Benzinemotor springlevend auto19 'Achterhalen waar angst vandaan komt' S0NKE vrijdag 25 september 2009 AUTOSHOW Grote merken tonen verbeteringen van traditionele krachtbron Hoewel het er op lijkt dat de verbrandingsmotor z'n lang ste tijd zou hebben gehad, ligt het meeste nieuws op de autotentoonstelling IAA in Frankfurt juist bij de verre gaande verbeteringen van de ze traditionele krachtbron. eder merk dat dit jaar ge showd wordt op de tweejaar lijkse autotentoonstelling IAA, die nog tot en met 27 septem ber duurt, heeft wel een toekomst model met elektrische tractie. Maar het zijn toch vooral de benzi ne- en dieselmotoren die tot onge kende zuinig- en schoonheid zijn opgevoerd. En het einde is nog lang niet in zicht. De tentoonstel ling zeifis tegen alle wetten van milieuvriendelijkheid in met wéér een hal ter grootte van de Amster damse RAI uitgebreid en daarvan profiteert vooral BMW dat in die nieuwe ruimte een geweldige stand kon inrichten die omringd is door een heuse kombaan. Daar mee werd de persconferentie van het Beierse merk tot een onge kend wervelende show, waarbij eerst een 328 Mille Miglia uit 1940 over de baan bulderde, gevolgd door al die zuinige auto's die er nu opeens kunnen zijn (waaronder een 320 D met een gemiddelde ver bruik van 4,1 liter en toch 165 pk), met als absoluut hoogtepunt het prototype Vision EfficientDyna- mics, een volbloed sportauto met een fantastisch uiterlijk en presta ties (0-100 in 4,8 sec, 3,7 l/ioo km en 99 gkm) dankzij stekkerhybri de-techniek. Gebouwd zal-ie wel nooit worden, maar hij stal wel de show, naast bijvoorbeeld de nieu we 5GT en de 'kleine' SUV Xi en de eerst leverbare hybride in de X6. Ook de Volkswagengroep pakt hier grandioos uit. Nog voordat de Up, wiens komst is vertraagd om dat in de ontwikkelingsfase werd omgeschakeld van achter- naar voorwielaandrijving, op de markt gebracht kon worden staat hier al een elektrische versie van de klei ne. Ook bij VW natuurlijk zuinig heid troef. Naast allerlei extra-zui nige en sportieve versies maakt Spaanse dochter Seat vooral in druk met het concept van een sta tioncar op Ibiza-basis, die in tegen stelling tot de meeste 'wagons' in dit segment er natuurlijk en zelfs aantrekkelijk uitziet. Skoda toont een stationcar-concept op topmo del Suberb. Eerlijk gezegd leuker om te zien dan de limousine, waar van de dubbel-openende achter klep toch minder elegant is. Nog voordat Volkswagen de Up op de markt heeft gebracht, is er al een elektrische versie van. foto CPD Skoda Superb Combi: leuker om te zien dan de toch minder elegante limou sine. foto CPC VRAAG VAN DE WEEK Wordt er tijdens het afrijden rekening gehouden met faalangst? Rijschoolhouder René Blom uit Etten-Leur. foto Roel van de Laar Marianne ter Heijden-Dusselaar uit Terneuzen mailde ons: mijn dochter heeft last van faalangst en gaat afrij den. Wordt er met haar angst reke ning gehouden? René Blom van Verkeers school Blom uit Etten-Leur geeft tekst en uitleg. door Lucas Boot Begin dit jaar startte het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) een proef met faalangstexa mens. Dit praktijkexamen is be doeld voor kandidaten die niet de noodzakelijke rust kunnen vinden om te slagen. René Blom: „Als ie mand met faalangst zich aanmeldt om lessen te nemen, proberen we eerst te achterhalen waar die angst vandaan komt. Vaak heeft deze persoon eerder last van faalangst gehad op de middelbare school. Deze leerlingen zijn gebaat bij een rustige opbouw en een duidelijke structuur. Tijdens het rijden kun nen ze door hun angst volledig blokkeren en bijvoorbeeld