Nooit spijt gehad van de vut I Met zwaar beroep eerder stoppen Geen idee waar het naar toe gaat Het zou verstandig zijn nu al geld opzij te zetten voor later, maar daar staat haar hoofd nog helemaal niet naar. J- j Vakbonden en werkgevers lijken het niet eens te worden over de AOW. Wat heeft het staatspensioen voor goeds gebracht en wat gaat het nog brengen voor deze - fictieve - burgers. Alice 1952 - heden Kim 1984 - heden ill" 7 vrijdag25 september2009 GEMEENTEAMBTENAAR Cor 1927-heden Cor heeft het in zijn jeugd niet breed gehad. Het gezin moest in de oorlog alle zeilen bijzetten om rond te komen. Cor kon daardoor zijn mu lo niet afmaken en ging bij vader aan de slag als leerling-timmerman. Kort na de oorlog is er een mooie vacature bij de gemeentewerken, waar Cor via avondstudies alsnog zijn mulo-diploma kan halen en uit eindelijk opklimt tot adjunct-directeur van de Dienst Openbare Werken. Cor trouwt, krijgt kinderen en koopt in 1963 voor 48.000 gulden een huis. Onder invloed van de hoge werkloosheid, doet de gemeente in 1983 oudere ambtenaren het aanbod vervroegd uit te treden. Cor is 58 en laat iemand van de ambtenarenbond uitrekenen wat het aanbod voor hem betekent. Dat blijkt een mee valler. Cor levert weliswaar 15 procent van zijn laatstver diende loon in, maar hoeft een aantal premies niet meer te betalen, waardoor hij tot zijn 65ste levensjaar slechts een paar procenten inkomen mist. Ook na zijn vut-jaren komt Cor dankzij een uitstekend ambtenarenpensioen niets tekort. Na de dood van zijn vrouw verhuist hij naar een serviceflat. Zijn hypotheekvrije woning levert bij verkoop 380.000 euro op. Cor schenkt een deel van de opbrengst aan zijn kinderen en gebruikt de rest voor de'huur- en servicekosten van de flat. Cor krijgt als alleenstaande 1.048,09 euro AOW brutó per maand, exclusief 56,71 euro vakantietoeslag. Daar naast heeft hij een pensioen van nog eens 1.703,14 bruto /per maand. Hij moet nog regelmatig terugdenken aan zijn vader en grootvader, die minder fortuinlijk waren op hun oude dag. VERPLEEGKUNDIGE Wanneer Alice haar AOW krijgt, is afwach ten. Duidelijk is wel dat de eventuele ver hoging van de AOW-leeftijd gefaseerd wordt ingevoerd, bijvoorbeeld in 24 stap jes: elk jaar een maand erbij. Alice zou dan op haar 65ste verjaardag nog acht maanden moeten wachten op haar staatspensioen. De werkgevers vrezen dat op deze ma nier een 'bureaucratisch monster' ontstaat, omdat iedere burger dan zijn eigen 'AOW-leeftijd' krijgt. Zij pleiten daarom voor een verhoging in slechts een paar stappen. Mogelijk maakt het kabinet een uitzondering voor zwa re beroepen. De definitie daarvan ligt nog niet vast, maar de kans is groot dat Alices baan in het ziekenhuis daaronder valt. In dat geval krijgt ze mogelijk toch op AOW als ze 65 wordt. Alice wilde meer van de wereld zien en werkte twee jaar voor Artsen zonder Grenzen in Sudan. Een nobel be sluit, maar eentje die gevolgen heeft voor haar AOW-idt- kering. Die wordt voor elk jaar dat ze in het buitenland werkte met 2 procent gekort. Ook vervelend voor haar is dat de AOW-partnertoeslag wordt afgeschaft. Haar echtgenoot Henk is huisman en twee jaar jonger. Als Alice AOW ontvangt zou ze twee jaar lang een toeslag krijgen, tot Henk ook AOW ont vangt. Maar in 2015 wordt deze regeling afgeschaft. En dan haar pensioen. De uitkering daarvan is tussen Alice en haar werkgever contractureel vastgelegd op 65 jaar, daar heeft de overheid geen invloed op. Blijft die leeftijd gehandhaafd dan heeft het optrekken van de AOW-leeftijd maar een beperkt effect. Want wie een goed pensioen heeft, voelt dan immers geen extra prik kel om langer door te werken. Na het besluit over de AOW leeftijd is het voor Alice belangrijk of ook de pen sioenleeftijd, waarover nog een besluit moet worden ge nomen, wordt aangepast. NET AFGESTUDEERD Als het aan het kabinet ligt, krijgt Kim pas in 2051, op haar 67ste, AOW. Maar de kans is na tuurlijk groot dat voor die datum het stelsel al een of meerdere keren is bijgesteld. Anno 2009 staat tegenover een AOW'er vier werkenden. Zon der aanpassingen is dat omstreeks 2040 een op twee. Of Kim daadwerkelijk tot haar 67ste werkt, is moeilijk te zeggen. Anno 2009 werkt nog geen 15 procent van alle 64-jarigen. De meesten zijn eerder gestopt dankzij pre pensioen of andere regelingen. Of dat over veertig jaar ook nog zo makkelijk gaat, is afwachten. Voor werkgevers zijn oudere werknemers nu niet aan trekkelijk, omdat ze duurder zijn. Omdat de omvang van de beroepsbevolking krimpt zal die houding verande ren. Het zou verstandig zijn als Kim nu al geld opzij zet voor later, maar daar staat haar hoofd nog helemaal niet naar. Ze wil eerst een halfjaar door Australië trekken en dan gaat ze een baan zoeken. Vergrijzing in Nederland 60 Plussers in Europa In van de totale bevolking ■1 1999 2050 Ierland Nederland Luxemburg Zwitserland Denemarken Noorwegen Frankrijk Finland Oostenrijk Ver. Koninkrijk Portugal Zweden België Spanje Duitsland Griekenland Italië 0 10 20 30 40 50 6 Aantal mensen van 65 jaar 5 en ouder Aantal mensen tussen de 20 en 65 jaar Infographic: CRWbron: ANP Nias

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13