401 sport Nog steeds op Ronde van Kwadendamme is trots op laatste winnaar Sint Aloysius zette Graauw op de kaart donderdag 24 september 2009 EK VOLLEYBAL Recordinternational Ingrid Visser door René Banierink door Koen de Vries KWADENDAMME - Bij het pers bericht dat de organisatie van de Ronde van Kwadendamme dezer dagen verzond, zit ook een foto. Het is het beeld van het podium van de wedstrijd van vorig jaar. Op het hoogste treetje staat Johnny Hoogerland uit Yerseke, rechts naast hem staat nummer twee Joost van Leijen en nummer drie is Ronald Roos. „Het is een schitterend podium, zeker als je dat nu bekijkt", zegt Jan Braat, de secretaris van het plaatselijke wie- Iercomité. Hoogerland en Van Leijen kwa men vorig jaar als zo vele andere renners naar Kwadendamme om het wielerseizoen af te sluiten. Niet lang daarna tekenden ze een contract bij Vacansoleil en boek ten ze prima resultaten bij de profs, met name Hoogerland na tuurlijk. Ook de 56e editie van de Ronde van Kwadendamme is weer sterk bezet. Voor de wedstrijd die za terdag verreden wordt, hebben inmiddels 51 renners zich in geschreven en naar verwachting melden zich er zaterdag ook nog flink wat aan. Johnny Hoogerland zal er niet bij zijn. Hij rijdt een dag later elders een belangrijke wedstrijd... Bij de favorieten hoort wel Rob Disseldorp, de koning van de crite riums. De 24-jarige inwoner van Rijpwetering boekte dit seizoen in zijn gestreepte wielerpakje bij de amateurs al negentien overwinnin gen. Andere renners van naam die in het Bevelandse dorp van start gaan zijn Gerwin de Regt, Arne Hartogh, Michel Sijmens en Mar- tijn Simons. Een opmerkelijk naam is die van Frank Wierstra, die vanuit het Friese Burgum hele maal naar Zeeland afzakt. Van Zeeuwse bodem is onder meer de talentvolle Nick Nieuw- dorp van de partij. Ook is er een Nederlands kampioen: Dennis Raadtgever uit Kapelle greep vori ge week samen met de visueel ge handicapte Arnold Polderman uit Axel de titel op het NK tijdrijden op de tandem. De start van de wedstrijd voor eli te, beloften en amateurs A is om 15.30 uur. Om 14.15 uur vertrek ken de categorieën S/P, amateurs 40+ en amateurs B. Niet alleen wielrenners maken Kwadendamme zaterdag onveilig. In het dorp zijn 's middags en 's avonds tal van activiteiten. Als af sluiting geldt de Nacht van Kwêdamme, die wel eens tot 4.00 uur kan duren. LODZ - Ingrid Visser is pas 32 jaar maar toch al aan haar derde lus trum toe als international. Op 5 ok tober 1994 speelde ze haar eerste interland. Nu is ze recordinterna tional met 458 caps. In Polen be gint de geboren Goudse morgen aan haar achtste Europees kam pioenschap. Een terugblik op vijf tien jaar Oranje aan de hand van die EK's. EK 1995, Nederland. Coach: Bert Goedkoop. Resultaat: Europees kampioen. „Ik kwam net kijken, had speel sters als Cintha Boersma en Jerine Fleurke voor me. Ik ben twee keer kort ingevallen, aan het net om te blokkeren. Dat toernooi speelden we in een roes. Ik had geen idee wat het betekende dat we won nen, dacht dat het eigenlijk wel normaal was en dat we dat in de toekomst nog wel vaker gingen doen, ha, ha. Het is er tot nu toe niet meer van gekomen." EK 1997, Tsjechië. Coach: Bert Goedkoop. Resultaat: negende. „De enkelbreuk van Elles (Lefe- rink), is het eerste wat me te bin nen schiet, heel akelig. En dat ik niet lekker in de groep lag. Ik had besloten in Brazilië te gaan spelen en als enige uit de wintertrainin- gen te stappen. Dat is me enorm kwalijk genomen door Bert. Hij vond zelfs dat ik verantwoordelijk was voor het mislukte EK. Nee, dat was niet mijn leukste EK." EK 1999, Italië. Coach: Pierre Ma- thieu. Resultaat: vijfde. „Weet ik weinig meer van. We hadden geen hoge verwachtingen, dus vijfde was oké. Het was mijn eerste EK als aanvoerster. Dat is toch anders. Soms mooi, maar soms ook minder mooi. Steeds moeten uitleggen waarom het weer niet gelukt is, zeker wanneer je zelf wel goed hebt gespeeld. Dat heb ik iets te vaak moeten doen." EK 2001, Bulgarije. Coach: Angio- lino Frigoni. Resultaat: vijfde. V3SlSZS3%&fögB& j.WfóMWi door Peter van Kouteren GRAAUW - Het is in een lange en fraaie tafeltennis loopbaan nog al tijd hét moment. Wilfried Dumez (53) was nog maar dertien jaar en had toen al een grote inbreng in de prestaties van het eerste team van Sint Aloysius. „We speelden in Breda een beslis singswedstrijd tegen Jeep uit Vught", staat hem nog altijd hel der voor de geest. We moesten