'Legokid' uit Clinge naar finale iland!3i Provincie te soepel met milieuvergunning Dow FOOTNOTES Berkhout schoenmodes Rode Kruis begint met nieuw cursusseizoen Lezing over 'vorige levens' in Hulst Helletochten van De Smokkelaars in grensstreek BOUWWEDSTRIJD Colin Willaert (11) Zeeuwse afgevaardigde agenda Elegante laars met zeer goede pasvorm Tf** donderdag 24 september 2009 door Jan van Ommen den haag - De Raad van State dwingt Dow in Terneuzen tot ver dergaande milieumaatregelen en meer onderzoek dan de provincie Zeeland eiste in een mei 2008 afge geven milieuvergunning. Dow moet, oordeelde de Raad van State gisteren, de stofuitstoot van bepaalde bedrijfsonderdelen halve ren van 10 naar 5 milligram per ku bieke meter. Ook moet Dow meer onderzoek doen naar de uitstoot van stikstofoxiden (NOx). De pro vincie is daarin te soepel geweest, stelt de Raad van State. Door meer fuel-gas, een restgas, te gebruiken om de krakers te verhit ten, beperkt Dow de uitstoot van het broeikasgas CO2, maar daar door wordt het eerder vastgestelde uitstootplafond voor NOx niet ge haald. De Raad van State vindt dit niet acceptabel en oordeelde giste ren dat Dow meer moet doen om de NOx-uitstoot terug te dringen tot het gewenste niveau. De Zeeuwse Milieufederatie en Na tuur en Milieu eisten dat Dow op basis van Europese milieurichtlij nen de best beschikbare milieu technieken (BBT) moet toepassen. Ook de Raad van State stelt dat on duidelijk is hoe lang Dow erover moet doen om alle BBT-maatrege- len te nemen. De vergunning is op dat punt te vaag. In tegenstelling tot raffinaderijen elders in het land is de uitstoot van verzurende stikstofoxiden en broeikasgas CO2 bij Dow niet gedaald. De milieuor ganisaties vinden dat Dow zo snel mogelijk moet overschakelen op kraakinstallaties een lage NOx- en C02-uitstoot hebben. Dow vindt het onverantwoord en ook niet veilig om in één keer alle processen stil te leggen en nieuwe branders te plaatsen. Bij reguliere onderhoudstops zou dat moeten gebeuren. Daar kan een paar jaar overheen gaan. De Raad van State meent dat daar meer duidelijkheid over moet komen en heeft de pro vincie opgedragen binnen een half jaar met een nieuwe milieuvergun ning voor Dow te komen. TERNEUZEN Het Rode Kruis Midden- en West- Zeeuws-Vlaanderen begint het nieuwe cursusseizoen vanavond met een ehbo-opleiding. De oplei ding wordt gegeven van 19.30 tot 21.30 uur aan de Mr. F. J. Haarman- weg 13 in Terneuzen. Ook staan herhalingscursussen ehbo en een cursus reanimatie-hartschokmachi- ne (aed) op het programma. Infor matie: 0115-472105 of 06-22224105. HULST Psycholoog Jos Hermans houdt 8 oktober een lezing over het thema 'vorige levens' voor stichting De Vier Windrichtingen in Hulst. Her mans vergelijkt de resultaten van eigen onderzoeken met de heersen de theorieën over wedergeboorte. De lezing vindt plaats in Den Dul- laert en begint om 19.30 uur. De en treeprijs bedraagt 9 euro. Meer in formatie via 0114- 319399. TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Handwerken; 14.00 uur: Sjoelen; 16.30 uur: repetitie koor; 19.00 uur: Bridge; De Kameleon, 15.00 uur: Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; WESTDORPE Het Verlaet, 10.15 uur: Bewegen op mu ziek; 13.30 uur: Sjoelen, handwerken; STEKENE - Wandelvereniging De Smokkelaars houdt zondag 27 sep tember voor de 24e keer de Helle tochten. Het wandelevenement dankt zijn naam aan startplaats 't Helleken in de Stekense grenswijk Hellestraat. Van daaruit kunnen wandelaars tussen 8 en 15 uur star ten voor een wandeling van zes, twaalf zeventien, twintig of dertig kilometer. De tocht voert onder andere door het waterwingebied op de grens van de gemeenten Stekene en Hulst. Iedereen kan meedoen. Niet-leden van de wan delfederatie betalen 1,50 euro in schrijfgeld. Meer informatie is te vinden op de website www.des- mokkelaars.be. KLOOSTERZANDE Café In den Dwaes, 19.45 uur: