Bij Bath schuilt de duvel in het water 29 Kleding en speelgoed op beurs Bouwvergunning voor Agrimarkt Terneuzen definitief van de baan BOEKPRESENTATIE Schrijver Cor Heijkoop vindt aantal ongelukken nog meevallen Snel oplossing archief Oostburg' EXTRA KOOPAVONDEN 24 25 SEPTEMBER Diverse aktie's! Profiteer nu van extra korting! Man beroofd van tas in de Havenstraat Nieuwe fietsenstalling bij bushalte beklad Jongen met 13,4 gram hennep aangehouden Aangespoelde walvis uit Golf van Biskaje donderdag 24 september 2009 Het Nauw van Bath is be rucht in scheepvaartkrin gen. Soms raken schepen er compleet stuurloos. „Dan zit de duvel in het water." door Wout Bareman De uitspraak is van een Belgische loods, die aan boord van een con tainerschip op de Wes- terschelde bij Bath werd geconfron teerd met plotselinge, sterke dwars- stromingen. Alleen dankzij z'n er varing zag hij kans het gevaarte uit de buurt van de zandplaten te hou den. Maritiem auteur Cor Heijkoop uit Middelburg staat in het boek De Duvel zit in het Water uitgebreid stil bij de scheepsrampen die zich de afgelopen hónderdvijftig jaar voordeden in het Nauw van Bath. Het zijn er vele tientallen. Heij koop: „Het aantal ongevallen in het Nauw van Bath is in feite ge ring, afgezet tegen de 140.000 scheepsbewegingen per jaar. Maar de Bocht is en blijft een lastige. Wanneer scheepscalamiteiten op de Westerschelde ter sprake ko men, wordt daarbij het Nauw vaak in één adem genoemd." Heijkoop presenteerde het boek gistermiddag in het stadhuis van Terneuzen aan de leden van de Permanente Commissie van Toe zicht op de Scheldevaart. Heijkoop belicht niet alleen de scheepsram pen, strandingen en (lichte) aanva ringen. Hij schetst ook de geschie denis van het dorp en de hoogtij dagen van het vermaarde café Land- en Scheldezicht, dat in 1824 als herberg begon en afgelopen zo mer de deuren sloot. Bij elke cala miteit stroomde het café vol met ramptoeristen, maar vaak ook kre gen drenkelingen er een verster kende borrel. Niet alle scheepson gevallen worden breed uitgeme ten, maar Heijkoop staat wel uitge breid stil bij de meest spraakma kende scheepsbotsing: die met de tankers Miraflores en Abadesa, eind februari 1963. Op de branden de Miraflores kwamen negen be manningsleden om. Maar ook de bijna gekapseisde Pioner Onegi (1994) en de geramde Pelican I (2003) krijgen ruime aandacht. Cor Heijkoop besteedt ook veel aandacht aan de slepende discus sie over veiligheidsmaatregelen op de Westerschelde. Zijn wijze raad: „Er dient een uitgebreid rampen scenario bij de overheden op de plank te liggen, inclusief verregaan de afspraken met de bergers. Dus meer en intensievere samenwer king tussen de publieke en private sector. In Antwerpen zal het den ken moeten veranderen. Trafiek is erg belangrijk, maar de veiligheid dient altijd voorop te staan." Cor Heijkoop, De Duvel zit in het Water, 128 pagina's, 24,95 euro. Zwartepoorte Goes B.V. Amundsenweg 33, 4462 GP GOES T 0113-24 52 45 www.zwartepoorte.nl terneuzen - In het gebouw van het Zeldenrust - Steelantcollege aan de Sloelaan in Terneuzen wordt zaterdag de halfjaarlijkse kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden. Het is een intiatief van de gelijkna mige stichting, die dergelijke beur zen al meer dan vijfen- twintig jaar houdt. De beurs begint om tien uur en duurt tot twaalf uur. Van de opbrengst gaat vijftig pro cent naar het Hospice Zeeuws-Vlaanderen, dat mensen in hun laatste levensfase steun biedt en hoofdzakelijk werkt met vrijwilligers. Wie tijdens de beurs kleding of speelgoed te koop wil aanbieden kan mailen naar speelgoedkledingbeurs@live.nl of bellen met mevrouw J. van Gelder (0115-616848) door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Agrimarkt mag de voormalige meubelzaak van Jac Freijser aan de Kerkhoflaan