Figuratie in io uit selectie donderdag 24 september 2009 Op zoek naar het beste wat Zeeland op kunstgebied te bieden heeft zag Nico Out in Dreischor werk van Theo Voorzaat en in Kerkwerve schil derijen van Pauline Bakker en Ewoud de Groot. Theo Voorzaat is fijn schilder. Voor sommi- gen een achterhaald genre, voor anderen het enige dat telt. Mij gaat het erom of de werken iets te vertellen hebben, er schilder kunstig wat aan te beleven valt. Ruim dertig werken toont Voor zaat in museum Goemanszorg, va riërend van binnenzakformaat tot het monumentale In gesprek met de muze. Naast zijn productie van de afgelopen twee jaar, is ook een selectie vanaf de jaren '70 te zien. Twee lijnen lopen door zijn oeuvre. De meest opvallende is er gernis en woede, soms overgaand in wanhoop, over vervlakking en commercie, over vernietiging van het oude, zonder er iets beters te genover te stellen. Dat komt naar voren in een schilderij als Verloren strijdEen binnenplaats in verval, een man is met een voorhamer be zig de door muren en bodem bre kende bollen te lijf te gaan. De voorstelling is gehuld in dreigend licht en is compositorisch en qua timing goed opgebouwd. Links zien we de man in een poging een bol onschadelijk te maken, terwijl rechts andere zijn wereld binnen dringen. In gedachten kun je het verhaal afmaken. Een verteller is Voorzaat, zowel wat zijn voorstellingen betreft als schilderkunstig. Elk detail krijgt aandacht: dakpannen, verweerde muren, spiegelingen op het water, niets ontsnapt aan de vorsende blik van de schilder. Maar, en dat maakt Voorzaat onderscheidend, altijd past hij de details in binnen het grotere geheel en zoekt hij op lossingen waardoor het doorwerk te verre van doods wordt. Het riet in een schilderijtje als In een rijtuig je is speels gekarakteriseerd, met losse, rake streken. In dat werkje, waarin een vrouw en twee man nen in een rijtuig over een brug rij den, valt nog een ander kenmerk op: het licht dat in al het werk een hoofdrol speelt. Het is de voor waarde die zijn voorstellingen tot leven brengt, verpauperde gebou wen een laatste ademtocht biedt, de ondergang begeleidt én de Theo jordans Theo Jordans is de figuratieve kunst even trouw als het Zeeuwse landschap. Deze begenadigd teke naar en graficus, weet ruimte, rit me en beweging in lijn en vlak te vatten. Snelheid en exactheid gaan hand in hand en leiden tot mooie bladen. Alleen 26 september, atelierexpositie, Schuitvlotstraat 28a, Groede 26, 13.00 - 18.00 uur en op afspraak: 06 24786677. Jan De Vliegher Jan De Vliegher, Luc Tuymans en Eric Vande Pitte: toonaangevende kunstenaars uit België. Inventief zoeken zij naar spanning tussen werkelijkheid en beeld. De Vlieger schildert snel en direct, Tuymans zuivert beelden tot pure schoon heid, Vaftde Pitte versmelt herin nering tot gelaagde voorstellingen. T/m 30 okt., Le Coin Couleurs, Beursstraat 10, IJzendijke. Vr. 13.30 - 18 uur. en op afspraak: 0117-302148. Wim Hofman Wim Hofman is gezegend met een kinderlijke fantasie en door wrochte artistieke visie. De combi natie leidt tot verbeeldingsrijke schilderijen, tekeningen en illustra ties. Daarvan zijn er in Terneuzen tientallen te zien, vooral in kleine re formaten: vaak wat somber, maar ook ironisch en speels. T/m 31 oktober, Kunstuitleen, Bellamystraat 26a, Terneuzen. Di. t/m vr. 13-17 uur, za. 10- 14 uur. Cobi Boone Cobi Boone is de laatste exposant in de reeks die leden van de Zeeuwse Kunstkring confronteert met het werk van Piet Meeuwse. Zij hakt beelden waarin subtiel di verse tegenstellingen zijn vervat. Natuur, waarneming, emotie, ma teriaal komen harmonieus samen. T/m 1 november, Huis der tekeningen, Molstraat 1, Middelburg. Elke Ie zondag van de maand en op afspraak 0118- 60 17 70. Covra en kunst Vier beeldend kunstenaars uit Ka- pelle - Carlo van Gremberghe, Jo ke Sentse, Letta Vermeulen en Wil- ma Vermeij - tonen 'kunst om op te vreten'. Een expositie waarin voedsel voor lichaam en geest met een hoge energetische waarde wordt aangeboden. Knipoog naar de Covra en stof voor discussie T/m 13 nov., Covra, Spanjeweg 1, Nieuwdorp, mandag t/m vrijdag 8.30 - 17.00 uur. schoonheid van wat zichtbaar is onthult. Want dat is de andere lijn in Voorzaats werk: hij brengt een ode aan de schoonheid van de na tuur en aan wat mensen maakten. En weeft er soms een vleugje iro nie doorheen. Hoewel zijn werk stilistisch nauwe lijks ontwikkeling kent, staat Voor zaat niet stil. Hij vindt steeds nieu we invalshoeken voor zijn verhaal en geeft blijk van ongebreidelde fantasie. Dat parend aan een enor me werkkracht maakt hem tot een fenomeen dat tot de top van de fijnschilderkunst behoort. Ook Pauline Bakker schil dert figuratief Haar werk is te zien bij Bellas Artes in Kerkwerve. In haar werk: lege straten, stille stranden en eenzame individuen. Het zijn mooie, uitge balanceerde composities. In haar beste werk, de strandscènes, roept zij een tijdloze, door het ontbre ken van mensen licht geheimzinni ge sfeer op. Waar wel mensen figu reren zijn ze alleen: een ijsverko per wachtend bij zijn kar, een za kenman steekt een zebra over in een verlaten straat. Bakker kiest voor de hoofdzaken. In de land schappen weet zij te boeien door gebruik van licht. Dat brengt schil derkunstig leven in de brouwerij. In de stadsgezichten ligt dat an ders. Een Straat in de USA is me te vlak. Een van de andere exposanten in Bellas Artes is Ewoud de Groot. Hij maakt landschappen en heeft zich daarnaast gespecialiseerd in het schilderen van vogels in het landschap en weet daarin te over tuigen. Of het nu een groepje goudplevieren is of een enkele kla pekster, De Groot paart een rake en nauwkeurige blik aan inventief verfgebruik. Pasteuze lagen, geraffi neerd half transparant opgezette vlekken en tere lijnen zijn enkele ingrediënten waarmee hij vogels en omgeving tot leven brengt. Goemanszorg, Molenweg 3, Dreischor, t/m 4 okt. Di. t/m vr. 10-17 u., za,, zo., ma., 12-17 uur; Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve, t/m 11 oktober, do. t/m zo. 12.00-17.00 uur. Boven: Het monumentale In ge sprek met de muze van Theo Voor zaat. foto Galerie Lieve Hemel Links: Pauline Bakker kiest vaak voor lege straten en stille stranden in haar werk. Rechts: Ewoud de Groot heeft zich gespecialiseerd in het schilde ren van vogels in het landschap. foto's Nico Out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58