gelijkspelen, maar stonden met 5-2 achter. Cees Baumgarte keek in -■ zijn laatste game tegen een 19-13-achterstand aan. Iedereen zei: laat de bus maar alvast warm draaien, we kunnen naar huis. Maar Cees won die partij en Frans van Waterschoot won daarna ook. Ik moest als jong ventje als laatste tegen hun beste speler. Hij was ze- 1 nuwachtig, ik had nergens last van en we speelden gelijk. Ik zie de supporters nog janken langs de kant." Het is één van de memorabele hoogtepunten in de historie van de inmiddels vijftigjarige club. Sint Aloysius zette met het tafeltennis het kleine Graauw op de kaart. De vrouwen plaatsten zich in het sei zoen 1981-1982 zelfs voor de Euro pacup, waarin tegen het Tsjechi sche Vitkovice Ostrava werd ge speeld. Remy Mangnus was in die tijd de trainer. De naam van deze onverzettelijke clubman is nauw verweven met de geschiedenis van de dorpslub. Sint Aloysius kwam voort uit het patronaatswerk van de kapelaans Stuyk en Pit. „Op zekere dag was daar Remy, die als jeugdleider ka pelaan Stuyk kwam assisteren", licht oud-speler Jo Bogaert een stukje historie op de website van de club toe. Oud-speelster Vivian Blanckaert: „Remy had weinig ver stand van tafeltennissen, maar hij was de drijvende kracht en kreeg alles voor elkaar. Hij sprak ajleen maar dialect, maar we gingen wel op trainingskamp naar Engeland en Zweden." Dumez: „Remy was zijn tijd ver vooruit. Hij kocht een robot, die zestig ballen per minuut sloeg. Er zijn tijden geweest dat ik elke dag tegen dat ding stond te spelen. Daar kreeg je snelheid en vastig heid van." In zijn streven tot de absolute top te behoren, organiseerde Mangnus allerlei nevenactiviteiten, die geld opbrachten. Zo kreeg hij het voor elkaar dat in Hulst tussen de profs van Manchester City en Lokeren werd gevoetbald en richtte hij zich aan het eind van de jaren zeventig steeds meer op het houden van rollenwedstrijden. Dat was één van de aanleidingen tot een breuk met de club. Hij wilde een omnivereniging", weet Dumez. „Ik vind het nog steeds heel jammer dat het fout is gegaan. Er kwamen mensen van buitenaf, die een echt bestuur wil den. Dat was er nooit geweest, want Remy was het bestuur." Blan ckaert: „Hij luisterde eigenlijk al leen naar René van Dijk. Die werd nooit kwaad en probeerde altijd veel moeite te doen om iemand met argumenten te overtuigen." Dumez en Van Dijk slaagden er niet in de breuk te lijmen. Sint Alo ysius handhaafde zich met het vrouwenteam nog een paar jaar aan de top, maar viel daarna ver te rug. De club overleefde echter een complete leegloop, trok weer le den aan en speelt inmiddels op een bescheidener niveau. „Het eerste toernooi dat Manon (Flier) meedeed. Ze werd gekozen tot grootste talent. We zaten toen de finale te kijken en Italië werd kampioen. De Italiaanse speelsters renden vervolgens massaal naar onze coach, hun landgenoot Frigo ni, en omhelsden hem. Dat vond ik zo raar, zo overdreven. Dat is me echt bijgebleven." EK 2003, Turkije. Coach: Angioli- no Frigoni. Resultaat: vierde. BRIDGE Districtscompetitie damesparen. A lijn 1 .Tiny den Engelsman-Marieke Schliekelmann 64,17% 2.Jos Smolders-Gerda van der Wart 60,83%3/4.Rosa Kips-Mary van Nieuwenhuyze 54,17% 3/4.Agaath van der Brink-Marja van Rijn 54,17%. B lijn 1 .Ella van de Werken-Heleen Kromhout van de Meer 70,00% 2.Jose van der Heijden-EI- ly Schillemmans 58,75% 3.Yvonne van Bo- ven-Cathy van Es 56,67% C lijn 1/2.Els Geschiere-Mina Deïst 61,46% 1/2.Rina van Galen-Riet van Ombergen 61,46% 3.Ans de Ruijter-lrene Sparreboom 59,38% 4.Henny Pol-Gerda den Boer 57,29%. WIELRENNEN Mendrisio. WK wielrennen. Individuele tijdrit, beloften: 1. Bobridge (Aus) 33,2 km in 40.44 (48,887 km/u), 2. Oliveira (Por) 0.18, 3. Gretsch (Dui) 0.27, 11. Van Winden 1.19, 12. Kruijswijk 1.21. Individuele tijdrit, vróuwen: 1Armstrong (VSt) 26,8 km in 35.26 (45,379 km/u), 2. Cantele (Ita) 0.55, 3. Villumsen (Den) 0.58, 4. Arndt (Dui) 1.24, 5. Soeder (Oos) 1.28, 6. Neben (VSt) 1.29, 15. Bruins 2.14, 20. Van Dijk 2.43. Lichtervelde. Omloop van het Houtland. 1.Brown (Aus) 188 km in 4.16.00, 2. Wagner (Dui), 3. Eeckhout (Bel), 4. Robert (Bel), 5. Vier houten (Ned), 6. Sentjens (Bel), 26. Veelers, 28. Mol, 29. Van Emden. Het podium van de Ronde van Kwadendamme in 2008: Johnny Hoogerland (midden) won de koers, Joost van Lei jen (links) werd tweede, Ronald Roos (rechts) finishte als derde. foto PZ(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42