21 uit mÈÈËwrw/ selectie selectie donderdag 24 september 2009 COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkooptea'm Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Mischa Beckers Philip Glass (1937) is de meest gespeelde en po pulairste componist van dit moment. Dit weekend komt Glass naar Middelburg. In de Zeeuwse Concertzaal geeft hij zowel za terdag als zondag een solocon cert op piano. „Glass liet zich, na een bezoekje aan de site, overhalen door het mooie en intieme karakter van de zaal", meldt het team van de Zeeuwse Concertzaal trots. De populaire componist schreef opera's met veelal libretto's geba seerd op romans of poëzie, symfo nieën, filmmuziek, stukken voor experimenteel theater, composi ties voor eigen ensembles en werk te daarbij samen met artiesten als Woody Allen, David Byrne, Paul Simon, David Bowie en Allen Ginsberg. Ondanks deze diversiteit is het voor Glass zelf, gewoon, mu ziek. Niets meer en niets minder. Iets wat hij iedere dag creëert. Tijdens zijn studie voelde Glass zich al snel aangetrokken tot non-conformistische componisten als Harry Match, Charles en Ives en Virgil Thomson. Op zoek naar een eigen geluid verhuisde hij in i960 naar Parijs en studeerde twee jaar lang intensief bij Nadia Bou- langer. In die tijd leerde hij Indiase muziek kennen door ragas van Ra vi Shankar over te schrijven in Westerse notatie. Ook deed de jon ge componist muziekonderzoek in Noord-Afrika, India en de Himala ya. Na zijn terugkeer in New York paste Glass deze geleerde technie ken toe in zijn eigen werk. Hij componeerde een grote collectie nieuwe muziek voor zijn eigen en semble, vaak aangeduid als mini mal music. De componist gebruik te deze term overigens zelf niet, had er zelfs bezwaar tegen. Naar ei gen zeggen componeerde hij mu ziek met herhalende structuren. Hoogtepunt in de periode was on der andere de opera Einstein on the Beach (1976), een vijf uur durend epos dat nu wordt gezien als een mijlpaal in het twintigste-eeuwse muziektheater. Vele andere high lights volg den en het oeuvre is inmid dels enorm. Opera's zoals Evi de Jean Na haar overdonderend theaterde buut Overleven presenteert Evi de Jean zich nu met Aarde. Het is een muzikaal reisverhaal waarin een kleine reis het grote verhaal van het leven wordt: loslaten, opnieuw beginnen en weer thuiskomen. De ze jonge Vlaamse vrouw beschikt over een vurige, warme stem/waar mee ze het publiek weet te raken. Vrijdag 25 september, De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur. Jkm Pianorecital Het pianoduo Scholtes-Janssens brengt een vierhandig pianoreci tal op een antieke Bechstein vleugel. Lestari Scholtes en Gwy- lim Janssens vormen sinds 2003 dit duo. Solistisch en samen tre den zij op in grote zalen binnen en buiten Europa. Zaterdag 26 september, Podium Zaamslag in Zaamslag, 20.00 uur. The Voyage (1992), gebaseerd op de ontdekkingsreizen van Christof- fel Columbus. Grootschalige werken voor koor en orkest waaronder Itaipu (1989) en Symphony No. 5 (1999) geba seerd op teksten van wijze tradi ties vanuit de hele wereld of zijn Concerto for Cello and Orchestra (2001), een opdracht voor de vijf tigste verjaardag van Julian Loyd Webber die in première ging tij dens het Beijing Festival. In 1983 kwam Koyaanisqatsi uit. Deze cultfilm, zonder gesproken tekst, geeft door vertraging en ver snelling in beeld en muziek een hypnotiserend effect. De muziek die Glass voor deze film compo neerde werd zeer populair, het Phi lip Glass Ensemble maakte er ja ren lang een wereldtournee mee. Glass' filmpartituren zijn altijd ho gelijk gewaardeerd. Don Giovanni De meesterverleider Don Giovan ni laat in de gelijknamige opera een spoor van (bijna), veroverde vrouwen achter zich. Deze Mo- zart-klassieker wordt uitgevoerd door een internationaal gezel schap met daarin de Nederlandse zangtalenten: Janny Zomer, Hans Pieter Herman en Gonnie van Heugten. Dinsdag 29 september, De Maagd, Bergen op Zoom, 20.00 uur Diepgang 'Nuchter, maar ambitieus' luidde ruim twee jaar geleden het oor deel over de cd Mumm van de band Dear moM. Die typering geldt nog steeds, ook na een moei lijke periode met diverse wissels van bandleden. De band is nu te rug van weggeweest. In opmaat naar de tweede cd geeft Dear moM drie concerten in Zeeland. Zondag 27 september, Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur. Of ze haar gedachtenspinsels nou toevertrouwt aan het papier voor haar boeken en columns of aan een theaterzaal, Nilgün Yerli weet altijd te verrassen. Zij komt naar Zeeland voor een try-out voorstel ling van De adem van Eva, een gloednieuw programma van een vrouw met een missie en met een grenzeloze verbeeldingskracht. Woensdag 30 september, Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur. Het cabaretduo Ernesto Mar cellino brengt samen met Wil- fried Finkers de nieuwe show Diepgang. Dit succesvolle drietal heeft een vaste plek verworven in het theatercircuit en vliegt met zijn eigenzinnige humor soms flink uit de bocht. Vrijdag 25 september, De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur La Gioia en Sjoek! Het trio La Gioia brengt een breed repertoire van vroegbarok tot hedendaagse klassieke mu ziek, met uitstapjes naar jazz en pop. La Gioia is Jolanda Dekkers (blokfluit), Ineke de Vente (harp) en Pierre de Nijs (gitaar). Dit keer is zangeres Sjouk! (fo to) gastmuzikante. Zaterdag 26 september, De Drukkerij, Middelburg, 15.00 uur. Philip Class is één van de populairste componisten van hedendaagse muziek ter wereld.. Komend weekeinde geeft I Dear moM Nilgün Yerli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50