Wetenschappers speuren t PRIJZEN CIRCUS* Handel in betaald parkeren Korting ONDERZOEK Britten boren in walviswervel uit collectie van Visserijmuseum Herfstmarkt zorgcentrum 't Verlaet almanak START Zaterdag 26 september 08.00-19.00 uur Zondag 27 september 12.00-18.00 uur Lillo en Doel komen tot leven op Scheldedag z MEEST CELEZEN 1. Dode bij bedrijfsongeval Hulst 2. Winst zaak glastuinbouw 3. Lekko-dag sleepbootliefhebbers STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Op 22 september 2009 is ten laste van D.D. Machielsen, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijf plaats binnen en buiten Nederland, een proces verbaal betekend door NICOLAAS ARNOUT POLDERMAN, t.k.-gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt kennisge ving gegeven van beslaglegging op diens uitkering. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechtsdeurwaarderkantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen door René Hoonhorst Nee. Het gebruik van een handboor is niet noodzakelijk, zegt wetenschappelijk on derzoeker Samuel Turvey. Waarschijnlijk is de elektri sche boormachine zelfs geschikter om gaatjes te maken in de rugwer- vel van een grijze walvis uit de col lectie van het Visserij museum in Breskens. Want het kleine boortje stelt de medewerker van het Institute of Zoology in Londen in staat om heel precies te werken. Turvey en wetenschappelijk medewerkster Selina Brace van Royal Holloway, een onderzoeksbureau van de Uni versiteit van Londen, kijken even bedenkelijk als ze de rugwervel uit de vitrinekast halen. Het skeleton derdeel is wel erg licht. Bij beiden breekt een brede glimlach door als ze beginnen te boren. Want er stroomt niet alleen 'poeder' uit het bot; er komt ook een sterke geur van collageen vrij. De aanwezigheid van de eiwitstof van het bindweefsel kan er op dui den dat er nog bruikbare DNA-sporen in de rugwervel van de oeroude grijze walvis zijn te vinden, weten Selina en Sam ('niet te officieel graag'). En het zou interessant zijn om erfelijke ei genschappen uit het desoxyribo nucleïnezuur (DNA) te kunnen destilleren. Want de Engelse we tenschappers onderzoeken ver schillen en overeenkomsten tus sen grijze walvissen die in de At lantische en de Stille Oceaan leef den. Grijze walvissen trekken tegen woordig alleen nog langs de kus ten van de Pacifische Oceaan, maar in het verleden leefden er ook grijze walvissen in de Atlan tische Oceaan. Turvey en Brace wa ren eerder deze week in Naturalis in Leiden en gingen na Breskens gistermiddag door naar Oostduin- kerke. In het museum aan de Vlaamse kust lag een hele schedel van een grijze walvis op weten schappers te wachten. Toch waren Sam en Selina ook blij met de wer vel in Breskens. „Het is heel moei lijk om te voorspellen wat we ont dekken en nog moeilijker om het Verwantschap walvissen onderzocht Britse wetenschappers speuren naar de afkomst en verwantschap van grijze walvissen. De grijze walvis zwemt alleen nog in de Crote of Stille Oceaan, maar kwam vroeger ook voor in de At lantische Oceaan. In Groot-Brittanië is al veel (bot)onderzoek gedaan naar in de Noordzee en omgeving gevonden fossiele resten van grijze walvissen. Engelse wetenschappers verzame len deze week monsters van wal- visbotten in Nederland en België. De monsters worden vergeleken met resultaten uit eigen land. Samen moeten ze nieuwe inzich ten over de oorsprong van de grij ze walvissen opleveren. precies te duiden. De skeletten van tot nu toe gevonden grijze walvis sen komen uit het Holoceen of Pleistoceen en zijn tussen een paar duizend en 1,8 miljoen jaar oud. We weten nog steeds niet of wal vissen vroeger in beide oceanen zwommen of dat ze altijd geschei den in de Atlantische en Grote Oceaan verbleven. Dat komt na tuurlijk ook omdat we niet precies weten vanaf