Tweede WK Schweertman 40 'Remy kree; Ronde Kwadendamme trots op laatste winnaar Squasher Piëdro Schweertman beklimt de wereldranglijst SINT ALOYSIUS Tafeltennissers zetten Graauw op, Appelloop eerste wedstrijd van Runnerscriterium donderdag 24 september 2009 Willem Adriaansens foto Rob Kamminga door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Squasher Piëdro Schweertman begint zondag aan zijn tweede WK voor landen teams. In India, in 2007, stond de Koudekerkenaar nog laag in hiërar chie binnen Oranje, nu is hij in De nemarken de nummer twee van het team. Bondscoach Lucas Buit kan dus bijna niet om hem heen. Schweertman heeft de hele zomer doorgetraind. De 26-jarige Walche- naar deed dat in 2008 ook en merkte dat die in squashland onor thodoxe aanpak hem veel winst opleverde. „Ik heb toen een enor me stap kunnen maken", vertelt de squasher die dat onder meer liet zien op het afgelopen NK, waarop hij verrassend tweede werd. „En nu merk ik dat ik weer een stuk verder ben gekomen." Schweertman, de nummer 111 van de wereld, heeft de afgelopen maanden hard gewerkt aan zijn techniek en fysieke mogelijkhe den. Hij is sterker en sneller gewor den, zegt hij. „Maar op een gege ven moment kan je eenvoudigweg niet sneller rennen. Dan moet je je winst op andere terreinen boeken. Kijk, ik zal van de toptienspelers niet verliezen in een sprintje, maar toch nemen ze de ballen eer der dan ik. Dat komt doordat ze de wedstrijden beter lezen dan ik. Daar kan ik nog enorm in groeien." De international bekijkt daarom veel wedstrijden van wereldtop pers. Hoe bewegen ze zich? Hoe anticiperen ze op hun tegenstan der? Waar zijn ze slimmer dan hij? Welke tactiek hanteren ze? „En als ik dan zelf ook nog veel wedstrij den op hoog niveau speel, kom ik steeds iets verder. Vanaf oktober wil ik eigenlijk elke maand wel een keer aan een proftoernooi meedoen. Waarschijnlijk begin ik in China." Maar eerst volgt het wereldkampi oenschap in Kopenhagen. De Ne derlandse ploeg, die verder bestaat uit Laurens-Jan Anjema, René Mijs en Sebastiaan Weenink, is in de poulefase ingedeeld bij Wales (zondag de tegenstander) en Au stralië (dinsdag). De nummers één en twee uit de poule gaan door naar de laatste zestien. Oranje is in de Deense hoofdstad als dertiende geplaatst. Twee jaar geleden werd het team zevende in India, wat de beste Nederlandse prestatie ooit was. De kans dat de ploeg dat resultaat nu overtreft, is niet zo groot, denkt Schweertman. „In de breedte hebben we name lijk een minder sterk team dan toen." door Peter van Kouteren GRAAUW - Het ligt opgeslagen in zijn langetermijngeheugen en is in een lange en fraaie loopbaan als ta feltennisser nog altijd hét mo ment. Wilfried Dumez (53) was nog maar dertien jaar en had toen al een grote inbreng in de presta ties van het eerste team van Sint Aloysius. „We speelden in Breda een beslissingswedstrijd tegen Jeep uit Vught. We moesten gelijk spelen, maar stonden met 5-2 ach ter. Cees Baumgarte keek in zijn laatste game tegen een 19-13-ach- terstand aan. Iedereen zei: laat de bus maar alvast warm draaien, we kunnen naar huis. Maar Cees won die partij en Frans van Wa terschoot won daarna ook. Ik moest als jong ventje als laatste te gen hun beste speler. Hij was ze nuwachtig, ik had