Johan groeide op met de dood Experiment met verlengen van marktseizoen in Renesse 29 FiZi werkt samen met ROC SERIE Uitvaartverzorger is bij uitstek een 'mensenberoep' Deel verkoop kunstwerken voor WNF Kunstroute voert langs acht expolocaties vrijdag 25 september 2009 In een korte serie besteedt de PZC aandacht aan verschillende-aspecten rondom de dood. Deze week de uit vaartverzorger. door Marijke Vael Zijn kinderfietsje stond in dezelfde loods als de doodskisten en zijn favo riete auto was een grote, Zwarte rouwwagen. Voor Johan Hoekman gaat zeker op dat de dood onderdeel is van het leven. Hij werd namelijk geboren als zoon van een uitvaartverzorger en oefent dit beroep inmiddels 21 jaar uit. Met plezier, want volgens de 40-jarige Hoekman heeft hij een 'mensenberoep' bij uitstek. „Het mooie is dat je iets voor anderen kunt betekenen in een periode die voor hen moeilijk is omdat hij vaak wordt gekenmerkt door chaos, ontreddering en verdriet. Als uitvaartverzorger help je om daar structuur in aan te brengen." Reeds als 4-jarige was Johan Hoek man ervan overtuigd dat hij uit vaartverzorger wilde worden, net als zijn vader en grootvader. „Ik mocht wel eens meerijden in zo'n grote, zwarte auto als er opbaarma- teriaal opgehaald moest worden. Dat vond ik geweldig." Bij die gele genheden keek de jonge Johan ook wel eens 'om het hoekje' in het mortuarium waar overledenen lagen opgebaard. „Ik vond dat spannend, maar nooit eng." Mede doordat zijn vader het uitvaartkan- toor aan huis had, groeide Hoek man van jongs af'in het vak'. Des ondanks zag hij het beroep van uit vaartverzorger als tiener niet meer zo zitten. „Ik werd me bewust van de nadelen. Bijvoorbeeld dat je dag en nacht beschikbaar moet zijn en geconfronteerd wordt met emotionele reacties van mensen." Toch koos hij er op 18-jarige leef tijd voor om bij zijn vader in de zaak in Goes te gaan. „Ik wist ze ker dat ik een 'mensenberoep' wil de en besefte dat mijn vader een mooi bedrijf had opgebouwd." Tegenwoordig is hij ook actief op Schouwen-Duiveland vanuit Uit vaartverzorging Schouwen-Duive- land, dat hij runt met compagnon en mede-eigenaar Rien de Bruij- ne. Ze doen dat vanuit de overtui ging dat luisteren belangrijk is en dat ten aanzien van wensen voor een uitvaart niets gek is en alles kan. Hoekman en De Bruijne beschou wen het ook als hun taak om prak tisch en nuchter te zijn. Hoekman: „Soms nemen nabestaanden beslis singen impulsief en emotioneel. Bijvoorbeeld om de overledene te begraven in een lijkwade, zonder kist, zodat het contact met de aar de heel direct is. Wanneer men daarbij ook een kerkdienst wil, wijs ik er op dat het voor de kerk gangers schokkend kan zijn dat de overledene niet in een kist ligt. Geen probleem als de nabestaan den bij hun keuze blijven. Maar ik wil wel dat ze er over hebben nage dacht." Na 21 jaar vindt Hoekman zijn be roep nog steeds mooi. „Ik heb niet de ambitie om iets anders te doen. Elke uitvaart die ik begeleid is een intens proces van gemiddeld vijf dagen. Wanneer mensen een dier bare verliezen verdwijnen emotio nele drempels, waardoor het hart vaak op de tong ligt. Huilen en la chen liggen dicht bij elkaar. Uiteraard is een overlijdensgeval voor mij anders dan voor een na bestaande. Ik ben betrokken maar niet verdrietig. Mijn focus ligt op het lijden van de nabestaanden." Familiebedrijf Johan Hoekman is reeds 21 jaar ac tief in het familiebedrijf Uitvaart verzorging De Bevelanden in Goes, dat werd opgericht door zijn vader en grootvader. Eind 2003 werd hij ook actief op Schouwen-Duiveland door Uit vaartverzorging De Keizer uit Renesse over te nemen. Dit eenmansbedrijf fuseerde in 2004 met De Bruijne Uitvaartzorg van Rien de Bruijne waardoor Uit