokt volledig op de CDU/ CSU. Hij sloot deze week net als in 2005 een linkse regering met hulp van zijn partij nog eens categorisch uit. Steun voor een centrumrechtse coalitie is er in ieder geval niet te verwachten van het zogeheten Steini-meisje. Zeker honderddui zend Duitsers bekeken op internet de ode die een in hemdje en korte broek geklede studente op de so ciaaldemocratische voorman zingt. 'Verknallt in Steinmeier' (Verkik kerd op Steinmeier) heet het liefdeslied, waarover Duitse media berichtten. „Nu worden de verkie zingen sexy", kopte een van hen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9