overtuigen gevaarlijk' *nfenenland5 De Bilt jaren onnauwkeurig Minister: Excuus aan slachtoffer ID-fraude Tekort aan isotopen is in 2010 een feit 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl Caljouw Rademaker Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 'Het is hun werkelijkheid geworden. Er was niets gedaan met verklaringen van de buren' Nico Meijering, advocaat van Ali A. vrijdag 25 september 2009 je moet wel geloofwaardig blijven. Doe je het 'over de top', dan schiet je in je eigen voet' Advocaat Jaap Bakker door Sandra Donker Crisisberaad bij het KNMI. Telefoons blijven onbeant woord. Woordvoerders zit ten met de handen in het haar. Het meteorologisch instituut kreeg gisteren spot en verontwaar diging over zich heen nadat uitlek te dat de temperatuurmetingen in De Bilt er jaren naast hadden geze ten. Het weerstation gaf gemid deld een 0,5 graad te warm aan. Juist het station in De Bilt is de of ficiële graadmeter of sprake is van een 'tropische dag' of een hitte- of koudegolf „We hebben mediastilte ingelast", zegt het KNMI. „Het is een aardig technisch verhaal en beraden ons hoe we een en ander het beste kunnen uitleggen." Meteorologen van concurrent Me- teo Consult zagen al een aantal jaar dat de temperatuur in De Bilt consequent iets hoger was dan in het nabijgelegen Cabauw, bij IJssel- stein. Deze zomer was dat verschil ineens verdwenen, en bleek De Bilt juist telkens iets achter te blij ven bij de afgelopen jaren. Pas bij navraag bij het KNMI erkende het instituut dat het de thermometer had verplaatst. „Voor die tijd stond de apparatuur dichtbij een bomenrij, dus meer in de luwte", zegt Ron Wiersma van Meteo. „Nu staat hij meer in het open veld, en dat vlakt de tem peratuur net iets af." Op zich, zegt Wiersma, is het niet bijzonder dat een weerstation wordt verplaatst. „Alleen was het wel netjes ge weest als ze dat even hadden ge meld." Ook onder wetenschappers was het bekend dat 'De Bilt' niet representatief was, zegt hoogleraar meteorologie Bert Holtslag van de Wageningen Universiteit. „Te be schut." Wetenschappelijke klimaat modellen hoeven niet bijgesteld te worden. „Het kan wel puur statis tisch het aantal zomerse of tropi sche dagen hebben beïnvloed", zegt Wiersma. „Maar voor bereke ningen op lange termijn heeft het geen effect." Anderen vatten het minder luchtig op. De PW is 'ge schokt' en eist opheldering van mi nister Cramer van Milieu. BRUSSEL - Er ontstaat volgend jaar een wereldwijd tekort aan medi sche isotopen. Dat concludeert Aipes, het overleg van Europese producenten van deze radioactieve stoffen die gebruikt worden voor medische (kankeronderzoeken. Het tekort wordt veroorzaakt door dat meerdere reactoren langere tijd stil liggen voor onderhoud. Momenteel ligt een reactor in Ca nada wegens grote technische pro blemen stil en is het nog de vraag of deze volgend jaar kan worden gebruikt. Bovendien staat een vijf tot zes maanden durende vervan ging van poreus geworden buizen van de reactor in Petten op het programma. Petten, Europa's grootste producent van medische isotopen, had al moeten sluiten, maar heeft mede vanwege de krap te aan isotopen een ontheffing ge kregen. De reactor mag onder ver scherpt toezicht een jaar door draaien, tot uiterlijk 1 maart 2010. Fred Verzijlbergen, voorzifter van de Nederlandse Vereniging voor Nucleaire Geneeskunde, houdt ko mende maanden samen met colle ga-medici de ontwikkelingen scherp in de gaten. „De veiligheid staat natuurlijk voorop, maar ik vind dat ook voor de belangen van zoveel kankerpatiënten moet wor den opgekomen", zegt hij. foto ANP fotomontage Ronald Visser „ff o-X-Jcffi DEN HAAG - Het ministerie van Jus titie wil excuses aanbieden aan een zakenman uit Hoofddorp, die als gevolg van identiteitsfraude ja renlang ten onrechte als harddrugs crimineel in systemen van de over heid stond geregisteerd. Ook wil het departement gebruik maken van het aanbod van de Na tionale Ombudsman om tussen minister van Justitie Ernst Hirsch Ballin en de man te bemiddelen over het verzoek om compensatie dat het slachtoffer heeft ingediend. Dat heeft een woordvoerder van de bewindsman gisteren gezegd nadat Ombudsman Alex Brennink- meijer opnieuw in een rapport had gesteld dat de naam van de ge dupeerde moet worden gezuiverd. Het ministerie van Justitie zal op korte termijn een gesprek met de man regelen om excuses aan te bie den, aldus de zegsman. De ellende voor Ron Kowsoleea (50) begon toen een drugsverslaaf de-crimineel, een oude schoolge- noot uit Suriname, zich voor hem uitgaf Door de identiteitsfraude kon hij jarenlang geen normaal le ven leiden. De overheid, die het probleem zou moeten kunnen op lossen, gaf al die tijd niet thuis. Kowosaleea kreeg onder meer pro blemen met reizen via Schiphol, omdat hij als harddrugsgebruiker en crimineel in het systeem stond. Ook viel de Fiod met veel machts vertoon zijn huis binnen in het bij zijn van zijn twee kinderen. Kow soleea moest verhuizen omdat hij in zijn vorige buurt met de nek werd aangekeken. Zakelijk zit hij aan de grond. Steeds vaker worden films vertoond in de rechtszaal, maar daar schuilt een gevaar in: beeld heeft veel impact.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5