vaartverzorging Schouwen-Duive land in Zierikzee ontstond. ZIERIKZEE - Het ROC in Zierikzee presenteert in samenwerking met filmtheater FiZi dit seizoen een ge varieerd film- en literatuurpro gramma. De films zijn gebaseerd op literaire klassiekers, ofwel romans en korte verhalen uit het Engelse taalge bied. In de wekelijkse ROC-lessen op de dinsdagmorgen worden de films besproken en geanalyseerd, onder leiding van literatuurdocent Conny Steenman-Marcusse. De films worden maandelijks ver toond op de dinsdagmiddag in Fi- zi. Deze vertoningen zijn niet al leen voor de cursisten, maar ook voor andere belangstellenden toe gankelijk. Elke filmvertoning wordt voorafgegaan door een inlei ding en afgesloten met een vraag gesprek. De lessen bij het ROC zijn deze week begonnen. De eerste filmver toning is op dinsdagmiddag 13 ok tober. Dan staat op het program ma The curious case of Benjamin Button, gebaseerd op een kort ver haal van F. Scott Fitzgerald (1921). Het verdere programma biedt: The French Lieutenant's Woman, op ba sis van een 'Victoriaanse' roman van John Fowles (1969) op 10 no vember, All the King's Men, naar een boek van Robert Penn War ren (1946) op 8 december, The Bla de Runner, naar een kort verhaal van Philip K. Dick op 12 januari, The Golden Bowl, gebaseerd op een roman van Henry James op 9 fe bruari en Of Mice and Men, naar een boek van John Steinbeck op 9 maart. SEROOSKERKE - Beeldend kunstena res Henriëtte van Gent houdt van af zondag 4 oktober tot eind okto ber een verkooppresentatie van haar olieverfschilderijen in haar ei gen atelier aan het Prunjewekken 18 in Serooskerke. Een deel van de opbrengst van de verkoop stelt zij beschikbaar aan het Wereld Na tuur Fonds. De expositie is geo pend van vrijdag tot en met zon dag van 11.00 tot 18.00 uur. door Piet Kleemans RENESSE - De weekmarkt in Renes se mag voortaan - bij wijze van proef - doorgaan tot eind oktober. Dat heeft het Schouwen-Duive- landse college van burgemeester en wethouders besloten. Normaal gesproken wordt elk jaar eind september een streep gezet onder de Renesser seizoenweek markt. Dit jaar stond de laatste weekmarkt gepland op 23 septem ber. Onder de marktkooplieden leefde al enige tijd de wens om wat langer in de populaire bad plaats de marktkramen neer te zet ten, zo blijkt uit een enquête van de gemeentelijke marktcommissie. Zeventien marktkooplieden gaven daarin aan graag mee te willen •werken aan verlenging. Reden voor de gemeente om bij wijze van experiment de weekmarkt in Renesse door te laten lopen tot woensdag 28 oktober. Dat komt neer op vijf weken extra. De seizoenweekmarkt is elke woensdagmorgen te vinden in het centrum van Renesse. De ondernemersvereniging Renes se zegt geen moeite te hebben met de proef BURGH-HAAMSTEDE - Het maande lijkse Rondje Kunst in kern en om geving van Burgh-Haamstede voert zondag langs acht ateliers en galeries. Bij Addie Bliek aan de J. J. Boeijes- weg 6 is voor deze gelegenheid een expositie ingericht met verza meld werk van de Veerse kunste naarskolonie uit de jaren '20 en '30 van de vorige eeuw. De collectie is eigendom van Albert van der Vlugt, die er voor het eerst mee naar buiten treedt. De verzame ling biedt specifiek een impressie van het werk van Dirk Jan Koets en Alfons van Dijck. De overige kunstlocaties zijn: Ate lier Elly Mes, Galerie Borsboom, Galerie Het Oude Raadhuis, Ate lier Corry van rees, Atelier Rina van Dijk en Galerie Zeeuw Art. Het Rondje Kunst is geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Johan Hoekman (links) en Rien de Bruijne runnen samen Uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland. „Luisteren is heel belangrijk in ons vak. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63