Kunst laat verdwenen 20 'Populieren langs Oude Rijksweg zijn nog steeds gevaarlijk' Naamloze appels en peren benoemd Manoir Restaurant Inter Scaldes begint eigen helikopterdienst HE!DEMAATSCHAPF Organisatie wil samen met de heemkundekring Heidemaatschappij Infobijeenkomst over bouwproject Beurtvaarder vandaag op sleep naar Kats Marinier vertelt over Afghanistan-missie donderdag 24 september 2009 door Adri Klinkenberg GOES - Het zou nog steeds takken regenen in de tuin van bewoon ster J. de Vlieger aan de Oude Rijksweg in 's-Heer Hendrikskin deren. De gemeente Goes had veel meer moeten snoeien aan de po pulieren langs de weg. Dit zei raadsman A. Faasse na mens de bewoonster gisteren bij de Raad van State in Den Haag. De vrouw meent gevaar te lopen door vallende takken. De hoogste bestuursrechtbank moet uitmaken of de gemeente in 2006 terecht be sloot dat De Vlieger niet voor haar veiligheid hoeft: te vrezen. Sinds 2006 is er wel wat gebeurd. Na onderzoek door de gemeente bleek dat de gewraakte bomen nooit deskundig zijn onderhou den. Het onderhoud werd opge pakt en gemeentelijk boomdeskun- dige T. Kapoen zei in Den Haag de populieren geregeld te controle ren. Vorig jaar oordeelde de Mid delburgse rechtbank dat Goes het bezwaarschrift van De Vlieger niet goed had afgehandeld. Daarover voerde de gemeente gisteren een hoger beroepszaak. Volgens staats raad R. Loeb is het gevaar kenne lijk geweken. Raadsman Faasse be strijdt dat. Uitspraak binnen zes weken. 'S-HEER ABTSKERKE - Wie fruitbomen in zijn tuin heeft, maar geen idee heeft van de naam van het fruitras, kan meegebrachte vruchten (circa vijf stuks) op naam laten brengen tijdens de publieksdag, zaterdag 26 septem ber, bij Hoeve van der Meulen in 's-Heer Abtskerke. Stichting Landschapsbe heer Zeeland is er van 13.30 tot 17.00 uur met deskundigen in oude fruit- rassen. foto SLZ door Luc Oggel KRUININGEN - Tweesterrenrestau- rant Inter Scaldes in Kruiningen begint een eigen helikopterlijn dienst om klanten op te halen en weer thuis te brengen. Daarvoor is een samenwerking aangegaan met Helico Helicopter Service in Bergen op Zoom. Het manoir restaurant kan beschikken over een helikopter met het eigen logo erop. „We krijgen regelmatig verzoeken van gasten uit bijvoor beeld Engeland en België", zegt De Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij wil de historie van oude havens in Zeeland door middel van kunstwerken weer zichtbaar maken. Het eiland Tholen is als eerste aan de beurt. door Rob Paardekam In Sint-Annaland, Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse moet kunst er voor zorgen dat de verdwenen havens niet worden vergeten. De Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij (KNHM), een ideële organisatie, werkt samen met de Thoolse heemkundekring en de Dorpsge meenschap Sint-Annaland om dat mogelijk te maken. Het project heeft de naam 'Het onzichtbare zichtbaar maken' gekregen. De hoop is dat de gemeente een finan ciële bijdrage levert. „Verder kun nen wij de heemkundekring, die het plan trekt, helpen bij het vin den van andere subsidiebronnen", zegt directeur Kees Joosse van de KNHM. Zijn organisatie heeft de kosten die tot nu toe zijn gemaakt, voor haar rekening genomen. De kunstwerken die de historie van de havens weer tot leven moe ten brengen, zijn ontworpen door de Walcherse kunstenares Bianca Runge en Noord-Bevelander Dan ny van Rijt. Die laatste tekende voor de kunstwerken in Scherpe nisse en Sint-Maartensdijk. In dat laatste dorp komt een creatie van ongeveer twee meter hoog, waarin de Pluimpot en het dorp te zien zijn. Op de plek waar vroeger de landbouwhaven lag, is een schip af gebeeld. Waar het kunstwerk komt te staan, is nog niet duide lijk. De plek waar de haven vroe ger lag, lijkt het meest logisch. „Maar andere ideeën zijn wel kom", stelt Joosse. De locatie in Scherpenisse