Bingo; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting; NIEUW - NAMEN De Kauter, 19.00 uur: KBO gymnastiek; OOSTBURG Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal; 14.00 uur: Sjoelen; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten, jeu de boules; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.30 uur: Kreatieve vorming; Colin Willaert uit Clinge vertegenwoordigt Zeeland tijdens de landelijke finale van een wedstrijd voor bou wers met technisch Lego. door Harold de Puysseleijr Stiekem droomt Colin er wel eens van om later zijn brood te kunnen verdie nen als autoconstructeur. Maar zover is de elfjarige leerling van de basisschool in zijn woon plaats Clinge nog niet. Voorlopig leeft hij zich daarom uit met het bouwen van voertuigen met tech nisch Lego. Bij toeval kwam hij in het bezig van een inschrijfformu lier voor een wedstrijd die door de fabrikant van het constructiespeel goed in Nederland is uitgeschre ven. „We waren in de speelgoed winkel om een cadeautje te kopen voor iemands verjaardag en daar hing een affiche." De opdracht voor de Lego Technic Master Builderwedstrijd was om naar eigen ontwerp een voertuig in elkaar te zetten. Samen met zijn vriendje Bart Verstraeten bouwde Colin in een week tijd een grote vrachtwagen, met heftruck en hijs kraan erop en voorzien van een Vi2-motor. Er kwamen uit het he le land tweehonderd inzendingen binnen voor de wedstrijd, veel vol gens de organisatie, want in Enge land waren bijvoorbeeld maar vijf tig deelnemers. De creatie van Co lin werd uitgekozen als de beste uit de provincie Zeeland. Zodoen- de mag hij zaterdag 24 oktober zijn bouwkunsten gaan vertonen in Lego World in Zwolle. De twaalf finalisten in de leeftijd van negen tot zestien jaar krijgen daar twee uur de tijd om met de inhoud van twee dozen technisch Lego zelf een voertuig in elkaar te zetten. Zonder constructieteke ning. „Twee uur is niet lang vind ik. Grote auto's bouw ik meestal in twee dagen, dus waarschijnlijk kan ik tijdens de finale maar een klein voertuig bouwen", denkt de Zeeuwse finalist van de bouwwed- strijd. De winnaar van het Neder lands kampioenschap, mag met zijn familie op reis naar Denemar ken. Daar staat een bezoek aan de Legofabriek op het programma en een praatje met de ontwerpers van Lego Technic. Colin is al sinds zijn zevende jaar verslingerd aan bouwen met technisch Lego en is er volgens zijn ouders helemaal aan verslingerd. „Heeft hij iets nieuws, dan bouwt hij het liefst van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door. Als hij de smaak een maal te pakken heeft, dan moeten we hem soms wel eens remmen." Behalve een goed ruimtelijk - en technisch inzicht is vooral geduld een onmisbare eigenschap bij de bouw van technisch Lego. ©«©©«•©s©»©©©©©©©© p EVENEMENTEN DONDERDAG AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, handvaardigheid; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; BRESKENS Goedertijt, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; CLINGE Malperfuus, 13.30 uur: Biljarten, gym; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; HENGSTDIJK Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge, Hulst Cultureel; De Korenmarkt, 10.00 uur: Geheugen training; 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 19.00 uur: Bin go; Den Dullaert, 13.30 uur: Kaarten; 19.00 uur: Yoga, bridge; De elfjarige Colin Willaert uit Clinge met twee van zijn bouwwerken. Op de voorgrond het voertuig waarmee hij wist door te dringen tot de landelijke fina le van de wedstrijd Lego Technic Master Builders op 24 oktober in Lego World in Zwolle. foto Peter Nicolai SLUISKIL Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten da mes, koersbal; Verkrijgbaar in de kleuren zwart en grijs. Zeer geschikt voor losse steunzolen. Voor deskundig advies naar: Zuidstraat 6, Sas van Gent. Tel. 0115 - 45 15 62

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85