nergens last van en we speelden gelijk. Ik zie de supporters nog janken langs de kant." Het is één van de memorabele hoogtepunten in de historie van de jubilerende club. Sint Aloysius zette mgt het tafeltennis het kleine Graauw op de kaart. De vrouwen plaatsten zich in het seizoen 1981-1982 zelfs voor de Europacup, waarin tegen het Tsjechische Vit- kovice Ostrava werd gespeeld. „Het is een heel leuke periode ge weest", blikt Vivian Blanckaert te rug. „De ereklasse was topniveau. Dat begon vrijdags al. Je moest je van Remy Mangnus een hele dag rustig houden. En als je 's zater dags competitie had gespeeld, gin gen we 's zondags op toernooi." Dumez: „Remy was altijd streng voor ons. Als er ijs lag, mocht je bijvoorbeeld niet gaan schaatsen. Dat was slecht voor je spieren." De naam van deze onverzettelijke clubman is nauw verweven met de geschiedenis van de dorpslub. Sint Aloysius kwam voort uit het patronaatswerk van de kapelaans Stuyk en Pit. „Op zekere dag was daar Remy, die als jeugdleider ka pelaan Stuyk kwam assisteren", licht oud-speler Jo Bogaert een stukje historie op de website van de club toe. „Iedereen kon tafelten nissen en er was veel talent." Vi-. vian Blanckaert: „Remy had wei nig verstand van tafeltennissen, maar hij was de drijvende kracht en kreeg alles voor elkaar. Hij sprak alleen maar dialect, maar we gingen wel op trainingskamp naar Engeland en Zweden." Wilfried Dumez: „Zweden was toen het tafeltennismekka. We kre gen er een warming-up, die bij ons een complete conditietraining was. Remy was zijn tijd ver voor uit. Hij kocht een robot, die zestig ballen per minuut sloeg. Er zijn tij den geweest dat ik elke dag tegen dat ding stond te spelen. Daar kreeg je snelheid en vastigheid van." Dat leidde tot een opmerkelijke progressie van veel spelers. „In het begin speelden we in het oude pa tronaatsgebouw", vertelt Dumez. „Maar dat was niet naar de zin van AXEL - De eerste wedstrijd in het kader van het Zeeuws-Vlaamse Runnerscriterium wordt zaterdag in Axel gehouden. Road Running Axel (RRA) organiseert dan de Ap pelloop, een wedstrijd met drie verschillende afstanden op het pro gramma. Het is alweer de tweede wedstrijd die RRA-in dit nog prille seizoen houdt. Het bestuur hoopt dat de belangstelling hoger zal uitvallen dan tijdens de Bevrijdingsloop van enkele weken geleden. Toen kwa-* men amper vijftig lopers en loop sters een borstnummer afhalen. Zaterdag kunnen de deelnemers meedoen aan de 5000, 8000 en 13000 meter. De start is om 15.00 uur in het Axelse Bos. Om 15.45 uur start de jeugdloop over 500 meter. door Koen de Vries KWADENDAMME - Bij het pers bericht dat de organisatie van de Ronde van Kwadendamme dezer dagen verzond, zit ook een foto. Het is het beeld van het podium van de wedstrijd van vorig jaar. Op het hoogste treetje staat Johnny Hoogerland uit Yerseke, rechts naast hem staat nummer twee Joost van Leijen en nummer drie is Ronald Roos. „Het is een schitterend podium, zeker als je dat nu bekijkt", zegt Jan Braat, de secretaris van het plaatselijke wie- Iercomité. Hoogerland en Van Leijen kwa men vorig jaar als zo vele andere renners naar Kwadendamme om het wielerseizoen af te sluiten. Niet lang daarna tekenden ze een contract bij Vacansoleil en boek ten ze prima