buitenland 19 Groen en geel strijden om de macht op Aruba effeweg.nl Aarde, wind en vuur Baby Indonesië weegt bijna negen kilo Vijf gezinsleden vermoord in VS President tekent voor Verdrag van Lissabon Politie pakt dronken man van de AA op Wolkenkrabber wordt hoogste toren Europa Amerikaanse zwanger van verkeerde kind supervoordelige busreizen PRAAG J BERLIJN BRUSSEL |ja, V.A. €159,- Kijk op www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 donderdag 24 september 2009 Op Aruba woedt een opmer kelijk felle verkiezingsstrijd. Morgen moet blijken of het premier Oduber lukt een derde termijn te bemachti gen. Aruba is sinds enkele we ken geel en groen ge kleurd: de kleuren van de twee belangrijkste politieke partijen, de regerende MEP en de oppositionele AVP. Ze proberen elkaar in een ongewoon felle verkiezingscampagne af te troeven met grote manifestaties. Daarbij rijden aanhangers in een lange optocht achter hun leiders over het eiland. Bij gebrek aan be trouwbare opiniepeilingen, probe ren de Arubanen aan de hand van de lengte van de parade vast te stel len wie de verkiezingen morgen gaat winnen. Onlangs kwam de ge le sliert de groene tegen, wat leid de tot schermutselingen. Een boze premier Oduber ontnam zijn korpschef de bevoegdheid vergun ningen af te geven voor dergelijke manifestaties. Twee dagen later slikte de premier dit weer in. Oduber hoopt van de Arubaanse kiezer een derde termijn te krij gen. Zijn sociaaldemocratische MEP heeft nu de absolute meerder heid in het Arubaanse parlement. Voor de Arubaanse politici staat veel op het spel. In de van politie ke patronage en vriendjespolitiek doordrenkte samenleving betekent regeringsmacht meer dan alleen het land besturen. De partij die aan de macht is, heeft de kans aan hangers te belonen. Met banen, lu cratieve opdrachten en verhuizin gen van ministeries naar panden van bevriende eigenaren. Centraal in de verkiezingsstrijd staan de overheidsfinanciën. De af gelopen jaren heeft Aruba een schuld opgebouwd van 800 mil joen euro. Oppositieleider Mike Eman, van de christendemocrati sche AVP, verwijt de regering dat de overheid niet in onderwijs heeft geïnvesteerd, maar veel geld heeft verkwist om baantjes te rege len voor familie en vrienden. „De laatste acht jaar zijn tweeduizend êxtra ambtenaren in dienst geno men. We hebben op Aruba meer ambtenaren dan alle Antilliaanse JAKARTA Een Indonesische vrouw is beval len van een baby van 8,7 kilogram zwaar. Het 62 centimeter lange jon getje werd maandag geboren door middel van een keizersnede, meld den de dokters gisteren. De baby, die nog geen naam heeft, is ge zond. Het jongetje was zo flink doordat zijn moeder suikerziekte heeft. De baby groeide te hard, om dat het te veel glucose kreeg. WASHINGTON In een klein dorp in de Amerikaan se staat Illinois zijn vijf gezinsle den vermoord. Een kind van drie overleefde de moordpartij. Dat meldden Amerikaanse media giste ren. Er is nog geen dader aangehou den, aldus de politie. De doden zijn een 46-jarige man, zijn 39-jarige vrouw en drie kinderen van zes tien, veertien en elf jaar. Het drieja rige meisje is gewond. ACHTERGROND door Trix Bennekom eilanden samen", hoont Eman. Het eiland (105.000 inwoners) kampt met toenemende maat schappelijke problemen, zoals ver slaafden en drop-öuts. Het heeft geen wettelijke leerplicht. Invoe ring betekent dat investeringen no dig zijn, in scholen en personeel. Dat geld is er volgens de rege- ring-Oduber niet. De uitkomst van de verkiezingen zal ook Nederland raken. Oranje stad baalt van de kritische hou ding van staatssecretaris van Ko ninkrijksrelaties, Ank Bijleveld. Ze laat een onderzoek uitvoeren naar de kwaliteit en integriteit van het bestuur op Aruba. AVP-leider Eman wijt de slechte relatie met Nederland aan de onvolwassen reacties van Oduber. Hij verwacht wel constructief zaken met Neder land te kunnen doen. BRUSSEL De Duitse president Horst Kohier heeft de documenten ondertekend die de ratificatie van het Verdrag van Lissabon mogelijk maken. Dat heeft zijn woordvoerder bekendge maakt. De feitelijke ratificatie door Duitsland is nu nog slechts een for maliteit. Tsjechië, Ierland en Polen moeten het verdrag dat de EU-be- sluitvorming moet stroomlijnen ook nog ondertekenen. COLMAR De Franse politie heeft een man aangehouden die met de auto fol ders van de Anonieme Alcoholis ten (AA) naar het bureau kwam brengen. De agenten roken een al- coholwalm rond de 56-jarige man toen die zich bij de balie meldde en deden een bloedtest. Hij bleek dronken achter het stuur te heb ben gezeten. De politie heeft het rij bewijs van de man ingenomen. SYDNEY - De Australische stad Syd ney was gisterochtend omhuld door een stofstorm uit de woestijn, die de stad rood kleurde. Een koude- front in de deelstaat New South Wa les veroorzaakte zware onweers buien en stormachtige wind, die stof uit de droge binnenlanden mee nam. Een weerman sprak enthou siast: „Dit is ongekend. We zien aar de, wind en vuur tegelijk." Het natuureffect had ook minder leuke gevolgen voor de inwoners van Sydney. Sommigen kampten met ademhalingsproblemen. De au toriteiten raadden kinderen en oude ren aan binnen te blijven. Internationale vluchten zijn omge leid. foto Paul Miller/EPA SINT-PETERSBURG In het Russische Sint-Petersburg komt een wolkenkrabber van 400 meter hoog. Het gebouw, het hoog ste van Europa, is een project van staatsgasbedrijf Gazprom. Nu is het hoogste gebouw het hoofdkantoor van de Commerzbank in Frankfurt (300 meter). Unesco heeft gemeld het historische centrum van de lijst van werelderfgoederen te ha len als de toren er komt. TOLEDO Een Amerikaanse vrouw beweert dat een vruchtbaarheidskliniek het verkeerde embryo bij haar heeft in gebracht, waardoor ze nu het kind van andere ouders draagt. Een arts van de kliniek heeft dat bevestigd. De 40-jarige Carolyn Savage wil het kind ter wereld brengen en dan aan de biologische ouders af dragen. De vrouw heeft inmiddels een advocaat ter hand genomen. Boek nu één van deze zeer voordelige stedentrips en ontdek de diverse bezienswaardigheden in de steden door o.a. een stadstour te maken. Alle reizen inclusief: 2-4 hotelovernachtingen, 2-4 maal ontbijtbuffet, vervoer per Tourist Class touringcar. Vertrek: vele data in oktober, november, december 4 dagen Vertrek: i 23, 30 oktober, 6, 13, 20, 27 november, 4,11,18, 24 december i 3, 4 of 5 dagen Vertrek: 2, 16,19, 23, 26, 30 okt„ 6,13, 22, 27, 29 nov„ 4, 6,11, 13, 14, 18 dec. 4 dagen Vertrek: 16 oktober, 6, 20, 27 november, 18 december Meer informatie? Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. ANVR Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €15,- reserveringskosten, W/A eventuele toeslagen, overige verzorging en entreegelden (tenzij anders genoemd). V JA scr Kijk voor meer informatie op www.effeweg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9