staat wel zo'n beetje vast: tussen de ben zinepomp en het praathuisje, bij De Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij (KNHM) is een ideë le organisatie, die projecten van burgers ondersteunt. Het moet gaan om projecten die de buurt, wijk of streek waarin mensen wonen, verbeteren. De Heidemaatschappij heeft over het algemeen een inhoudelijke in breng in de projecten, maar levert soms ook een financiële bijdrage. De KNHM is opgericht in 1888 en kent twaalf provinciale afdelingen. de ingang van het dorp. Mensen moeten het meteen zien staan als ze Scherpenisse binnenrijden. Danny van Rijt maakt voor het dorp een platte creatie van staal, die het laden en lossen van een schip voorstelt. „In zowel Scherpe nisse als Sint-Maartensdijk moet je goed zoeken, wil je nog sporen van de voormalige havens vin den", zegt loosse. „Met deze kunst werken hopen we in elk geval de herinnering levend te houden." Sint-Annaland heeft nog een jacht haven, maar die ligt verder van de kern vandaan dan de oude haven. Op de plek waar die laatste ooit lag, bevindt zich nu een stukje nie mandsland dat er voor zorgt dat de verbondenheid van het dorp met de haven is verdwenen. De gemeente wil daar iets aan doen door onder meer woningen en winkels te bouwen in het ha vengebied. Met het kunstproject willen de KNHM en de heemkun dekring nog iets extra's toevoegen. Bianca Runge heeft het idee be dacht om de contouren van de oude haven zichtbaar te maken door een hele serie meerpalen te plaatsen. Die lopen van de oude kern helemaal naar de havendijk. De komende maanden moet dui delijk worden of het haalbaar is al le drie de kunstprojecten uit te voeren. „We hebben het plan deze week aan de gemeente gepresen teerd en die leek enthousiast", zegt Joosse. „Nu maar hopen dat ze er in wil investeren." gastvrouw Claudia Brevet. „We wilden dit al langer en deden het af en toe ook al, maar het was even zoeken naar een goede part ner met alle juiste vergunningen." Volgens Brevet is de service niet al leen bedoeld voor welgestelden, maar ook bijvoorbeeld voor fami lies die iets bijzonders te vieren hebben. Problemen met de buurt verwacht zij niet. „Het wordt hier zeker geen luchthaven. Daarnaast is de helikopter heel stil en zijn er aanvliegroutes buiten het dorp Een voorstelling van het laden en lossen van een schip siert straks de entree van Scherpenisse. Kruiningen Zandweg 1b (0113) 38 26 26 www.tmcwooowinkefs.nl KATS Aannemersbedrijf Fraanje en make laar Faasse Fermont houden za terdag een open dag c.q. informatie bijeenkomst bij uitbreidingsplan Kreekpad in Kats. Het bouwplan aan de zuidwestrand van het dorp, dat inmiddels vier maanden loopt, bestaat uit 25 woningen in diverse groottes en varianten. De verkoop vlot echter niet zo, tot op heden zijn vier huizen verkocht. Die zijn al in aanbouw en kunnen tijdens de open dag, van 10.00 tot 13.00 uur, worden bezichtigd. GOES De Frans Naerebout, het Goese beurtschip dat wordt gerestaureerd door vrijwilligers, wordt vandaag versleept naar de werkhaven in Kats. Aannemerij Verstraaten brengt het schip om 8.00 uur uit de Goese haven, via het Havenka naal en de Sasse sluis naar Kats. Daar arriveert het tussen 11.00 en 12.00 uur, waarna Zwaar Transport Zeeland het schip op een dieplader takelt. Straalbedrijf Kamps gaat ko mende maanden met de buiten kant van het schip in de weer. 'S-HEER ABTSKERKE Marinier Kees van der Meet houdt morgen in de kerk van 's-Heer Abtskerke een presentatie over zijn missie in Afghanistan. Van der Meet was daar van maart tot augus tus werkzaam. De presentatie wordt ondersteund met zelfgemaakte videobeelden en foto's. Na afloop is er een hapje en een drankje en is er gelegenheid om Van der Meet te spreken en vra gen te stellen. De presentatie begint om 20.00 uur, de entree is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92