verge ten te remmen. In zo'n situatie zet ten onze faalangstinstructeurs de auto stil en proberen de leerling te kalmeren. Maar nog belangrijker is het om dit soort situaties tijdens de lessen te voorkomen. De in structeurs hebben daarvoor een cursus gevolgd bij de Bovag." Dan het faalangstexamen zelf Dit duurt met negentig minuten lan ger dan een normaal examen. De examinator begint met een intake gesprek waarin de leerling zijn faal angst kan toelichten. Daarna gaan ze de weg op. „Als de angst tijdens de rit toeslaat, kan de leerling om een time out vragen, maar ook de examinatoren kunnen de auto stil zetten om de leerling rustig te krij gen. Ook zij hebben daarvoor een speciale opleiding gevolgd. In die zin verschillen ze met de examina toren van het Bureau Nader On derzoek Rijvaardigheid (staatsexa men, red.). Onze verkeersschool heeft goede ervaringen met het faalangstexamen en toch zie je dat leerlingen kiezen voor een regulier examen. Dat kost namelijk minder geld." Meer informatie hierover vindt u op www.cbr.nl. Heeft u ook een vraag? Mail dan naar de redactie van deze krant. KORT Trappen in een BMW-legende Toen de BMW 328 Roadster in 1936 aan het publiek werd ge presenteerd trok zijn sportieve de sign en innovatieve techniek de aandacht. Nu, zeventig jaar nadat de productie van de BMW 328 Roadster stopte, is de droomauto terug als speelgoedauto voor kinde ren van drie tot vijfjaar. Terwijl de kids genieten van hun allereerste auto kan pappa vertellen over de vele overwinningen - zoals in de Mille Miglia - van de legendari sche BMW 328 Roadster. Hij kost 199 euro, maar dan moet je trappen. De elektrische versie kost 349 euro. Elektrische auto's Tesla en Fisker in Nederland Op de autotentoonstelling IAA in Frankfurt is bekendge maakt dat het Hilversumse restant van het imperium-Kroymans, dealer van Jaguar en Aston Martin, importeur en/of distributeur zal worden van de twee Amerikaanse merken van elektrische auto's, Te- sla en Fisker. De Fisker Karma is een 'plug-in' hybride sedan. De auto wordt aan gedreven (achterwiel) door twee elektromotoren met een vermo gen van 403 pk en een maximum koppel van liefst 1300 Nm. De Tesla Roadster heeft één elek tromotor. Het opladen van de ac cu's kan aan elk normaal stopcon tact en neemt tussen de 3,5 en 12 uur in beslag en geeft een actieradi us van meer dan 300 kilometer. Extreem reflecterende kleding voor op de fiets Verkeersdeelnemers zijn 's avonds en 's nachts niet altijd goed zichtbaar en dat kan levensge vaarlijk zijn. Zeker in de donkere en natte periode die met de herfst aanbreekt. Fietskledingspecialist AGU heeft, naar eigen zeggen, de veiligste kleding voor in het ver keer ontwikkeld met opvallend veel reflectie. Het gevolg is dat je hierdoor als fietser ook op bijvoor beeld een brandweerman lijkt. Het jack en de broek zijn wind- en waterdicht en voorzien van ex treem veel reflectie die de drager zichtbaar maakt vanuit elke hoek. Zonder reflectie is een fietser of voetganger doorgaans pas zicht baar op minder dan twintig meter. Dat geeft een automobilist vaak maar bar weinig tijd om adequaat te reageren. Volgens AGU maakt de Reflec- tion-kleding de drager zichtbaar vanaf minimaal honderd meter, maar meestal nog eerder. 'AUTDBEDRIJF Altijd 150 APK gekeurde auto's op voorraad! De goedkoopste en de w hp«te service van zeeland. Industriestraat 8-10 4462 EZ Goes (t) 0113-215415 info@autosonke.nl www.autosonke.nl Concept dat stellig in productie wordt genomen: de geslaagde stationcar op basis van de Seat Ibiza.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19