wanneer er grijze wal vissen voorkwamen." De resultaten van de onderzoeken in Nederland en België worden vergeleken met gegevens van in Groot-Brittanië gevonden fossiele resten. Het Visserij museum blijft op de hoogte van de resultaten. Maar het kan een paar jaartjes du ren voor er een wetenschappelijke publicatie verschijnt, waarschuwt Turvey. Vóór die tijd komen Seli na en hij nog wel eens naar Bres kens. Want beiden waren 'flabber gasted' ('totaal overdonderd') door het depot van het Visserij mu seum. In een havenloods liggen honderden botten van mammoe ten, walvissen en tal van zeedie ren. Sam: „Al zou ik maar een paar van die botten thuis hebben." Begin 1970 strandde een potvis van ruim 16,5 meter in de Westerschelde. Het dier werd naar Breskens gesleept en ontleed. Later werd het skelet ge prepareerd door medewerkers van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie, nu Naturalis, het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. Onder zoek van een tand wees uit dat de walvis minstens 57 jaar oud was toen hij de monding van de Schelde inzwom. Ook al omdat Naturalis al twee skelet ten van in 1937 bij Terneuzen gestrande potvissen in zijn collectie had, werd de Breskense potvis geschonken aan het Löbbeke Museum. Het ske let is sinds 1987 in Düsseldorf te zien. De foto komt uit het boekje 'Op het strand gesmeten. Vijf eeuwen potivisstrandingen aan de Nederlandse kust'. TERNEUZEN - Eigenaar Pensioen fonds Metaal Techniek van het appartementencomplex De Stee- nen Beer in de binnenstad van Ter- neuzen ziet brood in de handel in betaald parkeren. Parkeren in de binnenstad is vaak een probleem. Ook het bezit van een parkeerver- gunning betekent niet altijd- dat er plaats is. Via een makelaar zijn bij bewoners en ondernemers in de binnenstad wervende brieven be zorgd, waarin de overdekte par keerplaatsen aan de Spuistraat on der de aandacht worden gebracht. De plaatsen kunnen worden ge kocht of gehuurd voor 55 euro per maand. De parkeerplaatsen zijn be veiligd en afgesloten met een op af stand te bedienen hekwerk. WESTDORPE - In woonzorgcen trum 't Verlaet in Westdorpe wordt zaterdag* 3 oktober een herfstmarkt gehouden. Vanwege de verbouwing en de sloop van de recreatiezaal wordt de markt nu ge houden in de gang. Er zijn hobby kraampjes te vinden en bewoners verkopen knutsel- en handwerk. Er zijn ook herfststukjes in de aan bieding. De markt wordt gehou den van 13.30 tot 16.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl Het is een spaarzaam type, die Schöuwse. Vol ijver worden bonne tjes uit koffepakken geknipt, actie- kaarten voor reductie op Eftelingtoe- gangskaartjes volgeplakt en spaar punten vergaard. Alleen die éne kaart van de plaatselijke bakker wil de maar niet volgestempeld raken. Groot was haar vreugde dan ook toen ze onlangs zag dat er nog slechts twee stempeltjes ontbraken, goed voor vijf harde euri. Opgetogen plaatste ze haar bestelling en trok ze de inmiddels al wat verfomfaaide kaart. Voor alle zekerheid keek ze nog even naar de kleine lettertjes op de kaart. 'Deze kaart is geldig tot 31 december 2006'. Ook op vd.nl DOEL - De Vlaamse Scheldedorpen Doel en Lillo komen zondag tot le ven met allerlei activiteiten op en rond de Schelde. De kerncentrale van Doel is uitvalsbasis voor een 'ecofietsroute', met gratis fietsver huur. De tocht leidt langs natuur project Prosperpolder. In een ont- haalcentrum op de hoek Hertog Prosperpolder-Carolusstraat wordt een drankje geschonken. Van Doel vaart het gratis veer naar Lillo. Daar is live-muziek. In het Galgen- schoor kan worden gelopen. Er vaart een schip a vijf euro over de Schelde tot Bath; eerste vertrek 10 uur, laatste 17.30 uur. En er zijn ten toonstellingen. www.natuurpunt.be/scheldedag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92