resultaten bij de profs, met name Hoogerland na tuurlijk. Ook de 56e editie van de Ronde van Kwadendamme is weer sterk bezet. Voor de wedstrijd die za terdag verreden wordt, hebben al 51 renners zich ingeschreven en naar verwachting melden zich er zaterdag ook nog flink wat aan. Jo hnny Hoogerland zal er niet bij zijn. Hij rijdt een dag later elders een belangrijke wedstrijd... De start van de wielerwedstrijd voor elite, beloften en amateurs A is om 15.30 uur. Om 14.rs uur ver trekken de categorieën S/P, ama teurs 40+ en amateurs B. In het dorp zijn zaterdag daarnaast nog tal van andere activiteiten rond om de koers. UIT K BILJARTEN Driebanden. Derde divisie. Bottles De Parel - De Distel Biljarts 6-2: Theo Platjouw - J. Boe ren 27-35, 47; Cor de Jonge - René Kuyster- mans 35-28, 48; Peter Snelders - Jos van Peer 30-27, 62; Cees Baumgarte - Tonny Rooyackers 30-16, 55. Vierde divisie, 's Lands Welvaren 2 - 's Lands Welvaren 3 4-4: Danny Aarts - Sylvia Eckel 30-12, 44; Nico Peeters - Wim Walraven 25-18, 45; Kees Verbeek - André Schouwenaar 18-25, 53; Peter de Bree - Markees Joosse 19-20, 56. TENNIS Metz. Mannen. Eerste ronde: Grosjean (Fra) - Mahut (Fra) 7-6 (1) 7-5, Llodra (Fra) - Zverev (Dui) 4-6 6-3 6-3. Tweede ronde: Kohlschreiber (Dui/2) - Phau (Dui) 4-6 6-3 6-2, Beek (Dui/7) - Ascione (Fra) 6-2 6-4., Korolev (Rus) - Istomin (Oez) 3-6 7-5 7-6 (2). Boekarest. Mannen. Eerste ronde: Cuevas (Uru/8) - Pavel (Roe) 6-3 7-6 (2), Gruel (Dui) - Darcis (Bel) 7-5 6-3. Tweede ronde: Ventura (Spa) - Martin (Spa) 4-5 opgave Martin, Monta- nes (Spa/5) - Granollers (Spa) 6-1 6-3. Tweede ronde: Fognini (Ita) - Almagro (Spa/2) 6-4 7-6 (3), Ramirez Hidalgo (Spa) - Copil (Roe) 6-3 6-7 (3) 6-4. Seoul. Vrouwen. Eerste ronde. Hantuchova (Slw/1- Morita (Jap) 6-4 4-6 6-2, Tweede ron de: Ribarikova (Slw) - Bammer (Oos/8) 6-1 7-5, Garrigues (Spa/2) - Shaughnessy (VSt) 6-3 6-1, Krumm (Jap) - Ye-ra (ZKo) 6-3 6-4. Twee de ronde: Yung-Jan (Tai) - Pavlioesjenkova (Rus/6) 2-6 6-4 6-1. Tasjkent. Vrouwen. Eerste ronde: Peer (lsr/2) - Ani (Est) 6-1 6-2., Govortsova (WRu/4) - Ro- dionova (Rus) 6-3 6-2. Tweede ronde: Koestova (WRu) - Voskoboeva (Kaz/8) 1-6 6-3 7-6 (9), Niculescu (Roe/6) - Ro- dina (Rus) 6-1 6-4, Sjevedova (Kaz/1) - Ivanova 7-5 6-2, Vögele (Zwe/5) - Abdoerajmova (Oez) 6-2 5-7 6-3. WIELRENNEN Mendrisio. Wereldkampioenschap wielrennen. Individuele tijdrit, beloften: 1. Bobridge (Aus) 33,2 km in 40.44 (48,887 km/u), 2. Oliveira (Por) 0.18, 3. Gretsch (Dui) 0.27, 11. Van Win den 1.19,12. Kruijswijk 1.21. Individuele tijdrit, vrouwen: 1. Armstrong (VSt) 26,8 km in 35.26 (45,379 km/u), 2. Cantele (Ita) 0.55, 3. Villumsen (Den) 0.58, 4. Arndt (Dui) 1.24, 5. Soeder (Oos) 1.28, 6. Neben (VSt) 1.29, 15. Bruins 2.14, 20. Van Dijk 2.43. Lichtervelde. Omloop van het Houtland. 1.Brown (Aus) 188 km in 4.16.00, 2. Wagner (Dui), 3. Eeckhout (Bel), 4. Robert (Bel), 5. Vier houten (Ned), 6. Sentjens (Bel), 26. Veelers, 28. Mol, 29. Van Emden. 100 Aan het begin van elke maand komt er een nieuwe wereldranglijst uit. Tweeënhalf jaar geleden begon Piëdro Schweertman aan zijn beklimming van de mondiale squashladder, nu staat de 26-jarige yjjI? Koudekerkenaar bijna in de top honderd. 150

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88