in Ter neuzen niet verbouwen tot super markt. Dat heeft de Raad van Sta te besloten in het beroep dat Agri markt aanspande tegen het weige ren van een bouwvergunning door de gemeente Terneuzen. Agrimarkt wil al lang vaste voet aan de grond krijgen in Terneu zen. Pogingen om een supermarkt te vestigen op het terrein Kenne- dylaan-west stuitten op tegenwer king van de gemeente. Drie jaar ge leden tikte Agrimarkt de voormali ge meubelzaak aan de Kerkhoflaan op de kop, maar de gemeente wei gerde een bouwvergunning. Er zou namelijk te weinig parkeer ruimte zijn voor de supermarktbe- door Frank van Cooten oostburg - Nu de bouw van een nieuw archief in het gemeentehuis in Oostburg is geschrapt, moet zo snel mogelijk een oplossing wor den gezocht voor het onderbren gen van de archiefstukken. WD-raadslid Johan Provoost be pleit dit in schriftelijke vragen aan zoekers. Bovendien ziet de ge meente liever woningen verrijzen op die plek. Omdat de gemeente haar papierwinkel te laat indiende bij de rechtbank werd het bezwaar van Agrimarkt gegrond verklaard en kreeg het bedrijf vervolgens toch een bouwvergunning. Daarte gen maakte Evangelische Gemeen te Terneuzen weer bezwaar, zodat de partijen via procedures bij het gemeentebestuur en de rechtbank vorige maand uiteindelijk bij de Raad van State stonden. Die vindt nu dus ook dat de gemeente de bouwvergunning terecht heeft ge weigerd. Volgens manager onroerendgoed- beheer Ari Lindenberg van Agri markt BV beraadt de directie zich nu over de ontstane situatie. „We hebben verschillende mogelijke scenario's klaarliggen." Zonweringen PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 - Vlissingen Tel. 0118-552010 Aluminium en kunststof kozijnen com.mMim zonweringen - horren - rolluiken dakramen - garagedeuren www.paczonweringen.nl het college. Sluis dreigt in strijd te komen met de archiefwet, wat de inspectie volgens Provoost niet zal bevallen. Hij ziet mogelijkheden voor een archief in de gemeentelij ke panden Nieuwstraat 8-10 in Oostburg. Deze panden staan op de nominatie te worden gesloopt. Ook het Rabo- en WEA gebouw bieden wellicht soelaas. TERNEUZEN In de Havenstraat in Terneuzen werd dinsdagavond omstreeks 22.30 uur een 65-jarige man uit die plaats beroofd van zijn tas.De tas werd, door een persoon die achter hem liep, uit zijn hand getrokken. De Terneuzenaar ging de dief nog achterna, maar kon hem niet meer inhalen. In de tas zaten persoonlij ke papieren en drukwerk. HOEK De nieuwe fietsenstalling bij de bushalte in Hoek is besmeurd met graffiti. „Het mooie is er weer af en wat erger is, dat dit herhaling uit lokt", zegt raadslid Giel van Boom (TOP Gemeentebelangen) in 'Hoek- nieuws'. Hij roept dorpsbnwoners op een oogje in het zeil te houden, om te voorkomen dat de fietsen stalling weer wordt beklad. TERNEUZEN In de Havenstraat in Terneuzen werd dinsdagavond rond 21.30 uur een 15-jarige Terneuzense jongen aangehouden. De jongen was in het bezit van in totaal 13,4 gram hennep en de drugs bij de politie ingeleverd. Er werd proces-verbaal opgemaakt en de jongen is na het afleggen van een verklaring weer in vrijheid gesteld. ANTWERPEN De walvis die maandagnacht in Antwerpen is ontdekt op de bulb- steven van een fruitschip, komt uit de Golf van Biskaye. Daar zijn vrij veel walvissen, aldus onderzoeker Francis Kerckhof. Het al twee, drie dagen dode dier is dinsdagnacht ge ruimd. Delen zijn voor onderzoek meegenomen. Een universiteitsmu seum in Gent krijgt de onderkaak. De Pioner Onegi maakte op 8 december 1994 op weg van Antwerpen naar zee, zoveel slagzij dat sleepboten het schip tegen de slikken voor Bath moes ten duwen om kapseizen te voorkomen. De Pioner had te veel containers aan boord en was verkeerd geladen. repro boek Cor Heijkoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83